Innowacje antykryzysowe z Polski

Sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe to obecnie największe wyzwanie dla służb bezpieczeństwa. Odpowiedzią na rosnące wymogi bezpieczeństwa jest polski system Proteus. Całkowita integracja jego elementów składowych stanowi innowację w skali światowej i wzbudziła już zainteresowanie uczestników międzynarodowych targów Interschutz 2010.

W czerwcu projekt Proteus został po raz pierwszy zaprezentowany na arenie międzynarodowej. Na miejsce prezentacji wybrano Międzynarodowe Targi Ochrony Przeciwpożarowej, Ratownictwa, Bezpieczeństwa i Zabezpieczeń Interschutz 2010, odbywające się Lipsku.

Na targach udało się zaprezentować próbki technologii stosowanych w projekcie, a Laboratoria Badawcze Systemów Mobilnych Politechniki Poznańskiej przedstawiły w pełni operacyjny samolot bezzałogowy „Żuraw”. Możliwości samolotu, w tym zasięg i wyjątkowo długi czas operacyjny, spotkały się z uznaniem służb interwencyjnych, specjalistów i dziennikarzy z całego świata. Integralną częścią ekspozycji samolotu bezzałogowego było oprogramowanie konsoli operatora (systemy do kontroli lotu oraz podgląd danych z czujników i kamer).

Przedstawiciele Konsorcjum Proteus otrzymali również deklaracje poważnego zainteresowania kupnem gotowego produktu, który w znaczący sposób mógłby się przyczynić do poprawy jakości reagowania i przeciwdziałania w sytuacjach kryzysowych.

Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. Składa się z trzech wielofunkcyjnych robotów, samolotu bezzałogowego oraz mobilnego centrum dowodzenia. Proteus stanowi odpowiedź na liczne wyzwania, przed którymi stoją służby bezpieczeństwa, jak gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, a nawet zagrożenia terrorystyczne, chemiczne oraz biologiczne.

„Innowacyjne rozwiązania Proteusa zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów obecnych w Lipsku” – podkreśla Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu. „Targi Interschutz należą do jednych z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie. Cieszymy się, że w tym roku również Polska mogła zaprezentować swoje rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa, a system Proteus wzbudził powszechne zainteresowanie wśród ekspertów i uczestników targów.”

Powodzenie systemu Proteus podczas targów w Lipsku pozwala z optymizmem spojrzeć na przyszłość tego w całości polskiego projektu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu