Lofty „U Scheiblera” – rewitalizacja zakończona

W dniu 18 maja 2010 w Łodzi odbyło się uroczyste otwarcie loftów „U Scheiblera”. Opal Property Developments – australijski inwestor działający w branży developerskiej – zakończył projekt rewitalizacji zabytkowej fabryki Karola Scheiblera.

Tym samym, proces przekształcenia dawnego obiektu przemysłowego na 421 loftów dobiegł końca.

Od dziś nabywcy loftów mogą cieszyć się niepowtarzalnym klimatem kompleksu „U Scheiblera”, a wszyscy Łodzianie, jak również turyści odwiedzający zabytkowy Księży Młyn, stają się świadkami odrodzenia tej wyjątkowej części miasta. Dzięki zakończeniu kolejnej inwestycji przy ul Tymienieckiego, Księży Młyn stopniowo odzyskuje swój dawny blask stając się jedną z najbardziej reprezentacyjnych okolic w samym centrum Łodzi.

Lofty „U Scheiblera”

Lofty „U Scheiblera” to unikatowa inwestycja związana z rewitalizacją obszarów postindustrialnych. Łódzka budowla zapoczątkowała w Polsce modę na lofty, czyli mieszkania z duszą i klimatem. Rewitalizacja budynków z czerwonej cegły i troska o zachowanie ich tradycyjnego wyglądu zmienia ulice polskich miast. Właściciele loftów „U Scheiblera” wybrali do zamieszkania wyjątkowe miejsce, które odbiega od kanonu typowego bloku z wielkiej płyty. Lofty „U Scheiblera” mieszczą się przy ulicy Tymienieckiego, wchodzącej w obszar Księżego Młyna. Jest to zaciszna okolica centrum Łodzi, znajdująca się w odległości około kilometra od słynnej ulicy Piotrkowskiej.

Wyjątkowe miejsce do zamieszkania

Jedno i dwupoziomowe mieszkania „U Scheiblera” mają powierzchnię od 40 m2 do blisko 200 m2. Ważnym elementem budynku są ogromne okna i wysokie ściany. Niektóre z loftów mają nawet 4 metry wysokości. Historyczna i zabytkowa fasada dawnej fabryki kontrastuje z jej nowoczesnym, jasnym i przestrzennym wnętrzem, którego podstawowymi elementami architektonicznymi są: cegła, stal i szkło. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców osiedle jest zamknięte. Z myślą o dzieciach, na terenie kompleksu powstały place zabaw i liczne tereny zielone. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poruszanie się ułatwiają przestronne windy oraz system parkingów i podjazdów. W maju 2010 lofty „U Scheiblera” uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Od tego momentu rozpoczął się proces wydawania kluczy do mieszkań, a mieszkańcy już zaczęli urządzać swoje lofty. Obecnie większość mieszkań już została sprzedana. Do dyspozycji klientów pozostało jeszcze około 35 loftów. Ceny dostępnych apartamentów mieszczą się w przedziale od 5 500 do 7 500 zł/ m2. Stawka za metr kwadratowy w loftach „U Scheiblera” zależy od położenia mieszkania, piętra, na którym mieści się loft, wysokości danego lokalu, a także liczby poziomów w mieszkaniu.

Opal Property Developments o inwestycji

„Rewitalizacja zabytkowej fabryki Scheiblera była dla nas ogromnym wyzwaniem. Praca na zabytkowych budynkach, innowacyjność projektu oraz duże zainteresowanie opinii publicznej, które towarzyszyło nam od samego początku sprawiły, że mieliśmy do wykonania bardzo trudne zadanie. Nie łatwo jest pogodzić oczekiwania wielu różnych stron zaangażowanych w tego typu projekt i dodatkowo połączyć zabytkową, poprzemysłową architekturę z nowoczesnymi akcentami. Dziś patrząc na efekt końcowy tych wszystkich działań wiemy, że było warto, że stworzyliśmy projekt unikalny w skali całego kraju. To dla nas wyjątkowa chwila. Sądzę, że w inwestycji udało się nam osiągnąć kompromis pomiędzy wygodnym miejscem do zamieszkania, a odnową dawnych przemysłowych obiektów. Teraz oddajemy lofty w ręce mieszkańców” – mówi Dorota Urawska, marketing i PR manager w Opal Property Developments.

Szczegóły architektoniczne

Cechą wyróżniającą lofty „U Scheiblera” spośród innych inwestycji z branży nieruchomości jest wystrój, zawierający elementy fabrycznej konstrukcji. Obiekt łączy styl przemysłowy i obronny, stanowiąc unikalną kombinację tradycyjnej „architektury czerwonej cegły” z nowoczesną aranżacją budynków. Funkcje dekoracyjne pełnią – poza czerwoną cegłą – surowe instalacje, żeliwne słupy i marmurowe wykończenia ścian. Wyjątkowego charakteru całej inwestycji nadają ogromne żeliwne okna – zachowane w oryginalnym kształcie. Na terenie kompleksu „U Scheiblera” przewidziano liczne tereny zielone, a także część rekreacyjną z alejkami spacerowymi oraz malowniczym stawem, nad którym już wkrótce będą wypoczywać mieszkańcy.

Kto za tym stoi?

Autorami architektonicznej części projektu rewitalizacji dawnej Przędzalni Karola Scheiblera są: australijski projektant Gary Wolff oraz łódzcy architekci Paweł Marciniak i Dariusz Witasiak wraz z zespołem.

Rewitalizacja Łodzi – Księży Młyn łapie drugi oddech

Ideą rewitalizacji zabytkowej fabryki było przywrócenie dawnej świetności budynkom poprzemysłowym przy jednoczesnym zachowaniu ich unikalnego charakteru. Dzięki działaniom rewitalizacyjnym w obrębie Księżego Młyna, w szczególności przy ulicy Tymienieckiego, okolica staje się najbardziej prestiżowym zakątkiem Łodzi. Zamiarem firmy Opal Property Developments jest przekształcenie Księżego Młyna w miejsce, które będzie nową wizytówką miasta. Działanie dewelopera sprawiło, że unikalna i zabytkowa część Łodzi na nowo odżywa i staje się dla Łodzian wygodnym miejscem do zamieszkania oraz spędzania wolnego czasu. Już wkrótce będą tu restauracje, kawiarnie, przedszkole, delikatesy, sklepy z wyposażaniem wnętrz, a także biura.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu