Konsumenci w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej bezpiecznie korzystają z sieci podczas ogłoszonego przez Microsoft dnia ochrony konsumenta w Internecie

Firma Microsoft Corp. ogłosiła dziś w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, „Dzień ochrony konsumenta w internecie” ze względu na wskaźnik piractwa komputerowego, który w tym regionie pozostaje najwyższy na świecie i według siódmych badań BSA/IDC opublikowanych w zeszłym tygodniu wynosi 64 procent .

Celem dnia ochrony konsumenta w internecie jest edukowanie klientów i zwalczanie nielegalnego internetowego handlu podrobionym oprogramowaniem. Badania pokazały, że 60 procent witryn WWW oferujących podrobione oprogramowanie i narzędzia do łamania zabezpieczeń zawiera mnie lub bardziej niebezpieczny kod, który potencjalnie może wpłynąć na systemy informatyczne . Badania BSA/IDC ujawniły również, że w 42 procentach komputerów PC na świecie zainstalowane jest podrobione lub nielegalne oprogramowanie, które reprezentuje wartość rynkową 51,4 mld dol. rocznie.

W ciągu kilku minionych lat Microsoft otrzymał ponad 280 000 zgłoszeń od konsumentów, którzy nieświadomie nabyli podrobione oprogramowanie. Ten wzrost nie tylko rodzi coraz większe obawy o szkody spowodowane podrobionym oprogramowaniem, ale również potrzebę ochrony konsumentów poprzez szereg inicjatyw edukacyjnych i egzekucyjnych. Microsoft współpracuje ze społecznościami, rządami i lokalnymi organami ścigania, aby chronić konsumentów w internecie.

Światowy handel pirackim oprogramowaniem poważnie szkodzi niewinnym konsumentom, małym firmom, innowacjom technologicznym, a nawet światowej gospodarce. Przestępcze grupy wykorzystują internet jako źródło dystrybucji podrobionego oprogramowania, ponieważ zapewnia on pewien stopień anonimowości. „Kupiłem na aukcji internetowej dwa egzemplarze pakietu Office XP dla mojego kontrahenta. Zapłaciłem około 500 zł za egzemplarz. Niestety, nie otrzymałem certyfikatu autentyczności — powiedział Leszek, właściciel małej firmy, który poprosił, żeby nie ujawniać jego nazwiska. — Postanowiłem wysłać te programy do Microsoftu. Analiza pokazała, że były podrobione. Zagrożona była moja reputacja. Ta sytuacja mogła mieć negatywne konsekwencje dla kontrahenta i dla mnie. Mogłem stracić wszystko”.

Krzysztof Janiszewski z Microsoft w następujący sposób skomentował szybki wzrost liczby lokalnych witryn oferujących nielegalne oprogramowanie w Europie Środkowo-Wschodniej „Konsumenci w Polsce którzy nieświadomie pobierają podrobione oprogramowanie, narażają swoje komputery na działanie złośliwego kodu i wirusów. Przywiązujemy dużą wagę do ochrony konsumentów przed szkodliwym oprogramowaniem i potencjalną utratą danych osobistych wskutek piractwa internetowego, a dzisiejsza inicjatywa ma nagłośnić te nasilające się trendy i pokazać konsumentom, jak mogą się zabezpieczyć”.

W niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej wskaźnik piractwa sięga 90 procent. Niedawny raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdza, że kraje o wysokim wskaźniku piractwa często mają również wysoki wskaźnik infekcji złośliwym oprogramowaniem. Ponadto duża liczba komputerów przejętych przez napastników doprowadziła do powstania botnetów, które są używane do nielegalnej działalności biznesowej, takiej jak wysyłanie spamu i złośliwego kodu, hosting witryn wyłudzających informacje oraz kradzież poufnych danych.

Bardziej niepokoi to, że działalność wielu dzisiejszych fałszerzy nosi znamiona przestępczości zorganizowanej. Dysponują oni nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi do nielegalnego powielania oprogramowania i wykorzystują sieci dystrybucyjne, które stworzono na użytek innych nielegalnych przedsięwzięć, takich jak pranie pieniędzy. W większości przypadków przestępcy ci ponoszą znaczne nakłady na odtworzenie unikatowych zabezpieczeń Microsoftu i sprzedają podróbki za ceny zbliżone do oryginalnego oprogramowania. Ponadto piractwo komputerowe powoduje utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy na całym świecie, z czego 1900 w Polsce i milionów dolarów niezapłaconych podatków. W Polsce to równowartość 110 milionów dolarów.

Światowe inicjatywy antypirackie

Światowe strategie antypirackie Microsoftu obejmują tworzenie bardziej zaawansowanych technologii śledczych do identyfikowania podrobionych produktów, prowadzenie forów edukacyjnych, szkolenia lokalnych organów ścigania oraz podejmowanie kroków prawnych przeciwko domniemanym fałszerzom oprogramowania i piratom internetowym.

W ramach Dnia ochrony konsumenta w internecie Microsoft skupia się na działaniach egzekucyjnych w witrynach udostępniających pliki i prowadzących sprzedaż wysyłkową oraz serwisach aukcyjnych. W tym celu firma powołała zespół analityków do monitorowania witryn i serwerów internetowych, których piraci używają do wymiany plików naruszających prawa autorskie. Aby ochronić klientów z Europy Środkowo-Wschodniej przed piractwem komputerowym, w ciągu zaledwie roku Microsoft usunął 500 000 łączy do plików naruszających prawa autorskie. Oto przykłady działań prawnych w 2010 roku:

 • Bośnia i Hercegowina – aresztowano kilka osób za sprzedaż nielegalnego oprogramowania w internetowych serwisach aukcyjnych (luty)
 • Bułgaria – duża akcja policyjna doprowadziła do zamknięcia jednego z największych dostawców lokalnej łączności sieciowej w kraju oraz przejęcia pięciu serwerów i kilku dysków twardych wypełnionych ponad 25 terabajtami nielegalnej treści (marzec)
 • Chorwacja, Czechy i Estonia – wniesiono pozwy przeciwko licznym sprzedawcom z serwisów aukcyjnych (luty i marzec)
 • Węgry – sprawa sądowa przeciwko internetowemu serwisowi aukcyjnemu za 32 przypadki nielegalnej sprzedaży podrobionego oprogramowania (luty)
 • Polska – zakrojone na szeroką skalę dochodzenie przeciwko jednej z największej witryn internetowych oferujących pirackie oprogramowanie (styczeń) oraz ubiegłotygodniowe działania wymierzone w najbardziej aktywnych użytkowników portalu (maj)
 • Serbia – postępowanie przeciwko dużej witrynie udostępniającej nielegalne oprogramowanie i czerpiącej z tego tysiące dolarów zysku (styczeń)

Poniżej przedstawiono niektóre inicjatywy antypirackie podjęte przez Microsoft w tym samym okresie:

 • Bułgaria – podpisano dwa Memoranda Zrozumienia i Współpracy z Ministerstwami Kultury i Spraw wewnętrznych, aby wzmocnić ochronę praw własności intelektualnej i uświadomić klientom zagrożenia wynikające z piractwa internetowego (kwiecień)
 • Czechy – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało sesje szkoleniowe dla policjantów, aby uwzględnić najnowsze trendy w piractwie komputerowym, w tym nielegalną dystrybucję internetową (marzec)
 • Estonia – seminarium dla studentów IATI, instytutu dla specjalistów IT, podczas którego rozważano etykę badań internetowych i używania materiałów chronionych prawem autorskim (luty)
 • Litwa – opracowanie specjalnego kursu dla litewskich szkół poświęconego bezpieczeństwu w internecie (maj)
 • Macedonia, Czarnogóra i Albania – akcje poświęcone bezpieczeństwu dzieci w internecie, które uwzględniały również zagrożenia związane z pobieraniem pirackiego oprogramowania (luty i marzec)
 • Rumunia – przewodnik metodologiczny wspierający stróżów prawa w zwalczaniu piractwa (maj)
 • Słowacja – seminaria szkoleniowe dla prokuratorów i sędziów poświęcone piractwu oprogramowania, obejmujące również zagadnienia nielegalnej dystrybucji przez internet (marzec)

„Globalny problem podrobionego oprogramowania wymaga międzynarodowej reakcji oraz strategii wymierzonej w zaawansowane grupy przestępcze, które wykorzystują nieświadomych klientów — powiedział Kunio Mikuriya, sekretarz generalny Światowej Organizacji Celnej. — Poprzez czujność i aktywne kontaktowanie się z instytucjami publicznymi oraz firmami takimi jak Microsoft konsumenci i firmy odegrają ważną rolę w zwalczeniu tego problemu. Poważne ekonomiczne konsekwencje nielegalnego handlu sprawiają, że musimy koniecznie połączyć siły, wiedzę i doświadczenie, aby dać odpór przestępcom”.

Podejście trójkierunkowe

Aby dotrzymać kroku coraz bardziej zaawansowanym internetowym fałszerzom oprogramowania, Microsoft nasila działania antypirackie na wszystkich trzech frontach: edukacji, inżynierii i ścigania. Przedsięwzięcia zapowiedziane dziś w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej podkreślają nacisk, jaki firma kładzie na ochronę konsumentów. Więcej informacji o globalnych inicjatywach, które Microsoft podejmuje w celu zwalczania piractwa komputerowego, można znaleźć w ogólnoświatowym antypirackim wirtualnym salonie prasowym.

Wspieranie konsumentów

Doniesienia konsumentów i partnerów nadal pomagają Microsoftowi w zwalczaniu piractwa. Microsoft zachęca każdego, kto wejdzie w posiadanie podejrzanego oprogramowania, do kontaktu z zespołem antypirackim pod adresem piratnie@Microsoft.com. Więcej informacji o oryginalnych produktach, licencjach i etykietach Microsoftu można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/howtotell/default.aspx?displaylang=pl

Microsoft radzi konsumentom kupującym oprogramowanie w internecie, aby zadali sobie następujące pytania:

 • Czy kupujesz od renomowanego sprzedawcy?
 • Czy sprzedawca może potwierdzić, że jego oprogramowanie przeszłoby internetowy test weryfikacyjny Windows Genuine Advantage?
 • Czy cena jest zbyt niska, żeby była prawdziwa?
 • Czy do oprogramowania dołączony jest Certyfikat Autentyczności (COA)?
 • Czy na płycie CD, DVD lub nośniku z kopią zapasową znajduje się hologram?
 • Czy opakowanie i dokumentacja produktu są wysokiej jakości?
 • Czy dołączona jest elektroniczna Umowa Licencyjna Użytkownika Końcowego (EULA)?

źródło/autor: Microsoft

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu