Z Wrocławia nad Jezioro Bodeńskie. Dzieło Waltera Eberharda Locha (1885 – 1979)

Walter Eberhard Loch urodził się w 1885 roku we Wrocławiu. Studiował na wrocławskiej Królewskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Momentami jego Curriculum Vitae jest gotowym scenariuszem filmowym: był reporterem i rysownikiem sportowym dla gazety „Berliner Tageblatt”, twórcą kampanii reklamowych, ilustratorem Peer Gynta Ibsena i wielu innych książek, malarskim dokumentalistą słynnej szkoły tańca eksperymentalnego Mary Wigmann, założycielem czasopisma artystyczno – literackiego „Der Berg”, nauczycielem w międzynarodowej szkole sztuki „Der Weg”. W 1914 roku został aresztowany we Włoszech pod zarzutem szpiegostwa.

Prywatnie był czynnym sportowcem i motocyklistą. Brał udział w licznych wystawach, które przynosiły mu niewątpliwy rozgłos. Swoje młode, artystyczne życie związał z trzema miastami: Wrocławiem, Berlinem i Dreznem. Kres dobrze zapowiadającej się kariery nastąpił wraz z dojściem nazistów do władzy. Pod II wojnie światowej osiedlił się nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie ponad 40 lat tworzył, aż do śmierci w 1979 roku.

Jego twórczość malarska, a przede wszystkim graficzna pozostawała w zgodzie z panującymi w międzywojennych Niemczech prądami artystycznymi. Prace Locha zalicza się do ekspresyjnego realizmu. Do ulubionych tematów Locha należały: taniec, sport i dzikie zwierzęta oraz portrety. Jego malarstwo emanuje żywą kolorystyką i dynamiczną formą. Był artystą interdyscyplinarnym: malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i rysownikiem.

Przygotowywana wystawa jest kolejny krokiem podejmowanym przez Muzeum Miejskie Wrocławia zaprezentowania szerszej publiczności artystów niegdyś tak ważnych dla Wrocławia i Śląska, a obecnie częściowo zapomnianych. Wystawy te zawsze cieszą się ogromnym powodzeniem wśród zwiedzających. W Polsce twórczość Locha prezentowana będzie po raz pierwszy! Nawet na tle wcześniejszych prezentacji przedwojennych, wrocławskich twórców, pokaz jego prac jest wydarzeniem wyjątkowym. Jak do tej pory chyba jednym z największych wyzwań, przed jakim stanęli kuratorzy i badacze wrocławskiej sztuki tego okresu. Nie wystarczy tu przypomnieć postać samego artysty i jego dzieła. Locha trzeba na nowo odkryć dla Wrocławia.

Prezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji Bernharda Recka i zbiorów przechowywanych przez władze Gminy Salem Neufrach. Do wystawy wydany zostanie katalog uzupełniony o archiwalne zdjęcia i fotografie.

Pałac Królewski we Wrocławiu

12.06 – 28.08.2010

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu