Młodzieżowe turnieje piłkarskie na 500 Orlikach

przez | 19/05/2010

Dzięki współpracy organizacji Visa z FIFA, podczas nadchodzących Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 zostanie przeprowadzona akcja „Wygraj z Visa! – młodzieżowy turniej piłkarski”. Akcja polega na zorganizowaniu na boiskach Orlik turniejów piłkarskich dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorami akcji są: Szkolny Związek Sportowy i system płatniczy Visa Europe. Akcja, prowadzona pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, jest adresowana do samorządów, na których terenie funkcjonują kompleksy sportowe „Moje boisko – Orlik 2012” i do animatorów prowadzących zajęcia sportowe na tych obiektach.

Informacja z zaproszeniem do organizowania turniejów piłkarskich dla młodzieży szkół podstawowych została skierowana do ok. tysiąca samorządów, które budowały i współfinansowały powstanie Orlików na swoim terenie.

Do udziału w turnieju „Wygraj z Visa!” zostanie zakwalifikowanych 500 Orlików, które jako pierwsze prześlą do Szkolnego Związku Sportowego zgłoszenie organizacji swoich rozgrywek. Zgłoszenia będą przyjmowane od 20 maja br. do 4 czerwca; akceptowane będą tylko zgłoszenia przesłane w formie elektronicznej na adres: szs_turniej@szs.pl – taka forma pozwala dokładnie odnotować czas wpłynięcia zgłoszenia.

„Cieszymy się, że tak wielka rzesza młodzieży szkolnej będzie mogła grać w turniejach piłki nożnej podczas Mistrzostw korzystając z szybko rosnącej liczby Orlików, które są wielkim przedsięwzięciem mającym na celu krzewienie kultury fizycznej w Polsce” – stwierdził Wojciech Kudlik, dyrektor Departamentu Sportu Powszechnego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Orliki to boiska sportowe, których budowa jest współfinansowana przez samorządy oraz rząd (Ministerstwo Sportu i Turystyki). Od 2008 roku wybudowano już ponad tysiąc takich boisk w całej Polsce.

Nagrodami dla najlepszych drużyn w tych rozgrywkach będzie 2 500 replik oficjalnej piłki adidas Jabulani Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej. Na każdym z 500 zakwalifikowanych Orlików piłki otrzymają wszyscy zawodnicy z najlepszej drużyny lokalnego turnieju. Drużyny będą grać w składach 5-osobowych (4 zawodników na boisku oraz bramkarz). Nagrody przewidziano także dla drużyn, które zajmą w swoich turniejach 2-gie i 3-cie miejsca.

„Zorganizowanie podczas Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej młodzieżowych turniejów piłkarskich na 500 Orlikach to potężna akcja, którą wspieramy z wielkim zaangażowaniem. Każdy lokalny turniej to rozgrywki co najmniej 4 drużyn, więc spodziewamy się, że w akcji weźmie udział kilka tysięcy drużyn i kilkanaście tysięcy młodych piłkarzy. To wielka promocja piłki nożnej wśród młodzieży” – stwierdził Wojciech Ziemniak, prezes Szkolnego Związku Sportowego. Informacje, regulamin i formularze zgłoszeniowe można pobrać ze strony Szkolnego Związku Sportowego (www.szs.pl); tam też pod adresem www.szs.pl/wygrajzvisa ruszy specjalna sekcja poświęcona akcji młodzieżowych turniejów piłkarskich.

„Intencją organizacji Visa jest promocja sportu amatorskiego w środowiskach młodzieżowych poprzez turnieje na Orlikach i ufundowanie nagród dla najlepszych drużyn każdego turnieju, w tym 2 500 wyjątkowych piłek dla zwycięskich drużyn” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna – Czechy, Polska, Słowacja.

Koncepcja młodzieżowego turnieju piłkarskiego „Wygraj z Visa!” została oficjalnie zaaprobowana przez FIFA. W ten sposób polskie przedsięwzięcie dołączyło do grona wydarzeń, które organizacja Visa promuje w ramach swojego partnerstwa z FIFA.

Organizacja Visa posiada status Partnera FIFA oraz ogólnoświatowe prawa związane z szeroką gamą imprez organizowanych przez międzynarodową federację piłki nożnej, w tym Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2010 i 2014.