Przejdź do treści

Spamerzy stosują iPhone’a 4G jako przynętę do zbierania prywatnych danych

„To zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe” – informacje o darmowych iPhone’ach 4G rozprzestrzeniane za pośrednictwem e-maili i sieci Twitter.

Sophos, firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, ostrzegła internautów, że oszuści wykorzystują iPhone’a nowej generacji jako przynętę do gromadzenia adresów e-mail i innych danych osobowych – obiecują darmowy egzemplarz dla każdego, kto poda informacje o sobie.

Sophos przechwycił e-mail-spam z zaproszeniem do wzięcia udziału w testach kolejnej wersji telefonu Apple, który został okrzyknięty przez media jako iPhone 4G. Jak podaje treść wiadomości, każdy, kto wypełni formularz rejestracyjny, będzie mógł wypróbować i zachować na własność nowego iPhone’a.

Badacze z firmy Sophos odkryli także skoordynowaną kampanię na portalu społecznościowym Twitter, gdzie spamerzy, wykorzystując avatary młodych, seksownych kobiet, obiecują użytkownikom „darmowe iPhone’y 4G”.

Jednakże, kliknięcie na linki zawarte w kampanii spam przekierowuje użytkowników do witryny, która wymaga podania prywatnych informacji, takich jak nazwisko, adres, dane kontaktowe, e-mail i datę urodzenia.

„Nawet jeśli nie został jeszcze oficjalnie zapowiedziany przez firmę Apple, i premiera nie nastąpi w ciągu kilku następnych miesięcy, w Internecie jest dużo szumu na temat iPhone’a 4G”, powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. „W przypływie emocji, niektórzy użytkownicy mogą ślepo przekazać swoje dane osobowe w nadziei, że otrzymają przedpremierową wersję jednego z najgorętszych gadżetów 2010 roku. Ale niedbałe obchodzenie się ze swoimi danymi naraża na więcej spamu w przyszłości i kosztowne konsekwencje kradzieży tożsamości.”

Sophos zaleca, aby internauci zachowali zdrowy rozum i byli sceptyczni wobec „zbyt pięknych, by prawdziwych” ofert darmowych iPhone’ów 4G.

„Apple to firma, która obsesyjnie strzeże tajemnic o swoich nadchodzących produktach – należy zadać sobie pytanie, czy Apple naprawdę rozdawałoby swoje produkty do testów jeszcze przed ich oficjalnym ogłoszeniem? Bezpieczeństwo wokół iPhone’a 4G stoi na wysokim poziomie – przekonał się o tym redaktor na blogu Gizmodo, którego dom przeszukała policja po tym, jak twierdził, że dostał w swoje ręce prototyp iPhone’a 4G, kontynuował Cluley. „Czasami ludzie tracą zdrowy rozsądek, gdy nadaża się okazja dorwania nowego gadżetu… i to złe wieści dla bezpieczeństwa osobistego i prywatności.”

Więcej informacji na temat ataków można znaleźć na stronach Sophos:

http://www.sophos.com/blogs/gc/g/2010/05/13/free-iphone-4g-bait

http://www.sophos.com/blogs/sophoslabs/?p=9628

źródło/autor: Progress IT