Panasonic otwiera Centrum Innowacji 3D w Japonii

Technologia 3D, podobnie jak technologie informatyczne, będzie pełniła rolę elementu kluczowego, obecnego w wielu dziedzinach infrastruktury społecznej.

Warszawa, 8 czerwca 2010 r. – Firma Panasonic Corporation poinformowała o otwarciu Centrum Innowacji 3D w Japonii, którego głównym celem jest przyśpieszenie rozwoju biznesu 3D, technologii, która doprowadzić do stworzenia nowej branży i kultury rozrywki video.

Nowe centrum ma pełnić rolę punktu kontaktowego dla partnerów biznesowych związanych z rynkiem 3D. Poprzez koordynację różnych oddziałów będących częścią Panasonic Group, możliwe będzie dostarczenie klientom najlepszych rozwiązań. Dzięki tej inicjatywie Panasonic chce rozwijać swój biznes audio-video, jeden z kluczowych dla firmy, a także przyczynić się do rozwoju całego rynku 3D..

Bieżący rok ma być „Pierwszym rokiem technologii 3D”. Wraz z komercjalizacją serii produktów 3D i udostępnieniu ich dla konsumentów, Panasonic przewiduje rozwój i wykorzystanie technologii 3D nie tylko w branży audiowizualnej, ale także w takich branżach jak opieka medyczna, edukacja oraz sztuka. Koncern Panasonic spodziewa się również, że technologia 3D, podobnie jak technologie informatyczne, będzie pełniła rolę elementu kluczowego, obecnego w wielu dziedzinach. Jeżeli taki trend faktycznie wystąpi, rynek będzie charakteryzował się wysokim zapotrzebowaniem na szeroką gamę rozwiązań technologicznych, począwszy od treści 3D, a skończywszy na odpowiednich urządzeniach. Centrum Innowacji 3D firmy Panasonic dzięki wykorzystaniu zgromadzonych przez nie technologii oraz know-how będzie w stanie szybko i celnie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Osiągnięcie pełnej funkcjonalności centrum planowane jest na 12 lipca tego roku. W chwili obecnej skupia ono swoją działalność na rynku japońskim.

Centrum ma się skupiać w szczególności na poniższych trzech obszarach:

  • Całkowita koordynacja biznesu 3D począwszy od produkcji treści, a skończywszy na rozwiązaniach związanych z urządzeniami
  • Zapewnienie zasobów i kompetencji potrzebnych dla produkcji, komunikacji oraz oglądania treści 3D
  • Innowacje dotyczące sprzętu oraz oprogramowania oparte na dotychczasowych doświadczeniach oraz analizach konsumenckich .

Centrum zostało utworzone pod kontrolą Panasonic AVC Networks Company w mieście Kadoma, Osaka. Będzie zarządzane przez Masayoshi Fujii, Dyrektora Consumer & Systems Marketing Center w oddziale telewizyjnym firmy AVC Networks Company. Będzie ono posiadało elastyczną strukturę oraz ściśle współpracować z oddziałami badań i rozwoju oraz oddziałami biznesowymi (włączając w to Corporate R&D Group, AVC Networks Company, Panasonic System Networks Co., Ltd., oraz Panasonic Visuals Inc.), które mają odgrywać wiodącą rolę w rozwoju urządzeń i treści Full HD 3D.

We wrześniu 2008 roku na targach CEATEC 2008 koncern Panasonic zaprezentował pierwszy na świecie zestaw Full HD 3D Home Theater System składający się ze 103-calowego wyświetlacza plazmowego oraz odtwarzacza Blu-ray Disc. W lutym 2009 roku koncern stworzył centrum Panasonic Hollywood Laboratory Advanced Authoring Center, którego zadaniem jest przygotowywanie oraz nagrywanie filmów 3D z Hollywood na płyty Blu-ray. Następnie, wiosną 2010, wprowadził na rynek telewizory Full HD 3D oraz nagrywarki/odtwarzacze płyt Blu-ray. W międzyczasie, koncern rozwinął pierwszą na świecie dwuobiektywową kamerę wideo Full HD 3D, która umożliwia tworzenie rozsądnych cenowo ale jednocześnie charakteryzujących się wysoką jakością nagrań wideo w 3D. Kamery te trafią do sprzedaży na jesień tego roku.

Tym sposobem koncern Panasonic pełni rolę lidera nowych inicjatyw związanych z produktami 3D, tak, aby zapewnić swoim klientom najbardziej realistyczne wrażenia audiowizualne. Dzięki działalności centrum, koncern będzie mógł kontynuować promowanie innowacyjnych technologii na rynku rozwiązań 3D, co pomoże mu w rozwoju swojej działalności związanej z technologią 3D oraz przyczyni się do rozwoju całego rynku urządzeń elektronicznych.

Poniżej wymienione są dwie inicjatywy uruchamiane w Japonii, które są częścią działalności centrum.

  1. Panasonic Authoring Center Roppongi to placówka w Japonii, która 4 czerwca 2010 rozpocznie działalność związaną z tworzeniem dysków Blu-ray 3D.
  2. Panasonic 3D Camera (AG-3DA1) Seminar 2010 otwarty w tym miesiącu, którego celem będzie pomoc producentom filmowym w zapoznaniu się z wszystkimi aspektami produkcji materiałów wideo 3D.

(Miejsce: Panasonic Digital Software Laboratory, Tennozu, Tokyo)

*Blu-ray Disc oraz Blu-ray 3D są zastrzeżonymi znakami handlowymi Blu-ray Disc Association.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu