Lotusowa Społeczność

Użytkownicy, dystrybutorzy, partnerzy i konsultanci IBM w jednym miejscu – w Polsce działa społeczność związana z IBM Lotus Notes. Portal POLLUG (Polish Lotus User Group) to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Użytkowników Oprogramowania IBM Lotus.

– Grupy użytkowników poszczególnych oprogramowań zawiązują się na całym świecie, również w Polsce powstało stowarzyszenie użytkowników Lotusa. Podstawowe cele są zawsze te same: dzielenie się doświadczeniem i edukacja – wyjaśnia Marcel Kasprzak, prezes firmy MIS S.A. i członek stowarzyszenia POLLUG. Informatyczna spółka, którą zarządza, specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań wspierających zarządzanie wiedzą i informacją, opartych właśnie o technologie IBM. Jednak na portalu POLLUG Marcel Kasprzak występuje wyłącznie jako użytkownik. – W internetowej społeczności skupionej wokół Lotusa wręcz nie wolno propagować marketingowych treści. Niedozwolone jest także przekonywanie użytkowników do swoich produktów – wyjaśnia prezes MIS S.A. – POLLUG to sposób na wymianę doświadczeń i informacji, wirtualne miejsce spotkań, w którym działa się bezpłatnie i bezinteresownie – dodaje.

Społecznościowy i niekomercyjny charakter portalu potwierdza fakt, że rejestrują się tam także przedstawiciele firm, które na co dzień w mniejszym lub większym stopniu konkurują ze sobą. – Z firmą MIS spotykamy się jako rywale w biznesie, ale jako użytkownicy Lotusa współpracujemy, działając w ramach stowarzyszenia POLLUG – deklaruje Krzysztof Łapacz, prezes Floppy Computer Systems, inicjator i jeden z założycieli Polish Lotus User Group. Wskazuje, że wiele pomysłów zaczerpniętych zostało z doświadczeń niemieckiego stowarzyszenia DNUG (www.dnug.de), za przyzwoleniem i przy osobistym wsparciu jego promotora, Ingo Erdmanna. – To najprężniej działające stowarzyszenie użytkowników oprogramowania Lotus na świecie. Nie koncentruje się już tylko na propagowaniu operacyjnych umiejętności korzystania z oprogramowania IBM. Współpracuje na przykład z ośrodkami naukowymi – wyjaśnia.

W Polsce przed stowarzyszeniem POLLUG zadanie podstawowe: edukacja użytkowników i wymiana doświadczeń. – Naszą ambicją jest przebicie się do masowego odbiorcy z informacją, że rzeczywistość nie jest monokulturowa i naprawdę istnieje alternatywa dla Outlooka – wyjaśnia Marcel Kasprzak. – Chcemy pokazać jak zwiększyć komfort i jakość pracy właśnie przy wykorzystaniu Lotusa.

Portal Polish Lotus User Group został stworzony w oparciu o platformę IBM Lotus Connections – innowacyjne i nowoczesne oprogramowanie społecznościowe. Jego użytkownicy mogą między innymi zakładać profile, pisać blogi, wymieniać informację czy zawiązywać grupy. Istotą działania tego oprogramowania jest dynamiczne tworzenie relacji między osobami, posiadanymi przez te osoby informacjami i wykonywanymi przez nie zadaniami. A wszystko po to, by wymiana materiałów, doświadczeń i wiedzy była łatwiejsza i bardziej efektywna.

źródło/autor: Profit Communications

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu