Produkcja nadal szybko rośnie

przez | 27/05/2010

W kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła o 9,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w stosunku do marca br. była niższa o 9,1 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu o 6,1 proc. niższa niż przed rokiem i o 18 proc. wyższa w stosunku do marca – podał Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz Małgorzaty Starczewskiej – Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan:

Produkcja wzrasta już szósty miesiąc z rzędu, co świadczy o tym, że przemysł, który w 2009 roku został szczególnie dotknięty przez kryzys, zaczyna sobie coraz lepiej radzić. Wzrost produkcji nastąpił co prawda tylko w 23 na 34 działy (w marcu w 29 działach), ale to – podobnie jak niższa dynamika w stosunku do marca – efekt mniejszej liczby dni roboczych w kwietniu niż w marcu. Cieszy fakt, że odradza się przetwórstwo przemysłowe, bo to ważny dział gospodarki, mocno dotknięty przez kryzys. Rośnie sprzedaż komputerów, wyrobów elektronicznych, wzrasta zapotrzebowanie na produkty chemiczne. Ciągle jednak w 11 działach przemysłu produkcja jest niższa niż w kwietniu 2009 r. To znaczy, że jesteśmy dopiero na początku drogi wchodzenia na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

Spadek produkcji sprzedanej w dziale maszyn i urządzeń, który dużą część wyrobów wysyła na eksport, świadczy o tym, że nasi główni partnerzy handlowi jeszcze nie zwiększają zakupów. Kłopoty ze sprzedażą ma też branża meblowa, w której koniunktura zależy w dużym stopniu od odbiorców zagranicznych. Chociaż w tym przypadku zawiedli także klienci krajowi. Gospodarstwa domowe, w dobie kryzysu, ograniczyły bowiem zakupy mebli.

Natomiast wyniki budownictwa pozostają pod wpływem długiej i mroźnej zimy, która wstrzymała prace na wielu budowach. W kolejnych miesiącach należy się jednak spodziewać znacznego przyśpieszenia robót i odrobienia przez branżę strat z pierwszych miesięcy roku.

źródło/autor: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.