Przejdź do treści

Niemal 40 procent firm sprawdza przyszłych pracowników na portalach społecznościowych i planuje zwiększyć budżety na social media

Blisko co czwarta firma z branży technologicznej przed zatrudnieniem nowego pracownika sprawdza jego profil na portalach społecznościowych, wynika z najnowszego badania Eurocom Worldwide, globalnej sieci agencji PR. Wśród badanych firm, niemal połowa przewiduje zwiększenie budżetów na działania związane z social media w ciągu najbliższego roku.

– Wyniki badania potwierdzają fakt, iż prywatne zdjęcia lub informacje umieszczane na portalach społecznościowych mogą mieć istotny wpływ na przebieg kariery zawodowej. Blisko 40 procent szefów analizuje profile swoich przyszłych pracowników na Facebook czy LinkedIn i jednocześnie planuje aktywniej komunikować się z otoczeniem za pośrednictwem social media – mówi Rafał Czechowski, dyrektor zarządzający Imago PR.

Zwiększenie budżetów przeznaczonych na działania związane z mediami społecznościowymi na przestrzeni kolejnych 12-stu miesięcy zadeklarowali przedstawiciele niemal połowy badanych firm.

Obecnie jedynie ponad jedna trzecia badanych firm (35 proc.) posiada swój profil na portalu Facebook, natomiast niemal jedna czwarta swój kanał na portalu YouTube.

Prawie trzy czwarte (73 proc.) badanych menedżerów posiada natomiast swoje indywidualne profile na portalach takich jak LinkedIn czy rzadziej uczęszczanym Plaxo (19 proc.).

Badanie wykazało także, że tylko ponad jedna trzecia firm (37 proc.), które wzięły udział w Eurocom Worldwide Survey prowadzi blogi korporacyjne. W porównaniu z poprzednim rokiem, wynik ten jest lepszy zaledwie o cztery proc. (33 proc. w roku 2009).

Ankietowani jako główny powód nie wykorzystywania blogów jako narzędzi komunikacyjnych wskazywali konieczność zbyt dużego zaangażowania czasowego w prowadzenie bloga (39 proc. respondentów). Niemal jedna trzecia z nich (32 proc.) stwierdziła, iż nie widzą w blogowaniu żadnych profitów dla ich korporacji.

– Podczas gdy większość kadry zarządzającej zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest właściwa komunikacja z klientami oraz szerszą publicznością, wielu z nich obawia się blogowania. Jak wykazało nasze badanie, głównym powodem może być obawa przed poświęcaniem na prowadzenie ciekawego bloga zbyt dużej ilości kosztownego dla menedżerów czasu – mówi Mads Christensen, dyrektor sieci agencji zrzeszonych w Eurocom Worldwide.

56 proc. firm, które zadeklarowały w badaniu prowadzenie bloga, jako powód działań podało chęć wzmocnienia interakcji ich organizacji z klientami. Ponad jedna trzecia respondentów (34 procent) bloguje, by podnieść swój profil i pozycję lidera na rynku.

Badanie przeprowadzono na przełomie stycznia i lutego br. wśród 286-ciu menedżerów i kierowników w spółkach technologicznych głównie na terenie Europy.