3-procentowy wzrost PKB w I kwartale to dobry wynik

przez | 31/05/2010

Zdaniem ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich 3-procentowy wzrost PKB w I kwartale 2010 r. w porównaniu do 3,3 proc. w poprzednim kwartale należy przyjąć z zadowoleniem.

– To dobry wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę warunki pogodowe, często uniemożliwiające inwestycje, które w porównaniu z I kwartałem 2009 roku spadły o 12,4 proc. – mówi ekspert KPP, Piotr Rogowiecki. Warto podkreślić, że w ujęciu rocznym konsumpcja wzrosła o 2,2 proc. I to właśnie rynek wewnętrzny ciągnie w górę nasz PKB, czemu sprzyja stabilna sytuacja na rynku pracy. Dodatkowo firmy zamiast inwestować zajęły się odbudową zapasów – akumulacja brutto, na która składają się inwestycje połączone z zapasami, wzrosła o 2,4 proc.

– Abstrahując od ludzkich dramatów, tegoroczna powódź wymusi inwestycje, które będą wspierać dynamikę PKB. Z drugiej jednak strony grecki kryzys musi włączyć czynnik niepewności co do handlu zagranicznego – podkreśla Rogowiecki. Dodaje też, że stabilna sytuacja na rynku pracy pozwala na utrzymanie popytu wewnętrznego. – Dlatego też, mimo pojawiających się w mediach odmiennych opinii, naszym zdaniem realnym scenariuszem jest osiągnięcie na koniec 2010 roku 3-procentowej dynamiki PKB – kończy ekspert KPP.

źródło/autor: Konfederacja Pracodawców Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.