ProLogis Renewable Energy przedstawia testową dachową instalację ogniw fotowoltaicznych w Denver

ProLogis (NYSE: PLD), wiodący globalny dostawca obiektów dystrybucyjnych, poinformował o uruchomieniu przez ProLogis Renewable Energy nowej instalacji doświadczalnej dachowych ogniw fotowoltaicznych (PV) w Denver (stan Kolorado), służącej do testowania technologii paneli słonecznych.

„Jesteśmy pierwszą firmą z branży nieruchomości, która opracowała specjalny program mający na celu promowanie stosowania wielkoskalowych rozproszonych systemów paneli słonecznych, a teraz jeszcze intensyfikujemy nasze działania przedstawiając doświadczalną instalację do testowania ogniw fotowoltaicznych ” — powiedział Walt Rakowich, chief executive officer ProLogis. — „Technologie fotowoltaiczne ewoluują, a na rynek wchodzą nowe firmy, ProLogis musi więc orientować się wśród tych różnorodnych koncepcji i sposobów instalacji, aby dobierać optymalne rozwiązania do poszczególnych budynków czy lokalizacji. Jesteśmy dumni z tego, że stworzyliśmy taki program i że ma on niebagatelne znaczenie dla branży energii czerpanej ze źródeł odnawialnych”.

„Działania ProLogis to doskonały przykład zaangażowania rodzimych firm w promowanie świadomości ekologicznej i czystej energii” — powiedział burmistrz Denver John Hickenlooper. — „Niezmiernie nam miło, że firma wybrała swoją siedzibę w Denver na „poligon doświadczalny” i nawiązała współpracę z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami przy pracach nad tym projektem. Dzięki ProLogis zyskamy jeszcze szerszy dostęp do energii ze źródeł odnawialnych nie tylko w Kolorado, ale i na całym świecie”.

Instalacja doświadczalna generuje prąd stały (DC) o mocy 11 kWp z 99 modułów pochodzących od ośmiu różnych producentów: Ascent Solar (NASDAQ: ASTI), First Solar (NASDAQ: FSLR), GS Solar, MiaSole, Solyndra, Suniva, United Solar Ovonic i Xunlight. Instalacja we wstępnej konfiguracji już wytwarza prąd i umożliwia bezpośrednie porównywanie poszczególnych technologii, takich jak moduły monokrystaliczne, cienkowarstwowe szklane czy cienkowarstwowe membranowe. Ponadto instalacja obejmuje 16 indywidualnie monitorowanych linii, z których każda służy do badania określonego parametru systemu.

W ramach instalacji doświadczalnej i współpracy z HatiCon Solar ProLogis zaprojektował nowy system montażu przeznaczony specjalnie do dachowych instalacji słonecznych na skalę przemysłową. Matt Singleton, vice president of renewable energy ProLogis, dodał: „Jako deweloper i właściciel nieruchomości poszukujemy najbardziej odpowiednich rozwiązań dla naszych instalacji dachowych, zarówno pod względem obciążenia strukturalnego, jak i integralności dachu. Nowy system montażu składa się ze standardowych lekkich aluminiowych profili, mocowanych za pomocą elementów umożliwiających konserwację i gwarantujących szczelność dachu budynku”.

Przy projektowaniu i budowie instalacji doświadczalnej ProLogis korzystał z produktów i usług kilku firm mających siedzibę w Colorado, w tym: Ascent Solar, Colorado Moisture Control, Inc., Howard Electric, Inc., S.A. Miro, Inc. i SMA America, LLC.

ProLogis zainstalował lub obecnie instaluje systemy pozyskiwania energii słonecznej w 32 budynkach we Francji, Niemczech, Japonii, Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych. Łącznie zajmują one ponad 984 800 metrów kwadratowych powierzchni dachowej i mają moc 24,6 megawata.

Globalna Grupa ds. Energii Odnawialnej ProLogis (ProLogis Renewable Energy Group) została utworzona w roku 2009 w celu wykorzystania nowych możliwości, zarządzania instalacjami i świadczenia usług w ramach projektów związanych z energią odnawialną, realizowanych na całym świecie. ProLogis dysponuje łącznie ponad 42 milionami metrów kwadratowych powierzchni dachowej, którą można zaadaptować na potrzeby instalacji słonecznych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu