Alfabet finansowy – A jak autorytety

Zastanawiasz się, po co Ci elementarz finansowy? Odpowiedź jest prosta – może wskazać drogę do dobrobytu. Idąc tą drogą być może dojdziesz nawet do finansowej wolności. Jeśli tego pragniesz – słuchaj autorytetów i mentorów w dziedzinie zarządzania finansami.

Idź śladem Bogatego Ojca, bohatera książek Roberta Kiyosakiego. Z jego nauk wynikają dwie wskazówki dotyczące finansów osobistych: „Płać dziesięcinę” oraz „Płać sobie, zanim zapłacisz elektrowni i wodociągom”.

Pierwsza wskazówka: Płać dziesięcinę. Dziesięcina to 10 procent z każdej zarobionej kwoty pieniędzy wpłacane na cel dobroczynny. Jest to zgodne z jednym z duchowych praw sukcesu – prawem dawania i oznacza, że wszystko, co zrobisz dla innych, powróci do ciebie zwielokrotnione.

Druga wskazówka: Płać sobie, zanim zapłacisz elektrowni i wodociągom. Większość Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Chcieliby mieć zapas gotówki, jakąś żelazną rezerwę na wypadek utraty pracy czy innych zdarzeń losowych, lecz płacą najpierw elektrowni, wodociągom, gazowni i zapominają o sobie. Myślą – jak na koniec miesiąca coś mi zostanie – wpłacę na konto oszczędnościowe. Na koniec miesiąca niestety zazwyczaj nic nie zostaje i oszczędności pozostają wciąż w sferze bliżej nieokreślonych marzeń. Jeśli zaś postąpisz według rady Bogatego Ojca – najpierw wpłacisz na konto oszczędnościowe – zmobilizuje cię to do takiego gospodarowania pieniędzmi, aby starczyło również dla gazowni, elektrowni i wodociągów. Zrezygnujesz ze zbędnych wydatków, ale również zaczniesz poszukiwać bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Pierwsze kroki w zarządzaniu finansami osobistymi:

  • Słuchaj autorytetów np. Roberta Kiyosakiego, Briana Tracy
  • Oprócz autorytetów „książkowych” warto mieć „żywego” mentora – kogoś, kogo znasz i kto zechce doradzać ci w kwestiach zarządzania finansami osobistymi
  • 10 procent z każdej zarobionej sumy pieniędzy przeznaczaj na cel dobroczynny
  • Odłóż pewną kwotę do skarbonki z napisem „Żelazna rezerwa”. Jaką kwotę? To zależy od stopnia twojej zamożności. Jeśli jesteś na początku drogi, zacznij od jednego procenta i co miesiąc zwiększaj kwotę.

Autorzy:

  • Filip Żurakowski – trener biznesu, autor książek na temat zarządzania firmą i rozwoju osobistego, współautor książki „Bóg i pieniądze”, którą napisał wraz z  Zbigniewem Kwiatkowskim;
  • Krzysztof Pilch – organizator szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami osobistymi.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu