Geek – maniak popkultury

Tagi:

Kultura masowa stworzyła nowe pokolenie pasjonatów. Od premiery „Gwiezdnych wojen” w 1977 roku coraz więcej ludzi zostaje geekami – maniakami gier komputerowych, fantastycznych filmów, książek i komiksów. Francuscy filmowcy Xavier Sayanoff i Tristan Schulmann przybliżają nam swoje środowisko w dokumencie „Świat geeków”.

W dokumencie Sayanoffa i Schulmanna pokazani są geekowie, którzy każdą wolną chwilę poświęcają swojemu hobby. Ich ciasne mieszkania po brzegi wypełnione są gadżetami ze świata horroru i fantastyki: grami, filmami, komiksami i figurkami, a na wytapetowanych ścianach widnieją wizerunki wirtualnych bohaterów. Wśród maniaków znajdują się również osoby, które przebierają się za ulubione postacie kultury masowej. W „Świecie geeków” twórcy wchodzą w świat ludzi żyjących wokół nas, ale myślami błądzących w fantastycznych krainach orków, elfów i smoków. Pełni pasji opowiadają o swoim sposobie na oderwanie się od codziennych problemów. Przed kamerą pojawiają także znani filmowcy. Kevin Smith, twórca kultowych dzieł kina niezależnego, takich jak „Clerks – sprzedawcy”, „Dogma” i „W pogoni za Amy”, zwany jest przez fanów „królem geeków”. Zapewnia on, że mimo sukcesu w głębi duszy wciąż pozostaje maniakiem popkultury. Reżyserzy dokumentu rozmawiają także z Edgarem Wrightem i Nickiem Frostem – angielskimi filmowcami znanymi ze swoich upodobań do kultury masowej. Twórczym wyrazem ich pasji jest realizowanie filmów komediowych, takich jak „Wysyp Żywych Trupów” oraz „Hot Fuzz – ostre psy”. Prywatnie obaj panowie wydają ogromne sumy pieniędzy np. na bezcenną kolekcję figurek z gry „Warhammer” czy zbiór rzadkich komiksów o Batmanie.

„Świat geeków” uświadamia także wpływ kultury tytułowych maniaków na nasze codzienne życie. To do nich skierowane są największe przeboje kinowe ostatnich lat. Dla nich półki sklepowe uginają się od gadżetów związanych z filmami i grami komputerowymi. Regularnie odbywają się międzynarodowe konwenty i spotkania miłośników popkultury: targi E3, Comic-Con czy krajowe Targi Komiksu. Internetowa gra „World of Warcraft” zrzesza codziennie miliony użytkowników i przynosi ogromny zysk. Warto więc poznać środowisko, które jest głównym konsumentem współczesnego przemysłu popkultury.

PLANETE wyemituje „Świat geeków” w sobotę 5 czerwca o godz. 21.45.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu