Czas na Azję

Polskie nianie do Chin, dentyści do Dubaju, księgowi na Filipiny, a kucharze do Afganistanu – rośnie liczba egzotycznych ofert pracy

W polskim Internecie przybywa ofert pracy publikowanych przez pracodawców z takich krajów jak Chiny, Filipiny, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Afganistan. W internetowej giełdzie infoPraca.pl zamieszczono ponad 30 ofert pochodzących z państw Zatoki Perskiej oraz Dalekiego Wschodu. Poszukiwani są głównie doświadczeni oraz wykwalifikowani specjaliści. Na pracę w Azji mogą liczyć nie tylko dentyści, inżynierowie, specjaliści finansowi czy handlowcy, ale także kucharze, gosposie i nianie.

Zainteresowanie wyjazdem do krajów Dalekiego Wschodu ze strony Polaków jest duże. Praca w takich krajach przyciąga jednak kandydatów nie tylko z powodu wysokich zarobków, ale także ze względu na chęć przeżycia przygody czy poznania zupełnie obcej kultury. Przykładowo spora liczba kandydatów aplikuje na ofertę pracy dla pani do prowadzenia domu przy polskiej rodzinie w Pekinie. Pracodawca gwarantuje zatrudnienie na długi okres czasu i deklaruje pokrycie kosztu przelotu, zakwaterowania oraz wyżywienia. Mile widziane są osoby dyspozycyjne posługujące się językiem angielskim oraz interesujące się kulturą azjatycką. Na ofertę odpowiedziało już 47 chętnych.

Można powiedzieć, że nianie są od lat polskim hitem eksportowym. Zagraniczni pracodawcy cenią sobie odpowiedzialność, cierpliwość, komunikatywność oraz doświadczenie w pracy z dziećmi polskich niań. Świadczy o tym stale utrzymująca się duża liczba ofert pochodzących z zagranicy, zaadresowanych do tej grupy zawodowej. Tylko w maju pracodawcy opublikowali w naszym serwisie ponad 40 zagranicznych ofert zatrudnienia w charakterze opiekunki, ponad 60 proc. pochodziła z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Włoch, czyli krajów, gdzie polskie opiekunki mają doskonałą renomę. Ostatnio pojawiają się także propozycje z krajów egzotycznych, takich właśnie jak Chiny – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

Oferty dla opiekunek pochodzą głównie od polskich rodzin przebywających na placówkach w krajach Dalekiego Wschodu. Coraz częściej zdarza się, że pracujący poza granicami decydują się na zatrudnienie niani z Polski. Rodzice nie chcą by dziecko straciło kontakt z ojczystym językiem, a w takich przypadkach nianie bardzo często pełnią także rolę nauczycielek języka polskiego. Zdarzają się także propozycje pochodzące od europejskich czy amerykańskich rodzin mieszkających w Azji, które poszukują wykwalifikowanych guwernantek ze znajomością języka angielskiego czy francuskiego – mówi Małgorzata Barczuk, specjalista ds. rekrutacji Nanny Express. Jeśli chodzi o geografię ofert, to otrzymujemy zapytania od pracodawców z Chin, Japonii, USA a ostatnio nawet z Tajlandii. Zarobki pracujących w dalekich krajach opiekunek i guwernantek są zależne od umiejętności oraz kwalifikacji danej osoby, utrzymują się w granicach od 5 do 10 tys. zł miesięcznie – dodaje Barczuk.

Nie tylko nianie z Polski są poszukiwane przez pracodawców oferujących pracę w egzotycznych krajach. Polscy specjaliści od księgowości oraz eksperci w dziedzinie audytu finansowego mogą znaleźć zatrudnienie na Filipinach. Na stanowisko specjalisty od kontroli biznesowej w jednej z międzynarodowych korporacji w Manili, aplikuje w serwisie infoPraca 3 kandydatów z Polski. Natomiast 4 aplikantów wyraża chęć pracy jako dentysta w Dubaju. Klinika w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich oferuje pracę od zaraz na 2- lub 3- letnim kontrakcie. Z kolei o posadę wykładowcy akademickiego na uczelni technicznej w sułtanacie Omanu ubiega się aż 8 polskich nauczycieli. Tamtejszy pracodawca oczekuje od nich biegłej znajomości języka angielskiego, wyższego wykształcenia z tytułem doktorskim oraz pięcioletniego doświadczenie w akademickim nauczaniu w takich specjalizacjach jak marketing, e-commerce oraz HR.

30 polskich kucharzy aplikuje na propozycję pracy rodem z Afganistanu. Miejscem pracy poszukiwanego szefa kuchni będzie baza międzynarodowej misji wojskowej NATO. Do zadań i obowiązków na tym stanowisku będą należeć zarówno nadzór nad pracą kuchni, jak i jakością i terminowością posiłków podawanym żołnierzom sił koalicyjnych. Kandydaci muszą posiadać wykształcenie kucharskie oraz kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku kierownika kuchni. Pracodawca gwarantuje zakwaterowanie, transport, 63 dni urlopu oraz 2,5 tys. euro brutto miesięcznego wynagrodzenia.

W ostatnich latach oferty pracy z tzw. krajów egzotycznych cieszą się coraz większą popularnością. Chętnych do podjęcia pracy w Azji, Ameryce Płd. czy Afryce jest z roku na rok coraz więcej. Jeszcze klika lat temu bardzo trudno było znaleźć w prasie czy Internecie propozycje pracy z takich krajów jak Oman, Filipiny a tym bardziej Afganistan. Mimo wszystko praca w takich krajach przyciąga kandydatów swoją niepowtarzalnością. Pracodawcy wykorzystują potencjał internetowych giełd pracy, wiedząc, że w gronie ponad miliona zarejestrowanych kandydatów zawsze znajdzie się ktoś zainteresowany ich niecodzienną ofertą – uważa Beata Szilf-Nitka.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu