Przejdź do treści

E-wyceniarka.pl – rusza pierwszy bezpłatny portal do wyceny nieruchomości

www.e-wyceniarka.pl – to pierwszy polski bezpłatny portal do określania wartości nieruchomości. Unikatowy w skali kraju projekt wycen online powstał dzięki firmie Wyceny i Ekspertyzy oraz dotacjom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Od 19 maja każdy użytkownik będzie miał szansę sprawdzić aktualną wartość mieszkań oraz domów, a także biur i lokali użytkowych w największych miastach Polski.

E-wyceniarka to narzędzie pomocnicze, które można wykorzystać na przykład przed dokonaniem zakupu mieszkania lub lokalu użytkowego. Wycena ta ma charakter informacyjny i może pomóc nabywcy zorientować się, czy proponowana mu przez sprzedającego cena nieruchomości jest adekwatna do jej wartości. Program umożliwia szybkie dokonanie wyceny online nieruchomości położonej we wskazanej lokalizacji. Wyceny domów i mieszkań są wykonywane nie tylko na datę obecną, posiadają także możliwość analiz historycznych – do 4 kwartałów wstecz.

Pomysł uruchomienia portalu e-wyceniarka to autorski projekt warszawskiej firmy Wyceny i Ekspertyzy Sp. z o.o. specjalizującej się w wycenach nieruchomości. Jego celem jest umożliwienie każdemu użytkownikowi Internetu poznania wartości nieruchomości. Liczymy, że system pomoże sprzedającym w ustalaniu cen ofertowych i kupującym w weryfikowaniu czy cena oferowana za daną nieruchomość jest adekwatna do jej rzeczywistej wartości – informuje dr Andrzej Zalewski, Prezes firmy Wyceny i Ekspertyzy. Chcielibyśmy, aby wycena nieruchomości stała się usługą ogólnie dostępną. Zależy nam na tym, aby każdy miał możliwość przeprowadzenia własnej wyceny, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie e-wyceniarki, której użytkowanie jest bezpłatne, a ze względu na zawarte w niej dane przede wszystkim wiarygodne – dodaje. Podstawą obliczeń wartości są ceny transakcyjne zaczerpnięte z aktów notarialnych znajdujących się w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i w archiwach spółdzielni mieszkaniowych. Dane te są analizowane i weryfikowane przez ekspertów firmy Wyceny i Ekspertyzy, a także kwartalnie aktualizowane, zgodnie z trendem rynkowym.

Kolejny etap należy już do użytkownika. Aby poznać wartość nieruchomości, wystarczy poświęcić kilka minut na wpisanie odpowiednich danych na stronie internetowej e-wyceniarki. Pierwszy krok to wybranie lokalizacji ogólnej (miasto). Wyceny mieszkań i domów są dostępne obecnie dla pięciu największych aglomeracji w Polsce: Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Łodzi, natomiast biura i lokale użytkowe są wyceniane dla Warszawy. Następnie należy zaznaczyć lokalizację szczegółową (dzielnicę lub jeśli znamy – ulicę i numer). W trzecim kroku określamy takie cechy jak rodzaj wycenianej nieruchomości i jej powierzchnię. Ostatni etap to zaznaczenie cech szczegółowych. Dla mieszkań i domów są to m. in. takie parametry jak: standard wykończenia, położenie na kondygnacji, wiek budynku, dla biur: standard budynku, dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską, a dla lokali użytkowych: natężenie ruchu pieszego, szerokość witryny, położenie lokalu. Po wypełnieniu wszystkich pól otrzymujemy nie tylko wartość całkowitą, ale także jej przeliczenie na 1 m2, w przypadku domów i mieszkań, oraz stawkę czynszu najmu 1 m2 powierzchni w przypadku biur i lokali użytkowych.

E-wyceniarka stanowi bazę wiedzy i jest narzędziem pozwalającym użytkownikowi szybko zweryfikować cenę nieruchomości. Może odpowiedzieć na pytanie, czy kwota, którą zamierza zainwestować w zakup nieruchomości jest adekwatna do jej wartości. E-wyceniarka na tę chwilę nie zastąpi operatu szacunkowego (dokumentu, będącego autorską opinią rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości), jednak, w granicach dokładności, pokazuje wartość, którą otrzymujemy w tym dokumencie.