Rozwiązania wideokonferencyjne Polycom umożliwiły uczestnikom konferencji obejrzenie ‘na żywo’ trzech operacji artroskopowych

przez | 25/05/2010

Uczestnicy X Bieszczadzkiej Konferencji Naukowej mogli śledzić w czasie rzeczywistym 3 operacje artroskopowe odbywające się w Szpitalu im. Św. Rodziny w Rudnej Małej. Dodatkowo obraz na wielkim ekranie przekazywany był także szerszemu audytorium. Bezpośrednia relacja możliwa była dzięki rozwiązaniu Practitioner Cart firmy Polycom zainstalowanym przy współpracy firm Veracomp SA i Vegacom Sp. j.

W dniach 13-16 maja do Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa zjechało 120 specjalistów ortopedii z Polski i Ukrainy, aby wziąć udział w X Bieszczadzkiej Konferencji Naukowej odbywającej się pod hasłem „Postępy w artoskopowym leczeniu urazów i schorzeń stawu barkowego”. Przesłane obraz i dźwięk były wyświetlane na sali audytoryjnej za pośrednictwem zestawu HDX 8000-1080 Room Telepresence. Wszystkie urządzenia oferowały obraz o najwyższej dostępnej dla wideokonferencji rozdzielczości 1080p. Dźwięk odpowiedniej jakości zapewniał zintegrowany z nagłośnieniem sali system Polycom SoundStructure pozwalający na obsługę zarówno mikrofonów nagłownych operatora jak i zestawów dookólnych działających w sali. Podczas pierwszej operacji, kiedy wymagane było tłumaczenie z języka angielskiego, również dużym atutem okazał się wyżej wymieniany procesor dźwięku.

„Cieszymy się, iż mogliśmy zaproponować organizatorom konferencji nowoczesne rozwiązanie telepresence oparte o sprzęt Polycom, zaprojektowane specjalnie do zastosowań w służbie zdrowia, oferujące jakość HD 1080p”. powiedział Bartek Madej z firmy Veracomp. S.A. „Practirioner Cart firmy Polycom stanowi mobilne rozwiązanie, które przekazuje obraz i dzwięk jakości Full-HD do dowolnego punktu, dzięki czemu umożliwia odbiór klinicznych doświadczeń w czasie rzeczywistym.. W ramach konferencji uczestnicy mogli śledzić ‘na żywo’ trzy operacje artroskopowe, którym w rzeczywistości nigdy nie mogliby się przyglądać w tak szerokim składzie. Jest to niezwykle interesująca forma zastosowania rozwiązań telepresence, dlatego mamy nadzieję na kolejne tego typu realizacje”.

Marek Kulczyk-Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji powiedział: „Główną atrakcją były operacje artroskopowe prowadzone przez specjalnie zaproszonych operatorów: dr Stijn Muermans (Belgia), dr Romana Brzóskę, dr Bartłomieja Kordasiewicza, które wszyscy uczestnicy mogli śledzić „na żywo” nie stojąc osobiście za stołem operacyjnym. Było to możliwe dzięki zestawieniu połączenia wideokonferencyjnego pomiędzy salą operacyjną szpitala a salą audytoryjną. Polycom Practicioner Cart został zintegrowany z najwyższej jakości kamerą endoskopową przeznaczoną do operacji artroskopowych. Za pośrednictwem sieci internetowej przesłany został strumień audio-video z pola operacyjnego pokazujący działania poszczególnych operatorów biorących udział w zabiegu, a także strumień video z kamery endoskopowej. Klinika jest zainteresowana takimi rozwiązaniami na przyszłość i planuje również wykorzystać systemy Polycoma zarówno do archiwizacji całości konferencji jak i zdalnego e-learningu który daje możliwość udziału jeszcze szerszemu audytorium. Będziemy testować sprzęt pod katem możliwości przesyłu sygnału audio-video z operacji pokazowych na duże odległości w trakcie przyszłorocznej konferencji chirurgii kolana”.

Rozwiązanie Practitioner Cart firmy Polycom spełnia potrzeby mobilnych aplikacji telemedycznych, pozostając w zgodzie z przepisami HIPAA. System zasilania jest zgodny z UL 60601, jeżeli chodzi o użycie w środowiskach gdzie ma miejsce opieka nad pacjentem. Może ponadto działać bezprzewodowo oraz posiada zamykane miejsce na laptop, dzięki czemu pracownicy medyczni podczas badania mają dostęp do odpowiednich danych lub innych aplikacji sieciowych.

Urządzenie umieszczone jest na niewielkim wózku zapewniającym elastyczność przenoszenia i manewrowania, a cały sprzęt jest zamknięty w obudowie, chroniącej wewnętrzne komponenty elektryczne przez zachlapaniem.

Zainstalowany przez Veracomp system został tu wykorzystany do dystrybucji treści w celach naukowych i edukacyjnych. Rozwiązanie Practirioner Cart Polycom może mieć także szersze zastosowanie w codziennym życiu placówek medycznych, umożliwiając specjalistom medycznym połączenie z pacjentami bez względu na czas i odległość, poprawiając w ten sposób dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Możliwość przyłączania medycznych i innych peryferyjnych urządzeń oraz natychmiastowej transmisji dźwięków, obrazów oraz filmów w wysokiej rozdzielczości pozwala także lekarzom na usprawnienie zdalnego leczenia i zachowanie pewności stawianych diagnoz, a także dokonywania bieżących konsultacji (np. w przypadku nagłych wypadków i urazów, udarów, leczenia psychiatrycznego, kardiologicznego, dermatologicznego). System współpracuje ze wszystkimi standardowymi medycznymi urządzeniami peryferyjnymi oraz ma możliwość współpracy ze stetoskopami, co zapewnia doskonałą jakość odsłuchu dźwięków serca oraz płuc w czasie rzeczywistym, jednocześnie zapewniając pracownikowi medycznemu możliwość obejrzenia pacjenta.

Sesja ‘life surgery’ przeprowadzona była pierwszego dnia X Bieszczadzkiej Konferencji Naukowej odbywającej się w dniach 13-16 maja 2010r. w Czarnej Bieszczadzkiej k. Ustrzyk Dolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.