Mieszkanie od kołyski – w sam raz na studia

Studiować w Krakowie… – marzy wielu młodych ludzi; myślą też o tym rodzice, planując przyszłość swoich pociech. Dzieci same kiedyś wybiorą kierunek studiów, za to już dziś ich rodzice powinni pomyśleć, gdzie będą mieszkać. Może warto teraz kupić mieszkanie – taniej już nie będzie – i wynająć do czasu, gdy Wasze dorosłe już dzieci ruszą w wielki świat. Można sporo zarobić i wiele oszczędzić.

Zapobiegliwi rodzice o mieszkaniu dla swoich dzieci myślą tuż po ich urodzinach – to najlepszy prezent na start w dorosłe życie. Zamiast odkładać co miesiąac kilkaset złotch do skarbonki czy inwestować w fundusze, lepiej kupić mieszkanie, nawet na kredyt.

Zakup nowego dwupokojowego mieszkania w centrum Krakowa – bo takie lokale najlepiej dziś wynajmuje się w stolicy Małopolski – to koszt około 500 000 złotych. Tyle zapłacimiy np. za 50-metrowe mieszkanie w eleganckim apartamentowcu Angel City w samym centrum miasta. Doskonała lokalizacja, tuż obok Galerii Krakowskiej, i wysoki standard budynku sprawiają, że są one poszukiwane i chętnie wynajmowane. a koszt wynajmu należy do najwyższych w Krakowie.

“Za 50-metrowe mieszkanie trzeba miesięcznie zapłacić około 2500 złotych plus opłaty. W zamian nasz klient otrzymuje w pełni umeblowny apartament, całodobową ochronę, recepcję… Wkrótce będzie też fitness, na miejscu są banki, a nawet biuro doradztwa finansowego, gdzie można załatwić kredyt na mieszkanie w Angel City” – mówi Paweł Kostrzewski, przedstawiciel firmy wynajmującej w apartamentowcu kilkanaście mieszkań.

Kup teraz, zaoszczędzisz potem

Takie przychody sprawiają, że do czasu przejęcia mieszkania przez studiującą latorośł, finansuje się ono samo. Miesięczna rata kredytu (400 000 kredytu, 100 000 wkładu własnego, na 20 lat w euro) wyniesie około 2100-2300 złotych. Jeszcze lepiej to wygląda, gdy kredyt zostanie udzielony na standardowe 30 lat – wtedy rata spadnie do 1800 złotych miesięcznie. Nadwyżkę można zainwestować, po 30 latach może tego zrobić się naprawdę niezła sumka.

Na tym nie koniec dobrych imformacji. Inwestując w mieszkanie oszczędzamy sporo pieniędzy. Za dwupokojowe mieszkanie, a zakładamy, że potrzebujemy mieszkania dla dwóch osób, które w spokoju będą mogły poświęcić się nauce, trzeba dziś zapłacić 1500 złotych miesięcznie plus media. To koszt wynajmu na Ruczaju, popularnej dzielnicy Krakowa, położonej nieco z dala od centrum. Rocznie daje to 18 tysięcy złotych, przez pięć lat studiów – 90 tysięcy. Czy nie szkoda wydawać takich pieniędzy na nie swoje mieszkanie?

Pewniej od developera

Podejmując decyzjąc decyzję o kupnie mieszkania trzeba też przemyśleć, czy wybrać ofertę od developera, czy kupić na rynku wtórnym. W tym drugim przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na stan techniczny budynku i samego mieszkania, stan prawny nieruchomości i stan finansowy spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty. Niestety, wszystkiego nie da się sprawdzić i po kilku czy kilkunastu tygodniach może się okazać, że przecieka dach, okna są nieszczelne, a na ścianach rośnie grzyb. Wtedy trudno dochodzić roszczeń wobec poprzedniego właściciela.

Inaczej rzecz się ma, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym. Tu łatwiej wyegzekwować swoje prawa: “Developer daje trzyletnią rękojmię na części wspólne budynku i roczną ma mieszkanie” – tłumaczy Małgorzata Nowosielska, dyrektor marketingu Angel City.

Teraz łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Trzeba pamiętać, że mieszkanie samo się nie wynajmie, trzeba zabiegać o klienta, który kaprysi i wybrzydza, a czasami niszczy mieszkanie lub zupełnie nieoczekiwanie się wyprowadza, zostawiając nas z górą niezapłaconych rachunków. Trzeba być też przygotowanym na dodatkowe koszty – od czasu do czasu lokal trzeba wyremontować, a przynajmniej pomalować ściany. Czy warto? Chyba jednak tak, zważywszy na powyższe wyliczenia.

I na koniec jeszcze jedna uwaga. Taniej, jeśli idzie o ceny mieszkań w Krakowie, już raczej nie będzie. Z powodu kryzysu developerzy wstrzymali nowe inwestycje. na rynku jest wprawdzie jeszcze trochę niesprzedanych lokali, lecz nie ma co już liczyć na jakieś większe negocjacje cenowe. A im towar będzie się stawał coraz bardziej niedostępny, tym będzie droższy. Takich inwestycji jak wspominane Angel City, w samym centrum Krakowa już nie ma i w najbliższym czasie nie będzie, warto więc już teraz zastanowić się nad zakupem “mieszkania dla studenta”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu