Polki pewniej zarządzają domowym budżetem

Polki stały się bardziej niezależne, samodzielne i lepiej radzą sobie z budżetem domowym. 86% kobiet twierdzi, że poczucie bezpieczeństwa zapewnia im ich własne pełne konto, a nie ich dobrze zarabiający partner. 71% Pań uważa, że ich sytuacja materialna zależy od ich wykształcenia. Dla 33% Polek pieniądze służą do inwestowania i pomnażania kapitału. Aż 1/3 kobiet ukrywa swoje oszczędności przed partnerem. Takie wnioski płyną z badania zleconego przez Bank Zachodni WBK, oferującego pierwsze na rynku konto dla kobiet – „Konto na Obcasach” oraz miesięcznika Twój Styl. Badanie przeprowadził Instytut Pentor RI Poznań.

Badanie Banku Zachodniego WBK „Polka i pieniądze” miało na celu pokazanie podejścia kobiet do tematu pieniędzy. Sprawdzano opinię Polek nt. roli pieniądza w związku, metod oszczędzania, sposobu na poprawę sytuacji materialnej, a także stereotypów dotyczących wydawania pieniędzy.

Polki przestały traktować dobrze zarabiającego partnera, jako najlepsze źródło zapewniające poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Jak wynika z badań aż 86% kobiet takie poczucie bezpieczeństwa zapewniają ich własne pieniądze, a tylko 13% z nich uważa, że „nie musi pracować na swoje utrzymanie, bo ich partner lepiej zarabia”.

W ostatnich latach zaszły duże zmiany. Dawniej podporą wielu budżetów domowych był mężczyzna. Obecnie schemat ten ulega zmianie. Polki są bardziej niezależne, samodzielne i samowystarczalne. – mówi Jolanta Wąs Dyrektor Obszaru Komunikacji Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK – Odzwierciedlają to również statystyki osób zakładających konta osobiste. Kiedyś konta częściej zakładali mężczyźni, obecnie proporcje te wyrównują się.

Badanie wykazało, że 43% par ma wspólne konto w banku, na które partnerzy wpłacają pieniądze. Co ciekawe, pomimo, że mężczyźni generalnie zarabiają więcej, nie wpłacają więcej pieniędzy do wspólnego budżetu. Inaczej jest w przypadku kobiet. Jeśli w gospodarstwie domowym, to ona zarabia więcej, wspólny budżet zasila zdecydowanie większą kwotą.

Większość mężczyzn zarabia więcej, ale niewielu z nich jest skłonnych do zarządzania domowym budżetem samodzielnie – mówi Dorota Pilipczuk z Instytutu Pentor RI Poznań. – Zdecydowana większość kobiet zarządza domowymi finansami wspólnie z mężczyzną, a co piąta dysponuje domowym budżetem niezależnie. Przeważająca większość kobiet (82%) jest zadowolona z tej sytuacji i nie chciałoby jej zmieniać. – dodaje.

Zaskakujące wnioski przynosi analiza odpowiedzi z zakresu „co ma wpływ na moją sytuację materialną”. Polki – aby ją poprawić – gotowe są podnieść swoje kwalifikacje, wskazuje tak 60%. Większość chce podjąć się dodatkowej pracy (58% wskazań). Jednocześnie Polki wykazują dużą tendencję do posługiwania się stereotypem, że „dużych pieniędzy nie da się zarobić uczciwie”.

Jednak z badań wynika także, że Polki bardzo ostrożnie podchodzą do pomnażania swoich dochodów. Inwestują bardzo ostrożnie, a własną firmę chcą mieć pod warunkiem, że jej założenie nie wiązałoby się z zaciągnięciem kredytu (15% badanych). Dopiero odkrywają możliwości i benefity płynące z inwestowania.

Niewiele Polek oszczędza, tylko co czwarta może odłożyć około 300 zł, a co piąta 500 zł. Co ciekawe kobiety za oszczędzanie uznają również korzystanie z promocji w sklepach (76 %) i kupowanie ubrań na wyprzedażach (58%.) Tylko dwa procent kobiet powiedziało, że aby zaoszczędzić „nie kupuje niepotrzebnych rzeczy”. Kobiety przyznały się też, że poprawiają sobie humor robiąc zakupy (79 % wskazań) i potwierdziły, że ”kobiety tracą więcej pieniędzy na drobiazgi” (76 % wskazań).

Jedna trzecia Polek ukrywa swoje oszczędności przed partnerem (33 %), a część ukrywa także swoje wydatki (27 %). Wśród sposobów na ukrycie wydatków znalazły się: zaniżenie ceny (21 %), ukrycie kupionej rzeczy (13 %) oraz schowanie paragonu (12 %). A do jakiej kwoty Polki są gotowe samodzielnie dokonać zakupu bez wiedzy partnera? Średnia granica to 500 zł. Ponadto kobiety bardzo liczą się ze zdaniem swoich mężów i partnerów. 64 procent z nich skonsultowałoby zakup telewizora, 47 procent zakup mebli, 42 procent wybór samochodu. 41 procent nie zapłaciło by za wakacje bez uzgodnienia z partnerem.

Badanie „Polka i pieniądze” na zlecenie Banku BZ WBK przeprowadzone zostało przez Instytutu Pentor Research International – Poznań, metodą wywiadu telefonicznego, na próbie 800 Polek, zarabiających powyżej 1500 zł na gospodarstwo domowe.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu