Perła Polskiej Giełdy 2010

Tagi:

Grupa LOTOS otrzymała tytuł „Perła Polskiej Giełdy” i tym samym została najbardziej wartościową spółką giełdową w kategorii Surowce i Energia. Ten prestiżowy tytuł przyznała redakcja Gazety Giełdy „Parkiet”.

W porównaniu z poprzednim rokiem, zmienił się diametralnie sposób postrzegania spółki przez inwestorów. Wysoki wzrost notowań Grupy LOTOS przez ostatni rok miał związek z tym, że firma szybko i skutecznie poradziła sobie z zagrożeniem zbliżającego się ogólnoświatowego kryzysu finansowego, wprowadzając jako jedna z pierwszych polskich spółek giełdowych Pakiet Antykryzysowy, który przyniósł pół miliarda złotych oszczędności w 2009 r. Istotne było także konsekwentne realizowanie, przez zarząd Grupy LOTOS, strategii rozwoju firmy, w tym kontynuacja programu rozbudowy gdańskiej rafinerii, czyli Programu 10+ (wartość tej inwestycji oszacowano na 1,43 mld euro).

Warto przypomnieć, że w styczniu 2010 r. Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS, w imieniu koncernu odebrał drugi raz nagrodę i tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł”. W uzasadnieniu wyróżnienia podkreślono, że jest ono przyznane za „konsekwentne inwestowanie w przyszłość”. Spółka została doceniona właśnie za realizację Programu 10+.

To nie jedyne wyróżnienie w ostatnim czasie dla Grupy LOTOS i jej najwyższej kadry zarządzającej. Kierujący od ośmiu lat Grupą LOTOS Paweł Olechnowicz, został „Prezesem Roku 2009”, a Mariusz Machajewski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy LOTOS S.A., otrzymał główne wyróżnienie i prestiżowy tytuł w tegorocznej edycji konkursu „Dyrektor Finansowy Roku”.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec 2009 wyniosło 4949 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży LOTOS-u w całym ubiegłym roku przekroczyły 14,3 mld zł. Zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł w tym okresie 911 mln zł, a zysk operacyjny uplasował się na poziomie blisko 420 mln zł.

Dzięki efektywnej realizacji Programu „10+” przerób ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku wzrośnie w tym roku do 7-8 mln ton. Udział koncernu w rynku paliw ogółem zwiększył się w 2009 do 28,3%. To o blisko 3 punkty procentowe więcej niż w 2008 r. Poprzez spółki LOTOS Petrobaltic i LOTOS Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej.

źródło/autor: LOTOS

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu