Internet satelitarny lekarstwem na białe plamy na mapie Polski. Usługa Tooway™ bardziej dostępna w Polsce

Zapotrzebowanie na dostęp do szerokopasmowego Internetu w Europie osiągnęło obecnie najwyższy poziom. Aktualnie około 20 milionów gospodarstw domowych na Starym Kontynencie nie posiada dostępu do usług ADSL czy sieci kablowych. Do roku 2010 liczba ta ma zmniejszyć się do 17,5 miliona. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Polsce, aż 41 000 gospodarstw domowych już zgłosiło, że nie posiada możliwości podłączenia Internetu szerokopasmowego w swoim domu. Rozwiązaniem dla abonentów pozbawionych dostępu do infrastruktury naziemnej może być satelitarny Internet szerokopasmowy – Tooway™.

Świętokrzyskie i Podlaskie to województwa najbardziej dotknięte zjawiskiem wykluczenia cyfrowego na terenie Polski. Warto podkreślić, że na Podlasiu blisko 28 000 spośród ponad 400 000 gospodarstw domowych, zgłosiło brak możliwości podłączenia Internetu szerokopasmowego za pomocą infrastruktury naziemnej.

Skylogic, filia Eutelsat Communications największego operatora satelitarnego w Europie, odpowiada za dystrybucję usługi Tooway™ na terenie Polski. – Zapewniamy dostęp do szerokopasmowego Internetu przez satelitę dedykowanego dla użytkowników pozbawionych dostępu do infrastruktury naziemnej. Usługa Tooway™ umożliwia połączenie z siecią użytkownikom indywidualnym oraz firmom z prędkością do 30 razy większą niż połączenia typu „dial-up”. Do uruchomienia i transmisji danych wystarczy modem i zewnętrzna antena satelitarna – podkreśla Sławomir Nowak, regionalny dyrektor sprzedaży Skylogic na Europę Środkową i Wschodnią.

Zgodnie z danymi UKE z czerwca 2009 roku, w Polsce jest 13 337 040 gospodarstw domowych. Blisko 37% z nich – 4 892 494 – posiada stacjonarny dostęp do Internetu szerokopasmowego. Dla porównania mobilny Internet dostępny za pomocą modemów w technologii 2G/3G obejmuje 13,3% polskich gospodarstw domowych. Sprzedano 1,7 mln urządzeń, a liczba użytkowników tego rodzaju usług wzrosła w 2009 roku o ponad 67%. Użytkownikami tej technologii są osoby wykorzystujące ją mobilnie oraz użytkownicy Internetu na obszarach znajdujących się poza zasięgiem sieci kablowych. Dużym zainteresowaniem ze strony polskich konsumentów może cieszyć się również technologia szerokopasmowego Internetu satelitarnego.

Przykładem usługi zapewniającej szybki Internet w dowolnym miejscu na mapie Polski jest Tooway™, oferowany przez Skylogic, filię Eutelsat. Zapewnia on dostęp do sieci Internet z prędkością downlinku 3,6 Mbps. Maksymalna prędkość uplinku to 384 kbps. Te porównywalne do ADSL2 parametry usługi to niewątpliwe zalety satelitarnego łącza.

– Główne zalety Tooway™ to natychmiastowy dostęp do szybkiego Internetu w dowolnym miejscu na terenie kraju. Nie jest potrzebne także dodatkowe oprogramowanie. Usługa posiada także wbudowane zabezpieczenie przed nielegalnym podłączeniem. Atutem jest wbudowana funkcja TCP i akceleratora ruchu w sieci. Łatwość w instalacji zapewni użytkownikowi interfejs Ethernet RJ45 – 10/100 Mb/s. Stabilność usługi zagwarantuje zabezpieczenie przed zanikiem sygnału. Jesteśmy niezwykle otwarci na polski rynek i polskiego Klienta. Będziemy współpracowali z samorządami regionalnymi. Wesprzemy także naszych partnerów w zakresie konsultacji i metod wykorzystania dopłat z programów UE na zapewnienie dostępu do Internetu w rejonach wiejskich – podkreśla Sławomir Nowak.

Według badania przeprowadzonego przez PBS DGA Sp. z o.o. wynika, że 7,1 % polskich przedsiębiorstw posiadających komputery nie posiada w ogóle dostępu do Internetu. Pokazuje to potencjał dla oferentów usługi szerokopasmowego Internetu satelitarnego. – Dodatkowo wielu przedsiębiorców korzystających z usług sieci naziemnych może wykorzystywać Internet satelitarny jako swego rodzaju zabezpieczenia i gwarancję na wypadek zawieszenia usług przez aktualnego operatora lub awarii – dodaje Sławomir Nowak. Interenet satelitarny jest również przyszłością dla usług typu Triple Play. Głównie ze względu na technologiczną możliwość rozbudowy sprzętu do transmisji danych o urządzenia umożliwiające odbiór sygnału telewizyjnego oraz telefonię VoIP (Voice over Internet Protocol). Pozwala to sądzić, że usługi satelitarne w przyszłości będą atrakcyjną alternatywą nawet dla dzisiejszych sieci naziemnych.

źródło/autor: v5group

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu