Nikon ponownie wysyła sprzęt w kosmos

Nikon otrzymał zamówienie na sprzęt fotograficzny dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Russian Federal Space Agency – Roscosmos). Profesjonalne lustrzanki m.in. Nikon D3S i D3X oraz obiektywy, takie jak AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR wraz z akcesoriami i oprogramowaniem będą wykorzystywane przez rosyjskich astronautów do badań kosmosu prowadzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station – ISS). Sprzęt fotograficzny zostanie przetransportowany statkiem Sojuz TMA-19, który wystartuje 16 czerwca br. z Kosmodromu Bajkonur. Za realizację dostawy odpowiadają firmy S.P. Korolev Rocket i Space Corporation Energia, generalni podwykonawcy Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej.

Wcześniej, w 2009 r. Nikon dostarczył sprzęt fotograficzny dla NASA. Aparaty D3S i obiektywy AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED używane są przez amerykańskich astronautów do dokumentacji prac prowadzonych na pokładzie promów kosmicznych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Urządzenia przekazywane przez Nikona na potrzeby badań prowadzonych w kosmosie nie zostały poddane żadnym modyfikacjom technicznym. Są to takie same produkty, jak obecnie dostępne na rynku, co potwierdza wyjątkową niezawodność i wytrzymałość konstrukcji lustrzanek Nikon D3S, D3X oraz obiektywów NIKKOR. Nowy sprzęt fotograficzny będzie służył rosyjskim astronautom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z obecnie używanymi obiektywami oraz lustrzankami Nikona, takimi jak Nikon F5 i D2X.

„Fotograficzne badania kosmosu mają długą historię. Od początku prowadzone są przy pomocy urządzeń oraz rozwiązań opracowanych przez firmę Nikon. Aparaty oraz obiektywy Nikona były wykorzystywane już na pokładzie stacji „Mir”. Od tego czasu systematycznie rozwijamy nasze zasoby sprzętu fotograficznego. Dzięki najnowszym profesjonalnym lustrzankom Nikon D3S oraz D3X zyskamy dotychczas nieosiągalne możliwości wykonywania zdjęć przestrzeni kosmicznej” – powiedział Nikolay Cherlenyak, Director of Operations for Energia’s ISS Program.

W ramach zamówienia dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej Nikon dostarczy:

  • lustrzanki: D3S, D3X;
  • obiektywy: AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR;
  • telekonwertery: AF-S Teleconverter TC-20E III, AF-S Teleconverter TC-17E II, AF-S Teleconverter TC-14E II;
  • lampy błyskowe SB-900;
  • oprogramowanie: Capture NX2, Camera Congtrol Pro 2.

Urządzenia marki Nikon sprawdzają się również w ekstremalnych warunkach na Ziemi. Nikon jest oficjalnym dostawcą sprzętu obserwacyjnego wykorzystywanego do badań Antarktydy.

źródło/autor: Walk&Talk

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu