Sprzedaż detaliczna coraz wyższa

Sprzedaż detaliczna była w maju br. o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Wzrosła też o 3,1 proc. w porównaniu do kwietnia – podał Główny Urząd Statystyczny. „Gospodarstwa domowe dobrze oceniają swoją sytuację finansową, dlatego nie boją się robić większych zakupów, szczególnie dóbr trwałego użytku”– ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

”W maju sprzedaż detaliczna przyśpieszyła. Gospodarstwa domowe kupują coraz więcej mebli, sprzętu RTV, AGD, farmaceutyków, kosmetyków i samochodów. Sprzedaż mebli wzrosła aż o 24,6 proc., a aut o 6,9 proc. Ludzie optymistycznie spoglądają w przyszłość i są przekonani, że ich budżety domowe pozwolą na zwiększone wydatki. Tym bardziej, że poprawia się także sytuacja na rynku pracy. Rośnie zatrudnienie i realne wynagrodzenia. Pierwsza połowa roku była nietypowa. W marcu mieliśmy do czynienia z silnymi wzrostami sprzedaży detalicznej, w kwietniu przyszło załamanie, a w maju nastąpił znowu silny wzrost – byłby on jeszcze wyższy, gdyby nie powódź.

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach sprzedaż nadal będzie rosła i to mimo, że przed rokiem w lipcu i sierpniu jej dynamika była bardzo wysoka. W miesiącach letnich rodziny, które ucierpiały wskutek powodzi będą musiały część pieniędzy przeznaczyć na zakup zniszczonych telewizorów, lodówek, czy sprzętu AGD.

Dane o sprzedaży detalicznej potwierdzają, że gospodarka znajduje się w trendzie wzrostowym, chociaż nie jest on jeszcze bardzo silny, przede wszystkim z powodu niestabilnego otoczenia zewnętrznego, czy niepokojów na światowych rynkach finansowych. Konsumpcja wewnętrzna będzie miała decydujący wpływ na wzrost gospodarczy, który w tym roku może osiągnąć nawet 3,5 proc.”– dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

źródło/autor: PKPP Lewiatan

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu