Znamy wyniki konkursu

przez | 19/05/2010

13 maja, podczas I Warszawskich Targów Książki, ogłoszono wyniki konkursu na Książkę Audio Roku 2009. Zwyciężyły m.in. „Komórka” Stephena Kinga w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza, „Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów oraz „Wroniec” Jacka Dukaja”, któremu głosu użyczył Jan Peszek.

W drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku nominowano 40 tytułów, z takich kategorii jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji. Oceniano tak różnorodne pozycje jak „Lolita” Vladimira Nabokova, „Margot” Michała Witkowskiego, której głosu użyczył sam autor, czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej.

Docenione przez jury publikacje to swoista elita na tym rynku. Z przyjemnością bierze się je do ręki, a z jeszcze większą słucha – ocenia Bartłomiej Roszkowski, szef NetPress Digital, spółki prowadzącej serwis www.Nexto.pl.

Lista zwycięzców w konkursie Książka Audio Roku 2009

  • Kategoria „dla dzieci i młodzieży”

„Nosorożce w dorożce i inne wiersze” Ludwika Jerzego Kerna, w opracowaniu muzycznym Macieja Mulawy, w interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego i Agnieszki Suchory (Wydawnictwo Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA)

  • Kategoria „kryminał i sensacja”

„Komórka” Stephena Kinga, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza (Albatros A. Kuryłowicz)

  • Kategoria „literatura faktu i reportaże”

„Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra, w interpretacji Jerzego, Macieja i Marianny Stuhrów (Wydawnictwo Literackie)

  • Kategoria „literatura piękna”

„Czytelniczka znakomita” Alana Bennetta, w interpretacji Anny Seniuk (Media Rodzina)

  • Kategoria „poradniki / inne”

„Grzeczne dziewczynki stoją w miejscu, a przebojowe kobiety robią karierę” Kate White, w interpretacji Magdaleny Korczyńskiej (Wydawnictwo MT Biznes)

  • W kategorii „oprawa graficzna”

I miejsce: „Wroniec” Jacka Dukaja, w opracowaniu graficznym Jakuba Jabłońskiego (Wydawnictwo Literackie)

II miejsce: „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, w opracowaniu graficznym Piotra Rychela (grafika) i Jakuba Skurskiego (typografia) (Wydawnictwo Audio Liber)

  • Wybór internautów

Nowością tegorocznej edycji było oddawanie głosów na audiobooki przez internautów.

W tej kategorii zwyciężyły:

I miejsce:

„Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke, w interpretacji Krzysztofa Tyńca (Wydawnictwo Audio Liber)

II miejsce:

„Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” Wojciecha Widłaka, w interpretacji Jana Peszka i z muzyką zespołu Małe Instrumenty (Wydawnictwo Format)

III miejsce:

„Serce” Edmunda de Amicisa, w interpretacji Antoniego Rota (Wydawnictwo Promatek)

O konkursie

Organizatorem konkursu Książka Audio Roku jest jeden z największych sklepów internetowych z audiobookami www.Nexto.pl we współpracy z Biblioteką Analiz, firmą badającą rynek wydawniczy. Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest firma Aleksandria, prowadząca sklep internetowy z audiobookami pod adresem www.Audiobook.pl.

Celem konkursu jest przede wszystkim promocja wciąż nowej na polskim rynku formy obcowania z literaturą, jaką jest książka do słuchania. – Zależy nam, aby każdy przynajmniej raz spróbował wsłuchać się w audiobooka. Zależy tym bardziej, że lubię słuchać książek nie tylko ze względów zawodowych, ale także osobistych. Słucham ich w samochodzie i w domu, po całym dniu spędzonym przed ekranem komputera. Wiem, że jak ktoś zacznie, trudno mu jest przestać. Ważne jednak, aby wykonał ten pierwszy krok, wybierając na początek najlepsze tytuły – mówi Bartłomiej Roszkowski.

– Chcemy dostrzegać i rekomendować czytelnikom najlepsze dzieła z tej kategorii – zarówno pod względem literackim, jak i interpretacji lektora – dodaje Łukasz Gołębiewski, szef Biblioteki Analiz.

Audiobooki ocenia jury, w skład którego wchodzą osoby od lat zawodowo związane ze słowem oraz dźwiękiem: Jolanta Fajkowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Rogińska – lektorka i dziennikarka, Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, Andrzej Pągowski – artysta, plastyk, Michał Żebrowski – aktor, Romuald Roczeń – legenda muzyki szantowej, Łukasz Gorycki – producent muzyczny, kompozytor, Maciej Foks – wykładowca UW, publicysta branżowy, Bartłomiej Roszkowski oraz Łukasz Gołębiewski.

Audiobooki coraz popularniejsze

Rynek audiobooków rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Według badań Biblioteki Analiz, wartość rynku audiobooków w Polsce (w cenach wydawców) wzrosła w latach 2006-2009 z 2,7 mln zł do blisko 20 mln zł. Jeszcze kilka lat temu oferta tytułów na rynku liczyła ich zaledwie 100. Obecna to ponad 1200 pozycji. Książki audio odpowiadają na potrzeby nowoczesnego, zabieganego „czytelnika”, który często nie ma czasu na czytanie, a chciałby mieć stały kontakt z najlepszą literaturą. Dziś oferta obejmuje m.in. bajki i klasykę literatury, ale też literaturę faktu, współczesną beletrystykę, literaturę religijną, a nawet przewodniki turystyczne. Na rynek weszli zarówno tradycyjni wydawcy (m.in.: Bellona, Muza, W.A.B., Media Rodzina, Wilga, Studio Emka, Albatros, Sonia Draga, Świat Książki), jak i zupełnie nowe firmy, które wyspecjalizowały się w tej kategorii (Biblioteka Akustyczna, Propaganda, Promatek, Qes Agency, Auditus, Aleksandria, MTJ, StoryBox.pl i wielu innych). Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom książka audio nie pojawiła się na stacjach benzynowych, ale znalazła miejsce w księgarniach, przede wszystkim zaś w Internecie. Powstało wiele e-sklepów, jak choćby Audiobook.pl, Audioteka.pl czy DoSluchania.pl.

Więcej informacji na temat konkursu pod adresem: www.ksiazkaaudioroku.pl

Organizatorzy konkursu Książka Audio Roku:

Nexto.pl

Biblioteka Analiz

Partner Główny:

sklep internetowy Audiobook.pl

Sponsorzy:

Murator Expo

I Warszawskie Targi Książki

Nexto.pl

Patroni merytoryczni:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Analiz

Polska Izba Książki

Patroni medialni:

Polskie Radio Program 2, ZycieWarszawy.pl, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, „Biblioteka Analiz”, „Notes Wydawniczy”, „Wiadomości Księgarskie”, Wirtualna Polska (www.wp.pl), GoldenLine.pl, Rynek-Książki.pl, Qlturka.pl, Przystań Literacka (Przystan-Literacka.pl), StudentNews.pl, Wiadomości24.pl, Dlaczego.com.pl, Nakanapie.pl

źródło/autor: NetPress Digital