EFL najlepszą instytucją finansową

Rzeczpospolita ogłosiła ranking instytucji finansowych. Europejski Fundusz Leasingowy zwyciężył w kategorii LEASING.

Do tegorocznego, 8. już z kolei konkursu, stanęło 525 instytucji finansowych, o 73 więcej niż w ubiegłym roku. Wybierając najlepsze z nich, kapituła brała pod uwagę: wzrost w roku ubiegłym, rentowność oraz bezpieczeństwo. Wyróżnienia przyznano w 8 kategoriach odpowiadających następującym branżom: banki komercyjne, banki spółdzielcze, firmy leasingowe, powszechne towarzystwa emerytalne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeniowe na życie, towarzystwa ubezpieczeń majątkowych oraz domy maklerskie.

Ranking najlepszych firm leasingowych tworzony przez Rzeczpospolitą jest stosunkowo młody. Istnieje od 3 lat. W tegorocznym zwyciężył Europejski Fundusz Leasingowy. O wygranej przesądziły: fakt utrzymania pozycji lidera rynku, zwiększenie zysku firmy w stosunku do roku poprzedniego, najwyższy kapitał, którego wartość wyniosła blisko 900 mln zł oraz wysoki współczynnik rentowności (ROE).

-Rok 2009 był trudnym okresem zarówno dla branży leasingowej jak i całego rynku finansowego. Utrzymanie stabilnej pozycji wymagało wielu wysiłków, z jednej strony stałej kontroli portfela leasingowego, z drugiej – pozyskiwania klientów dzięki atrakcyjnym produktom finansowym. Tym większą dumą napawa fakt, że przyjęta strategia i włożona praca zostały docenione przez kapitułę rankingu – powiedział Andrzej Krzemiński, prezes EFL.

Ranking najlepszych firm leasingowych powstaje na podstawie wypełnionych przez spółki ankiet. W tegorocznym zestawieniu uwzględnione zostały tylko te, które w latach 2008-2009 osiągnęły zyski oraz mogły poszczycić się sumą bilansową i wartością całego portfela przekraczającą 100 mln zł. Analizie poddano ROE, zysk uzyskany z portfela należności w 2009 r., dynamikę sprzedaży oraz dynamikę całego portfela.

źródło/autor: Europejski Fundusz Leasingowy

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu