Global Startup Challenge 2010, czyli „na dobry start” w globalnej sieci

Rozpoczynający się właśnie Program Global Startup Challenge 2010 to pierwsza w Polsce inicjatywa skierowana do twórców projektów internetowych o najwyższym potencjale, rokujących odniesienie sukcesu w skali globalnej. Celem Programu jest wyłonienie i wsparcie merytoryczne, technologiczne oraz finansowe najlepszych pomysłodawców z całej Europy. Do walki o miejsce w Programie zaproszeni są bowiem zarówno Polacy, jak i osoby z innych krajów europejskich. Organizatorami Programu są: spółka Red Sky, właściciel największego projektu internetowego stworzonego przez polskich programistów FilesTube.com, oraz Polska Fundacja Przedsiębiorczości, jej Fundusz Zalążkowy POMERANUS SEED i Sieć Aniołów Biznesu AMBER. W inicjatywę zaangażowany jest również Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, Xevin Lab oraz NetCamp. Najciekawsze start-upy mają szansę na wsparcie Funduszu Kapitału Zalążkowego POMERANUS SEED, który inwestuje w nowe spółki do 200 tys. euro, a także na zainteresowanie wśród Aniołów Biznesu. Wiąże się to również z globalną kampanią reklamową przeprowadzoną przez serwisy firmy Red Sky.

Jak wystartować?

Rekrutacja zespołów, które wezmą udział w tym niecodziennym wydarzeniu, rusza w dniu dzisiejszym. Zgłoszenie odbywa się poprzez stronę internetową wydarzenia: Globstar2010.com. Zespół ekspertów, powołanych przez organizatorów, na bieżąco dokonywać będzie weryfikacji zgłoszeń. Oceną decydującą o losach start-upów będzie wypadkowa sumy punktów przyznanych każdemu projektowi w kategoriach: pomysł na biznes i monetyzację, skład zespołu wspierającego realizację projektu i – najtrudniejszy z elementów poddawanych ocenie, a tak bardzo istotny w osiągnięciu celu – determinacja.

Coś więcej niż polski inkubator

– Uczestników Programu czeka ciężka praca, ale i dobra zabawa, a co najważniejsze perspektywa wielkiego sukcesu w Internecie – mówi Tomasz Łasecki, Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, jednego z organizatorów projektu. – Na ile zgłoszeń liczymy? Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że na rynku jest dużo ciekawych projektów, które wymagają odpowiedniego poprowadzenia i kapitału. Mam nadzieję, że pomysłodawcy będą w stanie przeprowadzić samodzielnie subiektywną i krytyczną ocenę projektów i zgłoszą tylko te, które mają szanse stać się światowym hitem. Właśnie takich zgłoszeń oczekujemy – dodaje.

Zaproszenie do udziału w Programie organizatorzy kierują także na rynki europejskie.

– Im większa konkurencja, tym ciekawsza i bardziej owocna może być praca w zespołach roboczych – dodaje Arkadiusz Seńko, Prezes Zarządu Red Sky Sp. z o.o. – Jeszcze niedawno nasza firma też była niewielka. W tej chwili jesteśmy największym polskim projektem internetowym poza granicami kraju! Wiem, jak to jest, szukać odpowiedzi na strategiczne pytania samodzielnie. Wiem też, jak to jest szukać finansów na dalszy rozwój, ale także, co to znaczy czerpać inspirację z pracy ze specjalistami! Global Startup Challenge 2010 to w części realizacja moich niespełnionych marzeń sprzed kilku lat. W świecie internetu role szybko się zmieniają. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach odmienimy losy kilku dobrych projektów internetowych i wspólnie odniesiemy globalny sukces!

Harmonogram prac

W połowie czerwca wybranych zostanie 10 zespołów, które zaproszone zostaną do Szczecina i rozpoczną pracę nad swoimi projektami pod czujnym okiem ekspertów z rynku IT, e-marketingu i rynku kapitałowego.

Zespoły powinny składać się maksymalnie z trzech osób, w tym programistów. Rezultatem dwumiesięcznej pracy powinny być w funkcjonalne i spełniające swoje cele projekty internetowe. W ostatnich dniach sierpnia wybrani zostaną laureaci, których projekty zostaną wyposażone w model biznesowy, kapitał i kampanię marketingową na rynku globalnym.

Więcej informacji:

www.globstar2010.com

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu