Procesory graficzne NVIDIA Tesla w nowych serwerach firmy IBM

Firma NVIDIA informuje o premierze serwerów iDataPlex produkowanych przez firmę IBM; są to pierwsze wysokowydajne systemy obliczeniowe (HPC) oparte na procesorach graficznych NVIDIA Tesla serii 20.

Produkt NVIDIA Tesla M2050 to serwerowy moduł obliczeniowy oparty na procesorze graficznym, który zapewnia znaczący wzrost wydajności oraz wysoką niezawodność, może również zostać zintegrowany z narzędziami monitorowania i zarządzania. Dzięki temu rozwiązaniu personel działów IT otrzymuje więcej możliwości w kontekście wdrażania procesorów graficznych do środowisk pracy. Jeden serwer o rozmiarach 1U1 wyposażony w dwa moduły procesorów graficznych Tesla M2050 zapewnia ośmiokrotnie większą wydajność (wg. testów LINPACK) w porównaniu do typowego serwera 1U2.

Obliczenia wykonywane na procesorach graficznych stają się coraz bardziej popularne. Już ponad 350 uniwersytetów prowadzi zajęcia dotyczące architektury CUDA, która umożliwia wdrożenie procesorów graficznych w obliczeniach superkomputerowych i wizualnych. W przeciągu ostatnich dwóch lat napisano na ten temat 10 książek. Zestaw narzędziowy architektury CUDA dla developerów, umożliwiający rozwój aplikacji w wielu obszarach obliczeń naukowych i wysokowydajnych, został pobrany ponad 200 000 razy. Architektura CUDA znalazła zastosowanie w takich obszarach, jak modelowanie finansowe, wydobywanie ropy i gazu, obrona narodowa i operacje federalne, a także akceleruje znane programy naukowe dla pola bionauk, takie jak AMBER, GROMACS i NAMD.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu