Z kryzysu wyszliśmy silniejsi

Polska Grupa Farmaceutyczna zakończyła I kwartał 2010 roku skonsolidowanym zyskiem netto na poziomie 14 mln zł i przychodami ze sprzedaży w wysokości 1,395 mln zł. Choć w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku krajowy rynek apteczny zwiększył się o niewiele ponad 1 proc., PGF podtrzymuje prognozę przekroczenia 6 mld zł sprzedaży w 2010 roku.

Tegoroczny pierwszy kwartał przyniósł, niespotykany w poprzednich latach, wyraźny spadek dynamiki rozwoju rynku aptecznego w Polsce. Do tej pory branża farmaceutyczna od stycznia do marca rozwijała się w tempie 8 – 9 proc. W tym roku wzrost tylko nieznacznie przekroczył 1 proc. Zaważyła na tym ujemna dynamika wzrostu rynku w styczniu.

Za ten spadek odpowiada długa i mroźna zima, która ograniczyła liczbę zachorowań, a w konsekwencji doprowadziła do zmniejszonego zapotrzebowania na leki – mówi Jacek Szwajcowski, Prezes Zarządu PGF.

W zeszłym roku sytuacja była zupełnie odwrotna – pierwsze miesiące roku przyniosły bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży leków. Na niską dynamikę zadziałał więc dodatkowo efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Mimo to nie obawiamy się spadku sprzedaży, choć z pewnością słabsze wyniki z początku roku przełożą się na niższą całoroczną dynamikę wzrostu rynku. Wiele będzie zależeć od kondycji branży w następnych miesiącach, a trzeba zaznaczyć, że zarówno w lutym, jak i marcu wróciliśmy już na ścieżkę wzrostu rynku – dodaje.

W I kwartale tego roku PGF koncentrowała się na rozwijaniu działań zapoczątkowanych jeszcze w 2009 roku. Szczególnie cieszy nas stale powiększające się grono beneficjentów Programu Senior. Do maja osobom powyżej 75. roku życia wydaliśmy ponad sto tysięcy kart zapewniających 25-proc. dofinansowanie na wszystkie leki na receptę dostępne w Aptekach Dbam o Zdrowie. Do uruchomienia programu skłoniły nas mocno niepokojące statystyki wskazujące, że już 40 proc. seniorów przyznaje się do rezygnacji z realizacji recept ze względów finansowych. Jako firma działająca w sektorze ochrony zdrowia nie możemy pozwolić, by tak wiele starszych osób oszczędzało na tym, co najważniejsze – na swoim zdrowiu – mówi Jacek Szwajcowski.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się też Program dla Mamy i Maleństwa, który nie tylko zapewnia atrakcyjne promocje i upusty cenowe, ale także dostosowuje ofertę leków do wieku dziecka i potrzeb młodej mamy. Obecnie finalizujemy prace nad uatrakcyjnieniem tego programu i rozszerzeniem grupy docelowej. Wkrótce nastąpi jego nowa odsłona – przekonuje Prezes PGF. Zależy nam na indywidualnym podejściu do klienta. Stąd myślimy o wdrażaniu kolejnych projektów skierowanych do wybranych grup pacjentów – dodaje.

PGF jest świadoma rosnących oczekiwań i coraz bardziej stanowczych wymagań kierowanych pod adresem świata biznesu. Celem firmy jest zapewnienie opieki farmaceutycznej na najwyższym poziomie oraz wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. To właśnie z myślą o nich PGF wdrożyła zupełnie nowy projekt Apteka SMS. Dzięki niemu każdy posiadacz telefonu komórkowego może w wygodny sposób sprawdzić cenę leków, znaleźć Aptekę Dbam o Zdrowie w dowolnym miejscu w kraju oraz zamówić preparaty w wybranej placówce. Wystarczy wysłać wiadomość tekstową pod numer 661 004 000.

Dla prowadzonej w ramach Holdingu PGF działalności detalicznej niezwykle istotne było również przystąpienie w lutym do partnerskiego programu Dbam o Zdrowie dwutysięcznej apteki. Do końca tego roku PGF planuje pozyskać do programu partnerskiego kolejne apteki, a także zwiększyć liczbę aptek franczyzowych. Pozwoli to na ugruntowanie pozycji marki Dbam o Zdrowie jako największej, profesjonalnej sieci aptek w kraju, ukierunkowanej na opiekę farmaceutyczną, posiadającej szeroką gamę produktów i usług, oferującej program lojalnościowy dla pacjentów, propagującej wiedzę medyczną oraz zaangażowanej w działania profilaktyczne i edukacyjne. Temu celowi służy też zapoczątkowana w ubiegłym roku w prasie, radiu i telewizji pierwsza na polskim rynku kampania wizerunkowa pomarańczowych aptek Dbam o Zdrowie.

28 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie Business Support Solution S.A. Ta najmłodsza spółka – córka PGF świadczy usługi finansowo – księgowe, kadrowo – płacowe, controllingowe, prawne oraz w zakresie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych podmiotom krajowym i zagranicznym PGF. Mamy nadzieję, że dzięki kompleksowości działań, liczba klientów nowo powstałego Centrum Usług Wspólnych, także tych spoza Grupy, będzie systematycznie wzrastać, a Łódź stanie się centrum outsourcingowych procesów biznesowych w Polsce – mówi Jacek Szwajcowski.

PGF ma wszelkie podstawy, by z optymizmem patrzeć w przyszłość. Naznaczony przez globalną recesję rok 2009 okazał się bowiem niezwykle przychylny zarówno dla samej firmy, jak i całej branży farmaceutycznej. Podczas gdy przedsiębiorstwa z innych sektorów notowały spadki obrotów, PGF udało się osiągnąć rekordową sprzedaż w wysokości 5,4 mld zł, zoptymalizować koszty i kapitał obrotowy, istotnie zmniejszyć zadłużenie, ograniczyć ryzyko finansowe i utrzymać wysoką płynność finansową. To daje nam pewność, że jesteśmy należycie przygotowani do dalszej ekspansji. W 2010 roku skupimy się na rozwoju organicznym, doskonaleniu jakości usług świadczonych przez nas we wszystkich segmentach rynku farmaceutycznego, a także na poszukiwaniu atrakcyjnych i innowacyjnych rozwiązań wzmacniających naszą konkurencyjność i pozycję rynkową – mówi Prezes Zarządu PGF.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu