Komputery 3D zapewniają domownikom rozrywkę w trzech wymiarach

przez | 31/05/2010

Dzięki firmie NVIDIA oraz czołowym producentom komputerów PC, możesz grać w gry, oglądać fotografie, klipy wideo i filmy w trzech wymiarach w zaciszu własnego domu

3D to technologia na czasie. Ostatnie sukcesy kasowe takich filmów, jak Avatar, Alicja w Krainie Czarów czy Starcie Tytanów są dowodem na rosnącą popularność wciągających wrażeń zapewnianych przez filmy 3D wśród konsumentów. Rosnąca popularność materiałów trójwymiarowych, w tym filmów, fotografii i interaktywnych gier stawia przed konsumentami problem. Jak przenieść rozrywkę tego typu do domu? Wielu ludzi jest zainteresowanych korzyściami z posiadania telewizora obsługującego technologię trójwymiarową. Na telewizorach jednak nie poprzestano – powstaje nowe, bardziej intrygujące i zdecydowanie bardziej wszechstronne rozwiązanie, czyli komputer wyposażony w zestaw do obsługi materiałów trójwymiarowych, tzw. „Komputer 3D”, który zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów. Debiut takiego rozwiązania oraz ekosystemu partnerów tej technologii (w tym m.in. firm Alienware, Asus, Dell, Microsoft i Toshiba) odbył się na targach Computex, podczas prezentacji przygotowanej przez firmę NVIDIA.

Definicja komputera 3D obejmuje każdy przenośny lub stacjonarny komputer spełniający następujące minimalne wymagania:

  • Komputer musi być wyposażony w parę aktywnych okularów migawkowych 3D (czyli np. takich, jakie są dostarczane w zestawie 3D Vision firmy NVIDIA), które stanowią jedyne rozwiązanie umożliwiające dostarczenie materiału 3D w pełnej rozdzielczości dla każdego oka.
  • Komputer musi być wyposażony monitor LCD o częstotliwości odświeżania 120 Hz, umożliwiającej wyświetlanie materiału 3D lub projektor/telewizor 3D, bądź musi być to komputer przenośny wyposażony w wyświetlacz z obsługą technologii 3D.
  • Komputer musi być wyposażony w dedykowany procesor graficzny (np. GeForce firmy NVIDIA), którego moc umożliwia płynne przedstawienie materiału 3D na odpowiednim wyświetlaczu.

Co nowa technologia daje konsumentowi?

Technologia 3D zaznacza swoją obecność w coraz większej liczbie form wizualnej rozrywki; można twierdzić, iż stoimy u progu rewolucji na tym polu. Materiały są dostępne już dzisiaj, począwszy od filmów ze studiów hollywoodzkich, przez programy sportowe nadawane na żywo w trzech wymiarach, na grach i fotografiach skończywszy. Komputer 3D to najłatwiejszy sposób korzystania z bogatych trójwymiarowych materiałów w domu.

W celu ułatwienia konsumentom podejmowania decyzji podczas zakupu nowego komputera, wielu producentów OEM oraz sklepów internetowych wprowadzi nową kategorię o nazwie „Komputery 3D,” z której klient będzie mógł wybrać najbardziej odpowiednią platformę dla jego portfela. Sklepy internetowe oraz detaliczne wprowadzą również kategorię komponentów 3D, czyli części umożliwiających obsługę materiałów w trzech wymiarach. Dzięki temu klienci będą mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnej modernizacji posiadanych komputerów.

Do czego można wykorzystać komputer 3D?

Do gier. Firma NVIDIA współpracuje z wieloma producentami gier, przez co na rynku istnieje obecnie ponad 425 gier dla komputerów PC współpracujących doskonale z technologią NVIDIA 3D Vision, jedynym pełnoprawnym rozwiązaniem dla konsumenckich komputerów 3D.

Do wyświetlania i edytowania fotografii w trzech wymiarach. Producenci aparatów fotograficznych, tacy jak Fujifilm i Sony wprowadzają na rynek trójwymiarowe aparaty cyfrowe, umożliwiając robienie konsumentom robienie zdjęć w trzech wymiarach, które można następnie wyświetlić na komputerze 3D.

Do wyświetlania stron internetowych w trzech wymiarach. Współpraca firmy NVIDIA z firmami Adobe oraz Microsoft zaowocowała stworzeniem technologii strumieniowania fantastycznie wyglądającego obrazu w trzech wymiarach. Serwis internetowy YouTube oferuje ponad 1000 klipów w trzech wymiarach, a jego zbiory – oraz zbiory podobnych serwisów – wciąż rosną. Dowodem ogromnego potencjału tego nowego sposobu konsumpcji materiałów trójwymiarowych jest także transmisja ostatniego turnieju golfowego Masters, którą w całości strumieniowano w trzech wymiarach, na żywo, przez Internet.

Do oglądania filmów Blu-Ray 3D Dzięki wysiłkom takich partnerów, jak firma CyberLink, producenta jednego z najlepszych programowych odtwarzaczy dla komputerów PC, konsumenci mogą oglądać najnowsze trójwymiarowe hity Hollywoodu w zaciszu własnego domu.

Na targach Computex, które odbywają się w tym tygodniu, ujrzymy wielu głównych partnerów komputerów 3D, którzy zaprezentują nowe komputery stacjonarne, notebooki, zintegrowane komputery oraz wyświetlacze wyposażone w możliwość obsługi treści trójwymiarowych, a także same materiały 3D, takie jak gry, filmy i fotografie. Firma NVIDIA prowadzi inicjatywę we własnym Centrum wrażeń 3D zamkniętym w namiocie o powierzchni 1400 m2. Goście ujrzą wewnątrz największą kolekcję technologii komputerów PC, jakiej nie stworzono do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.