Jak dobrze sprzedać nieruchomość? Doradza Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Działu Wynajmu i Sprzedaży Keen Property Partners

Sprzedaż domu lub mieszkania to nie tylko poważna decyzja, ale także nie lada wyzwanie. Należy liczyć się z wieloma konkurencyjnymi ofertami na rynku oraz rosnącymi wymaganiami kupujących. Twoja oferta musi się wyróżnić, aby skusić potencjalnego nabywcę. O czym warto pamiętać:

1. Oszacowanie wartości

Obecnie najważniejszym czynnikiem jest cena. Warto ustalić ją na realnym poziomie rynkowym, w przeciwnym razie Twoja nieruchomość nie wzbudzi żadnego zainteresowania. Kupujący wnikliwie studiują i porównują oferty, więc jeżeli zależy Ci na czasie, ustal cenę poniżej średniej. Jednakże nigdy nie zdradzaj, że chcesz szybko zawrzeć transakcję. Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu negocjacji, skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości.

2. Skuteczny marketing

Zastanów się jak i gdzie zaprezentować nieruchomość potencjalnym nabywcom. Podstawowe źródło informacji dla kupujących to wyspecjalizowane serwisy internetowe oraz agencje nieruchomości. Aby zwiększyć szanse sprzedaży, warto zgłosić nieruchomość nawet do kilku agencji. Przy wyborze pośrednika zaczerpnij opinii znajomych, którzy korzystali z takich usług, sprawdź stronę www oraz atrakcyjność prezentowanych na niej ofert. Warto również umówić się na spotkanie z agentem nieruchomości.

3. Pierwsze wrażenie

Niezwykle ważnym etapem są oględziny. Bardzo często o kupnie decyduje pierwsze wrażenie, dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty klientów wstępnie zainteresowanych Twoją nieruchomością. Mieszkanie powinno być wysprzątane, dobrze oświetlone, a wszystkie usterki naprawione. Im mniej domowników, tym lepiej. Potencjalni nabywcy powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości, w spokoju i bez pośpiechu. Przygotuj też dla nich plan mieszkania oraz podstawowe informacje na temat całkowitej powierzchni, liczby pokoi i łazienek, standardu wykończenia, wyposażenia kuchni, wielkości tarasu, garażu, wysokości opłat miesięcznych, rodzaju własności, itp.

4. Przygotowanie nieruchomości od strony formalno-prawnej

Przed transakcją sprzedaży zbierz niezbędne, aktualne dokumenty, czyli wypis z księgi wieczystej, a w przypadku domu – wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, itp.

5. Finalizowanie transakcji

Po podjęciu decyzji o sprzedaży ustal z kupującym, gdzie zostanie zawarty akt notarialny. Notariusz przygotuje umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego określająca wszystkie istotne ustalenia pomiędzy Tobą a kupującym, w tym kwotę zadatku, terminy, koszty umowy, itp. Możesz też zasugerować kupującemu, aby to on wybrał notariusza, ponieważ to on ponosi koszty opłat związanych z transakcją.

Pamiętaj, że na każdym etapie transakcji sprzedaży możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże zrobić wycenę, zajmie się przygotowaniem oferty na sprzedaż oraz jej pokazywaniem potencjalnym kupcom, skutecznie dotrze do właściwego klienta, zbierze wszystkie potrzebne dokumenty oraz sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces transakcji sprzedaży.

Bartłomiej Annusewicz, Keen Property Partners.

źródło/autor: Questia

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu