Pierwsze oficjalne szkolenie z zastosowania systemu LEED w Polsce

16 czerwca w hotelu Marriott Courtyard w Warszawie odbędzie się półdniowe szkolenie na temat amerykańskiego systemu LEED oraz możliwości stosowania tego systemu w Polsce. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – Polish Green Building Council (PLGBC).

W ciągu 4-godzinnego treningu zostanie szczegółowo omówiony system LEED-NC 2009 – podstawowy system LEED dla obiektów nowopowstających. Prezenterzy przedstawią trudności związane ze stosowaniem tego systemu w Polsce oraz metody na ich uniknięcie. Przy każdym punkcie zostaną przedstawione strategie pomagające w uzyskaniu danego punktu oraz przykładowe rozwiązania. Zostaną również przedstawione pozostałe wersje tego systemu LEED-CI dla wnętrz, LEED-CS dla obiektów deweloperskich oraz LEED-EB dla budynków istniejących. Na zakończenie pierwszej części, zaprezentowane będą również metody na uzyskanie akredytacji LEED Green Associate oraz LEED-Accredited Professional (LEED AP).

W drugiej części spotkania zostaną przedstawione jedyne 3 projekty w kraju, które uzyskały już certyfikat LEED. Pierwszy to budynek biurowo-produkcyjno-magazynowy firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie. Obiekt ten został zakończony w grudniu 2008, a w styczniu 2010 uzyskał certyfikat LEED-NC w wersji 2.2 na poziomie Silver. Spośród wszystkich projektów w Polsce ubiegających się o certyfikat wielokryterialnej oceny budynków (w dowolnie wybranym systemie – LEED, BREEAM, itp) był to pierwszy obiekt w Polsce, który zakończył się sukcesem. Jest to również jedyny obiekt w Polsce z certyfikatem dla całego budynku (LEED-NC). Konsultantem ds. projektowania zrównoważonego oraz LEED była polsko-amerykańska firma VvS | Architects & Consultants (www.VvSarchitects.com). Budynek ten uzyskał 35 punktów we wszystkich 6 kategoriach. „Uważam, że każdy dobry konsultant LEED powinien uzyskać wszystkie możliwe punkty za innowacyjność” – mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, która prowadziła projekt firmy BorgWarner Turbo Systems Poland. „Nasz budynek uzyskał 5 na 5 punktów w kategorii Innovation in Design. Wśród ciekawych rozwiązań wprowadziliśmy Green Cleaning Program, przygotowaliśmy program edukacyjny dla osób zainteresowanych naszym sukcesem, studium przypadku, oraz wiele innych”.

Następnie omówiony zostanie drugi budynek z certyfikatem LEED – wnętrze biura Deutsche Banku w Warszawie. Ten zakończony w 2009 projekt, uzyskał certyfikat LEED-CI na poziomie Gold. Konsultantem ds. projektowania zrównoważonego oraz LEED była międzynarodowa firma inżynierska – ARUP. (www.arup.com)

Trzecim przykładem będzie mieszczące się w biurowcu Deloitte House zielone biuro Skanska Property Poland, pierwsze biuro firmy w Europie, wyróżnione srebrnym certyfikatem LEED za przyjazne środowisku rozwiązania użyte do wykończenia wnętrza, maksymalne wykorzystanie światła dziennego , a także za dbałość o jakość powietrza w pomieszczeniach. Ukonczony w 2009 roku, rowniez przez firme Skanska, biurowiec, zużywa ponad 30% energii mniej niż budynek referencyjny, i w zwiazku z tym w 2009 roku uzyskał przyznawany przez Komisję Europejską certyfikat GreenBuilding dla zielonych inwestycji. Certyfikacja byla prowadzona przez specjalistow w firmy Skanska. (www.skanska.pl)

„Jako odpowiedzialny deweloper, rozumiemy znaczenie zrównoważonego budownictwa. Dlatego decyzja, aby zgodnie z jego zasadami realizować inwestycje Skanska Property Poland jest tym samym spełnieniem naszych zobowiązań wobec pracowników, przyszłych i obecnych najemców a także lokalnych społeczności”, mówi Nicklas Lindberg, dyrektor generalny Skanska Property Poland. „Jesteśmy bardzo dumni z certyfikatu LEED uzyskanego dla naszego własnego biura, które to wyróżnienie jednocześnie zobowiązuje nas do dalszego ulepszania projektów firmy Skanska” dodaje.

Pośród prezenterów znajdzie się – Agnes Vorbrodt-Schurma, z PLGBC; Leszek Bocheń z firmy ARUP oraz Piotr Srokosz z firmy Skanska.

Agnes Vorbrodt-Schurma, mgr inż. arch, MBA, mgr Zarządzania Środowiskiem, Akredytowany Profesjonalista LEED. Architekt uprawniony w USA. Założyciel, Dyrektor Wykonawczy oraz Wice-prezydent ds. architektury i współpracy z zagranicą.

Pani Vorbrodt-Schurma jest właścicielką i prezesem firmy VvS | Architects & Consultants, międzynarodowej firmy specjalizującej się w zrównoważonym projektowaniu architektonicznym, doradztwie ekologicznym oraz prowadzeniu certyfikacji LEED. Jej doświadczenie zawodowe (głównie

w projektowaniu hoteli oraz budownictwa mieszkaniowego) zdobyte w znakomitych biurach projektowych w Polsce i Stanach Zjednoczonych, pozwala Pani Vorbrodt-Schurma dzielić się ze swoimi klientami i studentami swoją międzynarodową wiedzą specjalistyczną. Poniżej niektóre projekty nad którymi Pani Vorbrodt-Schurma pracowała: Hotel i Rezydencje w Mandarin Oriental Boston, Prywatna Rezydencja w hotelu Ritz Carlton, Shaw’s Supermarket, projekty Marriott w Cambridge, MA i Portland, MEjak również wiele innych projektów, nagradzanych w miedzynarodowych konkursach i na wystawach. Po studiach w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, Pani Vorbrodt-Schurma rozpoczeła studia na kierunku Zarządzania Środowiskiem na Harvardzie, które pomogły jej zostać ekspertem w projektowaniu zrównoważonym. Studia te zakończyła pracą dyplomową z zakresu projektowania dachów pokrytych roślinnością. Od stycznia 2007 wykłada na Universytecie Harvarda w programie magisterskim Zarządzania Środowiskiem przedmiot: Budynki “zielone”: ich projektowanie, wykonawstwo oraz użytkowanie.

Artykuły i prace Pani Vorbrodt-Schurma pojawiały się w tak wiodących międzynarodowych publikacjach jak: Architectural Digest, Green2, EcoManager, Archivolta, Przekrój i Architektura Murator. Od stycznia 2009, Pani Vorbrodt-Schurma doradza głównej firmie energetycznej w USA – National Grid, z zakresu projektowania energooszczędnego. Obecnie Pani Vorbrodt-Schurma pracuje nad różnymi projektami starającymi się o certyfikaty LEED w Polsce i USA, jak również nad szeregiem budynków mieszkalnych „zero-net energy”. Do jej istotnych osiągnięć należy zakończony sukcesem proces certyfikacji pierwszego oficjalnie zarejestrowanego i certyfikowanego obiektu w Polsce – budynek biurowo- produkcyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland.

Piotr Srokosz jest Menedżerem Projektu w Skanska Property Poland. Pan Srokosz posiada tytuł Magistra Inżyniera Budownictwa w zakresie Inżynierii Produkcji Budowlanej, posiada uprawnienia budowlane i jest dyplomowanym Kierownikiem Projektu. W Skanska odpowiada za wdrażanie wymagań systemu certyfikacji ISO 14001, GreenBuilding oraz LEED w realizowanych projektach Skanska, wiodącej światowej firmie zajmującej się działalnością deweloperską i budowlaną.

Uczestniczył w powstawaniu m.in. obiektu biurowego znajdującego się w centrum Warszawy – Atrium City, o powierzchni 22 000 m2 ; wielofunkcyjnego centrum handlowo-biurowo-rozrywkowego Złote Tarasy, o powierzchni 225 000 m2 , usytuowanego w centrum Warszawy oraz kompleksu 180 apartamentów w inwestycji Żoliborz Development w południowej części warszawskiego Żoliborza. Rozpoczął karierę biorąc udział w programie studenckim Skanska International Training, który dał mu możliwość pracy przy projektach w Polsce i na Łotwie. Pan Srokosz jest wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Dbając o stały rozwój swoich umiejętności i wiedzy wciąż podnosi kwalifikacje w sferze zarządzania projektami, jako Koordynator ds. Środowiska oraz działacz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Patronat medialny nad szkoleniem objął magazyn Green 2. Szkolenie zostało przygotowane przy współpracy firm VvS | Architects & Consultants, Skanska oraz ARUP.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację na adres agnes@plgbc.org

źródło/autor: Polish Green Building Council

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu