Rośnie liczba Polaków wysyłających E-Deklaracje

Tagi:

Ministerstwo Finansów opublikowało dane o liczbie deklaracji, jakie podatnicy złożyli w formie elektronicznej za 2009 r. Wynika z nich, że na prawie 2 mln wszystkich przesłanych w systemie e-deklaracji dokumentów, 320 tys. to deklaracje podatkowe.

Liczby te świadczą o tym, że rezygnacja z obligatoryjnego sygnowania deklaracji bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu było słusznym posunięciem.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich w przypadkach, gdy dokumenty przesyłane w formie elektronicznej nie są narażone na permanentne ataki, powinno się rezygnować z zaostrzonych wymagań co do sposobów ich zabezpieczania.

Realizując postulat budowania w Polsce ram prawnych e-państwa warto liberalizować ortodoksyjne podejście w tej kwestii. Obecnie realia są takie, że z uwagi na stosunkowo wysokie koszty bardzo niewiele osób fizycznych decyduje się na korzystanie z najbardziej zaawansowanej technologicznie formy podpisu elektronicznego. Z kolei, aby stymulować zainteresowanie podatników do korzystania z deklaracji w formie elektronicznej, ustawodawca nie może przyjmować bezkompromisowego stanowiska. Cieszy to, że w kwestii e-deklaracji zostało ono zliberalizowane.

Efektem są przedstawione przez Ministerstwo Finansów statystyki z których wynika, że najpopularniejszych deklaracji (PIT-37) wysłano ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (przykładowo w Szwecji już ponad 3 mln podatników składa roczne deklaracje podatkowe on-line – przy 9,333 mln wszystkich mieszkańców to ponad połowa podatników). Daje to dobry prognostyk na przyszłość. Komentując tę sytuację należy jednak mieć na uwadze, że wprowadzenie możliwości wysyłania deklaracji w formie elektronicznej należy oceniać nie od strony liczb, ale samej możliwości zastosowania alternatywnej – do papierowej – formy ich składania. To, ile osób z niej skorzysta, świadczy jedynie o zapotrzebowaniu na tego typu formę rozliczania się z fiskusem.

źródło/autor: Konfederacja Pracodawców Polskich

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu