Wyższa użyteczność skuteczną receptą na sukces

Najwyższej klasy eksperci w obszarze e-biznesu wzięli udział w cyklicznym spotkaniu @rewolucja biznesu, które odbyło się 8 – 9 czerwca 2010 w Warszawie. Organizatorem Projektu, który odbył się już po raz piaty jest portal wiedzy dla biznesu – Nowoczesna Firma oraz Fundacja Obserwatorium Zarządzania. W czasie spotkania omawiano największe wyzwania jakie stoją przed polskimi przedsiębiorstwami prowadzącymi swoje działania w Internecie.

Projekt @rewolucja biznesu odbywa się pod hasłem „Skuteczność poprzez użyteczność”. Jego celem jest wskazanie korzyści z nowych rozwiązań e-biznesu w odniesieniu do użytecznych witryn oraz planowanych działań marketingowych. Motto projektu pokazuje, że użyteczność jest kluczem do zwiększenia zysku z e-biznesu, dzięki komunikacji z e-klientem odbywającej się w sposób naturalny i uwzględniający jego potrzeby.

Podczas konferencji gościliśmy wybitnych specjalistów reprezentujących takie firmy jak: Divante, Firste Artis, Ideacto, Gemius, Livingmedia, Offline.pl, Promoring oraz Sembox. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzieli się jak zwiększyć skuteczność prowadzonych działań marketingowych, jak podnieść wskaźnik konwersji, wygenerować bazę wysokiej jakości leadów biznesowych oraz wdrożyć działania PR w połączeniu z działaniami SEO. Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem Andrzeja Sienkiewicza (Ekspert, Firste Artis), który pokazał:

  • Użyteczność – główne zasady myślenia
  • Rozwój projektu – efektywne decyzje
  • Organizacja projektowania
  • Trendy strategiczne dla projektantów

Pan Andrzej zaprezentował jak użyteczność wpływa na nasze codzienne życie na przykładzie wyborów Gore vs. Bush z 2000r. W Hrabstwie Palm Beach (Floryda) 4000 ludzi pomyliło kandydata, a 19000 zaznaczyło dwa wybory wyłącznie w wyniku nieużytecznych kart do głosowanie, w konsekwencji których Gore przegrał prezydenturę.

Prelegent przedstawił co w witrynach internetowych jest najważniejsze z punktu widzenia użytkownika i jak są one postrzegane. Podczas wystąpienia uczestnicy poznali jakie trendy rozwoju Internetu oraz w co warto inwestować wysiłek projektowy. Według zgromadzonych ekspertów, najważniejsze złote zasady:

  1. TREŚĆ RZĄDZI – należy pamiętać , że użytkownik odwiedza witrynę internetową właśnie z powodu treści, treści ważnych dla NIEGO. Nie należy rozpraszać użytkownika nadmiarem linków, bannerów i ramek, które bezpośrednie nie dotyczą „jego” treści.
  2. NIE KAŻ U ŻYTKOWNIKOWI MYŚLEĆ – poprawnie zbudowana strona internetowa powinna posiadać jak najprostszą nawigację, która nie zmusza użytkownika do wysiłku w poszukiwaniu informacji.
  3. UŻYJ ZNANE – warto wzorować się na znanych interfejsach popularnych witryn internetowych, do których użytkownicy zdążyli się już przyzwyczaić. Użytkownik bowiem wchodzi na witrynę nie po to by ją poznawać i obsługiwać.

Ogólnym wnioskiem płynącym ze spotkania było to, że Użytkownik nie interesuje się organizacją, słownictwem i twoim zyskiem – więc należy projektować strony i kreacje marketingowe pod jego potrzeby i wiedzę, a nie swoje. A kluczem do realizacji tego celu jest właśnie użyteczność.

Partnerami merytorycznymi Projektu są: IAB Polska, Fundacja Obserwatorium Zarządzania, Polskie Badania Internetu (PBI) oraz Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego. Partnerami: Gemius S.A. oraz Sare.

źródło/autor: Nowoczesna Firma

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu