Czy usługi internetowe muszą być nudne?

przez | 07/06/2010

Większość z nas o ile spotkało się z takimi terminami jak: hosting, VPS, domeny, czy kreator www; o tyle nie wykazało przypuszczalnie głębszego zainteresowania specyfiką tego obszaru funkcjonowania internetu…

Twórcy Uti.pl, wschodzącej marki oferującej usługi internetowe (m.in.: wspomniane domeny, hosting, pocztę eXchange i innych narzędzi usprawniających bytowanie w sieci), podjęli się nie lada wyzwania. Chcąc niejako zaprzeczyć postawionej we wstępie tezie skierowali swoje działania komunikacyjne do masowego odbiorcy.

Odwiedzając serwis marki szybko można wywnioskować, że jej właściciele stawiają na wykorzystanie rosnących w popularność kanałów komunikacji, jakimi są Facebook, Twitter, czy Blip.

Ciekawość wielu osób stykających się z Uti.pl budzi szczególnie konkurs organizowany przy okazji rozpoczynającego się wkrótce Mundialu. Na profilu marki na Facebook, a także przy pomocy maila i komunikatora GG internauci mogą typować wyniki meczy i wygrywać takie nagrody, jak: lot balonem, szybowcem, skok ze spadochronem, czy np.: dla odmiany możliwość sterowania koparką.

„Zdecydowaliśmy się skierować część swoich działań promocyjnych do społeczności internautów nie związanej bezpośrednio z naszą działalnością. Konkurs bogaty w atrakcyjne, działające na wyobraźnie nagrody to tylko jeden z elementów… w założeniu ma on przybliżyć uczestnikom mechanizm, który wprowadziliśmy na potrzeby szerokiego dotarcia do odbiorcy – mianowicie Program Partnerski, w którym np.: każdy uczestnik społeczności Uti otrzyma 5 zł za zarejestrowanego z jego polecenia użytkownika” – mówi Dariusz Korona – Menadżer marki Uti.pl

Twórcy Uti twierdzą dalej, że „należy wyzbyć się schematycznego myślenia. Rozwój internetu, przy jednoczesnym rozwijaniu się świadomości informatycznej internautów w Polsce już jest w znacznym stopniu zaawansowania. Z usług, które do nie dawna były wykorzystywane jedynie przez specjalistów „z branży” korzystają już nie tylko wielobranżowe przedsiębiorstwa, ale także prywatne podmioty. Internauci chcą zakładać blogi, uczą się na nich zarabiać; młodzi ludzie poszukując pracy chcą pokazać się pracodawcom za pomocą serwisów www, zastępujących konwencjonalne CV”. Analogicznie patrząc, kto kilka lat temu przypuszczałby, że dzieciaki z podstawówki mogą stać się grupą docelową dla sprzedawców telefonów komórkowych?

„Chcemy angażować w nasz projekt jak największą grupę osób… dzielić się z nią zyskiem ze sprzedaży, przy jednoczesnym budowaniu świadomości i wiedzy na temat produktów, które oferujemy. Nie ma w tym rzecz jasna żadnego altruizmu. Jest to nasza wizja, z której liczymy na nie małe zyski w przyszłości” – dodaje Dariusz Korona.

Rynek tego rodzaju usług pomimo tego, że stale się powiększa, o czym świadczyć mają różnego rodzaju dostępne w sieci raporty, jest zdominowany przez kilku głównych graczy. Wystarczy chwila surfowania po internacie, aby zaczęły nas ścigać nieustępliwe banery Nazwy, czy Home. Ludzie związani z Uti.pl liczą na pozyskanie uwagi nowej grupy klientów, pomoc internautów w tworzeniu i promocji platformy, co w rezultacie ma się przyczynić do stopniowego zwiększania się znaczenia tej marki na rynku.

„Kampania nie zamyka się oczywiście w jednym wymiarze… Komunikujemy się i szukamy dialogu z webmasterami, freelancerami czy przedstawicielami firm. Mamy za sobą 10 lat doświadczenia w oferowaniu tego typu usług na rynku. Platforma tak naprawdę pojawiła się już rok temu; z pomocą testerów udało się wyznaczyć dla niej nowe kierunki. Praca była i nadal jest bardzo trudna, bowiem wiele uwag i pomysłów zasługiwało na wdrożenie. Staramy się dopasowywać wygląd serwisu do stopnia zaawansowania wiedzy wchodzącego na niego użytkownika. Wiele jeszcze przed nami. W planach mamy wprowadzenie kilkunastu nowych usług, wiele spośród nich to rynkowe innowacje. W wielu przypadkach wymaga to konstruowania oprogramowania od podstaw. Kierując się otwarciem na społeczność liczymy na jej pomoc w stopniowym, coraz lepszym przystosowaniu całości do wymagań nie tylko ekspertów, ale też zwykłego użytkownika internetu” – dodaje Pan Dariusz.

Czy myślenie menadżerów Uti.pl okaże się słuszne i pomysły promocji takich produktów przy pomocy Facebooka, atrakcyjnych konkursów i innych pomysłowych rozwiązań okażą się słuszne, przekonamy się w najbliższych miesiącach.

źródło/autor: Uti.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.