Nowe opcje udostępniania mediów na platformie Flash

przez | 13/05/2010

Na konferencji Streaming Media East 2010 firma Adobe poinformowała o innowacjach w technologii Adobe Flash. Wśród nowości wyróżnia się oprogramowanie do ochrony treści Adobe Flash Access™ 2.0, umożliwiające dystrybucję atrakcyjnych materiałów wideo i pobieranie za nie opłat. Nowe rozwiązanie Adobe to także HTTP Dynamic Streaming, zapewniające wydawcom, dystrybutorom i programistom dostęp do narzędzi umożliwiających wykorzystywanie infrastruktury HTTP do dostarczania wysokiej jakości multimediów w programach Flash Player 10.1 i AIR. Dopełnieniem rozwiązania Adobe do udostępniania multimediów na platformie Flash jest Open Source Media Framework, które umożliwia szybkie tworzenie niestandardowych odtwarzaczy multimedialnych.

Adobe Flash Access 2.0 – ochrona atrakcyjnych treści i pobieranie za nie opłat

 • Adobe Flash Access 2.0 to elastyczne, skalowalne rozwiązanie do ochrony treści multimedialnych ułatwiające dystrybucję atrakcyjnych materiałów wideo oraz pobieranie za nie opłat
 • Adobe Flash Access 2.0 umożliwia połączenie zasięgu i interaktywności platformy Adobe Flash z niezawodnymi zabezpieczeniami i elastycznymi regułami użytkowania. Ułatwia to firmom wprowadzanie niezbędnych ograniczeń, takich jak prawo do przeglądania treści tylko w okresie, za który użytkownik zapłacił.
 • Oprogramowanie Adobe Flash Access 2.0, znane wcześniej jako Adobe Flash Media Rights Management Server, umożliwia wydawcom multimediów osiąganie przychodów z treści wideo w oparciu o różne modele biznesowe, takie jak opłaty za oglądanie (pay-per-view), elektroniczne systemy sprzedaży lub finansowanie z reklam.
 • Nowością w tej wersji jest przede wszystkim fakt, że treści chronione przez Flash Access 2.0 mogą być bezpiecznie odtwarzane online za pomocą odtwarzacza Flash Player 10.1 oraz w środowisku Adobe AIR 2.0. Nowością jest dodatkowo ochrona kanałów wyjściowych przez Flash Access 2.0, co można wykorzystać do ochrony treści przesyłanych do wyświetlaczy zewnętrznych.
 • Oprogramowanie Adobe Flash Access 2.0 to jedno z pierwszych rozwiązań do ochrony treści zaakceptowanych przez Digital Entertainment Content Ecosystem (DECE). Konsorcjum DECE zrzesza najważniejsze podmioty wśród dostawców treści, producentów urządzeń elektronicznych powszechnego użytku, twórców technologii i usługodawców pracujących nad ułatwieniem dostępu konsumentów do treści rozrywkowych.

HTTP Dynamic Streaming – większe możliwości dostarczania treści dzięki dynamicznej transmisji strumieniowej HTTP

 • Nowe rozwiązanie Adobe, HTTP Dynamic Streaming, oparte na standardach branżowych, zapewnia wydawcom, dystrybutorom i programistom dostęp do narzędzi umożliwiających wykorzystywanie infrastruktury HTTP do dostarczania wysokiej jakości multimediów w programach Flash Player 10.1 i AIR 2.
 • Obecnie klienci używają oprogramowania Flash Media Server 3.5, ponieważ zapewnia ono obsługę interaktywnych treści multimedialnych z wykorzystaniem protokołu RTMP (Real Time Message Protocol), z takimi możliwościami, jak nowe tryby trickowe, inteligentna technologia pamięci podręcznej oraz komunikacja w czasie rzeczywistym. Teraz zyskają jeszcze jedną możliwość — dynamiczną transmisję strumieniową opartą na protokole HTTP, która pozwala wykorzystywać dotychczasową infrastrukturę sieci i standardowy sprzęt serwerów sieciowych do przesyłania multimediów w skali masowej.
 • HTTP Dynamic Streaming obejmuje integrację ochrony treści, jaką zapewnia oprogramowanie Flash Access 2.0. Umożliwia to wydawcom szyfrowanie oraz stosowanie reguł biznesowych do atrakcyjnych treści wideo zarówno transmitowanych na żywo, jak i w trybie „wideo na żądanie” (Video on Demand — VOD). Chroniona dynamiczna transmisja strumieniowa HTTP umożliwia wydawcom zabezpieczanie atrakcyjnych treści wideo za pomocą elastycznego przepływu pracy, a jednocześnie korzystanie z solidnej, ciągłej ochrony treści przez funkcje Flash Access.
 • HTTP Dynamic Streaming obsługuje wszystkie wysokiej jakości kodeki materiałów multimedialnych dostępne na platformie Flash, w tym H.264 i VP6, a także wszystkie tryby ich wykorzystywania stosowane przez firmy medialne, w tym wysokiej jakości transmisję bezpośrednią i odtwarzanie nagrań wideo. Rozszerza także odtwarzacz Flash o regulowaną szybkość transmisji oraz obsługę formatu DVR w sieci.

Open Source Media Framework – możliwość szybkiego projektowania odtwarzaczy multimedialnych

 • Dopełnieniem rozwiązania Adobe do udostępniania multimediów na platformie Flash jest Open Source Media Framework (OSMF), otwarty zestaw narzędzi do tworzenia niestandardowych odtwarzaczy multimedialnych.
 • Umożliwi on ustanowienie standardu branżowego dotyczącego odtwarzaczy multimedialnych oraz zaoferuje gotowe do produkcji składniki, co usprawni proces projektowania i skróci czas poświęcany przez wydawców na tworzenie i integrację technologii odtwarzaczy.
 • OSMF umożliwia programistom łatwe wstawianie gotowych elementów i szybkie tworzenie w pełni funkcjonalnych odtwarzaczy wysokiej jakości.
 • Ta otwarta platforma pozwala na wspólne opracowywanie projektów z uwzględnieniem korzyści finansowych z dystrybucji materiałów wideo przez Internet, przy niższych kosztach i szybszych obrotach.
 • Już obecnie moduły do OSMF oferuje wielu partnerów, w tym firmy specjalizujące się w reklamie, analizach, dostarczaniu treści i usługach — Adap-tv, Akamai, Anvato, Conviva, Edgecast, FreeWheel, GlanceGuide, KIckApps, Level 3Limelight Networks, MediaMelon, Omniture (firma należąca do Adobe), Podaddies, Quantcast, ScanScout, Streaming Media Hosting, Tremor Media Videoplaza i YuMe

Ceny i dostępność

Informacje o cenach Adobe Flash Access 2.0 można uzyskać kontaktując się z przedstawicielem handlowym Adobe pod adresem http://www.adobe.com/go/flashaccess_rfi. Przewiduje się, że rozwiązanie HTTP Dynamic Streaming do stosowania w trybie „wideo na żądanie” będzie dostępne bezpłatnie. Ceny HTTP Dynamic Streaming do transmisji na żywo są podawane na życzenie. Dostawy obydwu produktów rozpoczną się na początku czerwca. OSMF jest bezpłatny. Przewiduje się, że będzie dostępny na początku czerwca.

Cytaty

Doug Mack, wiceprezes i dyrektor działu cyfrowego przetwarzania obrazu i multimediów (Digital Imaging and Rich Media Solutions) w firmie Adobe

 • „Adobe stale wprowadza innowacje i opracowuje rozwiązania odtwarzaczy multimedialnych, które pozwalają naszym klientom i partnerom rozwijać swoje firmy oraz zwiększać zyski — umożliwiając ochronę treści wideo i pobieranie opłat za nie, albo oferując nowe opcje publikowania multimediów na platformie Flash. Dzięki temu, że dostarczanie treści multimedialnych przez Internet w około 75% opiera się na technologii Flash, firma Adobe i jej klienci — stacje telewizyjne i przedsiębiorstwa medialne — są liderami branży. Wprowadzają oni rewolucyjne zmiany w sposobach tworzenia i odbioru filmów cyfrowych”.

źródło/autor: Adobe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.