Kolektywna Inteligencja, innowacyjne rozwiązanie Cloud Security, ma już 3 lata

W ciągu trzech lat Kolektywna Inteligencja, system firmy Panda Security przeznaczony do automatycznego skanowania, wykrywania i neutralizowania złośliwego oprogramowania, przeanalizował ponad 100 mln unikalnych plików. Ta nowatorska technologia automatycznie analizuje codziennie ponad 75 tys. nowych plików, z których prawie 75% stanowią nowe wirusy. Pierwsze rozwiązanie oparte na modelu Cloud Security, które wykorzystuje Kolektywną Inteligencję – Panda ActiveScan wykryło złośliwe oprogramowanie w 49,5 proc. przeskanowanych komputerów.

Panda Security, lider w dziedzinie zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security, obchodzi trzecią rocznicę wprowadzenia na rynek systemu Kolektywnej Inteligencji, który automatycznie wykrywa, skanuje, klasyfikuje i neutralizuje 99,4 proc. wszystkich nowych wirusów otrzymywanych codziennie przez techniczne Laboratorium PandaLabs (www.pandalabs.com). Od czasu wejścia na rynek system przeanalizował ponad 100 mln plików.

W 2007 r., po dwóch latach prac programistycznych, firma Panda Security udostępniła użytkownikom tę pionierską technologię i to właśnie ten system pozwolił zaoferować rozwiązania zabezpieczające działające w modelu Cloud Security użytkownikom domowym i firmom. Ten ceniony na świecie model ochrony wytyczył ścieżkę dla reszty branży, oferując użytkownikom szereg kluczowych zalet:

  • zmniejszenie nakładów inwestycyjnych o 50 proc.,
  • ograniczenie zużycia zasobów lokalnych serwerów i komputerów typu desktop,
  • lepszą ochronę w czasie rzeczywistym.

Do systemu trafia codziennie ponad 17 mln zapytań od użytkowników rozwiązań Panda Security. Analizie pod kątem zagrożeń poddawanych jest około 75 tys. unikalnych plików i każdego dnia pojawia się ponad 55 tys. nowych, unikalnych przypadków złośliwego oprogramowania. Zespół inżynierów firmy Panda Security analizuje osobiście jedynie 0,6 proc. otrzymanych plików, które nie mogą być sklasyfikowane automatycznie. Baza danych Kolektywnej Inteligencji zajmuje obecnie pojemność 2,4 TB i generuje 190 GB logów każdego dnia.

Dzięki temu systemowi Panda Security była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek rozwiązania działające w modelu Cloud Security:

  • Panda ActiveScan, skanowanie w chmurze od 2007 r.
  • Z myślą o użytkownikach domowych skanowanie w chmurze zostało wdrożone w rozwiązaniach dla klientów w 2008 r. oraz w pierwszym programie antywirusowym opracowanym specjalnie w celu zapewnienia ochrony w technologii Cloud Computing, Panda Cloud Antivirus (http://www.cloudantivirus.com/pl/) w kwietniu 2009 r.
  • Od listopada 2009 r. skanowanie oparte na modelu Cloud Computing dla firm oferuje Panda Cloud Protection (http://cloudprotection.pandasecurity.com), zapewniając ochronę poczty, serwerów i komputerów typu desktop. W kwietniu 2010 r. oferta objęła również ruch w sieci wraz z wprowadzeniem Panda Cloud Internet Protection. Dodatkowo wszystkie rozwiązania są dostępne w modelu SaaS (Security-as-a-Service).

Miliony użytkowników czerpią korzyści z Kolektywnej Inteligencji

Od wejścia Kolektywnej Inteligencji na rynek miliony użytkowników na całym świecie skorzystało z jej możliwości. Panda ActiveScan, bezpłatnyskener on-line, był pierwszym rozwiązaniem na rynku, które wykorzystywało możliwości Kolektywnej Inteligencji w zakresie skanowania w chmurze. Od czasu wprowadzenia go na rynek na początku 2007 r. programu użyto do przeskanowania ponad 20 mln komputerów.

„Dzięki zwiększonej zdolności wykrywania, jaką zapewnia Kolektywna Inteligencja, a także ze względu na ciągły wzrost cyberprzestępczości odkryliśmy, że 49,44 proc. przeskanowanych komputerów było zarażonych aktywnym lub uśpionym złośliwym oprogramowaniem. 55,12 proc. tych komputerów miało zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, co wskazuje na realne niebezpieczeństwo, jakie stanowią obecnie zagrożenia w sieci.” – twierdzi Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.

Bezpłatne wersje próbne technologii Panda Security

Panda Security oferuje użytkownikom bezpłatne wersje próbne swoich przełomowych technologii w postaci poniższych rozwiązań:

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu