Znajdź pracę w Internecie

Jedna z największych polskich internetowych giełd pracy infoPraca.pl rozpoczyna długofalową współpracę z powiatowymi urzędami pracy. Od połowy maja wśród ofert publikowanych w tym serwisie, zamieszczane są także ogłoszenia Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy. Postanowiliśmy aktywnie wspierać urzędy pracy w walce z bezrobociem. Prowadzimy też negocjacje z urzędami pracy z innych miast i województw odnośnie nawiązania współpracy. Nasza kooperacja ma charakter nieodpłatny. Dzięki tej inicjatywie osoby zainteresowane etatami oferowanymi przez urzędy pośrednictwa pracy nie muszą w każdym przypadku bezpośrednio kontaktować się z placówkami – mogą uzyskać informacje na stronach naszego serwisu – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Urząd Pracy m.st. Warszawy korzysta z wielu kanałów dystrybucji ofert pracy. Jednym z nich są serwisy i portale rekrutacyjne. Internet jest dla nas istotnym i skutecznym sposobem upowszechniania informacji wśród osób poszukujących zatrudnienia – wyjaśnia Piotr Kłosowski z Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Stołeczny Urząd opublikował z początkiem czerwca w serwisie infoPraca.pl ok. 250 propozycji zatrudnienia. Oferty dotyczą prawie wszystkich branż i są adresowane zarówno do pracowników biurowych jak i fizycznych. Warszawski Urząd Pracy poszukuje za pośrednictwem Internetu m.in. kucharzy, rzeźników, piekarzy, barmanów, sprzedawców, fryzjerów, telemarketerów, handlowców, księgowych, elektromonterów, geodetów, pracowników budowlanych czy mechaników. Poszukiwani są też kucharze (w tym kuchni japońsko-koreańskiej), cukiernicy i trenerzy golfa.

W pierwszych dniach czerwca pracodawcy opublikowali na stronach największych polskich serwisów rekrutacyjnych prawie 50 tys. ofert zatrudnienia. Z tej formy poszukiwania pracy korzysta już prawie 30 proc. osób aktywnych zawodowo, wynika z raportu opracowanego przez magazyn Internet Standard. W ubiegłym roku mogli oni wybierać spośród ponad miliona ofert. Z badań przeprowadzonych przez pracownię badawczą Gemius wynika, że z końcem 2009 roku największe portale rekrutacyjne przyciągnęły rekordową liczbę ponad 4,8 mln użytkowników. Zdaniem ekspertów w 2010 roku te liczby znacznie wzrosną.

Dziś nieprawdziwy jest pogląd, że potencjalny robotnik budowlany, mechanik samochodowy czy pielęgniarka nie szuka pracy w Sieci. Z naszych obserwacji wynika, że coraz częściej te grupy zawodowe poszukują pracy właśnie w Internecie – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka. Pracownicy o niższych kwalifikacjach najczęściej znają poczucie swojej wartości, wiedzą bowiem, że na rynku pracy rośnie na nich zapotrzebowanie.

Publikowane w serwisie infoPraca.pl oferty pracy będące w dyspozycji Urzędu Pracy m.st. Warszawy często jednak wymagają osobistego kontaktu kandydata z pośrednikiem pracy w Urzędzie. Pracodawca, powierzając nam rekrutację, wymaga wstępnego doboru kandydatów. A zatem osoba zainteresowana będzie musiała potwierdzić posiadane kwalifikacje i umiejętności. Na portalu Urząd umieszcza również oferty dające możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Wtedy kandydaci mogą bezpośrednio aplikować na wolne stanowisko – informują przedstawiciele Urzędu Pracy m. st. Warszawy

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej szacuje, że na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 12 procent. Jeszcze w kwietniu bez pracy – według danych GUS – było 12,3 procent Polaków. Liczba bezrobotnych na koniec maja wyniosła 1912,5 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia 2010 r. spadła o 61,3 tys. osób – czyli o 3,1 proc. Natomiast liczba wolnych miejsc zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju 2010 r. wyniosła (według meldunków wojewódzkich urzędów pracy) 88,2 tys.

Z badania NetTrack, przeprowadzonego w 2009 roku przez firmę badawczą MillwardBrown SMG/KRC, wynika, że z Internetu w Polsce korzystało ponad 15 mln użytkowników. 38 proc. z nich to osoby w wieku 25-39 lat, a nieco mniejszą 31-procentową grupę stanowią Internauci w wieku 15-24 lat. Ta struktura wiekowa jest zbieżna z profilem osób poszukujących pracy w Internecie. Według danych internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, wśród szukających zatrudnienia przeważają ludzie młodzi. Z pośród ponad 1 mln zarejestrowanych użytkowników infoPraca.pl, prawie 35 proc. jest w wieku 20-25 lat, natomiast 29 proc. to osoby w wieku 26-30 lat.

źródło/autor: Ciszewski Public Relations

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu