Kiełbasa Krakowska Sucha i Kiełbasa Podwawelska – produkty Zakładów Mięsnych Pamso S.A. – docenione przez program Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj Dobrą Żywność”

przez | 13/05/2010

Jedne z najbardziej znanych produktów Zakładów Mięsnych Pamso S.A. – Kiełbasa Krakowska Sucha i Kiełbasa Podwawelska – otrzymały prestiżowy znak „Poznaj Dobrą Żywność”. Tytuł ten przyznawany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kiełbasa „Krakowska Sucha” to jeden ze sztandarowych produktów ZM Pamso S.A. Produkowana jest w oparciu o tradycyjne receptury i tylko z mięsa najwyższej jakości. Klienci sklepów Pamso chętnie wybierają ten produkt ze względu na zastosowaną w nim mieszankę naturalnych przypraw. Przyciąga ich również unikalny smak, będący efektem długiego procesu wędzenia oraz pieczenia, a na końcu suszenia.

Kiełbasa „Podwawelska” to ciągle najlepszy z segmentu kiełbas cienkich produkt firmy Pamso. Jest to kiełbasa produkowana od 30 lat, niezmiennie według tej samej receptury, która zapewnia jej wyjątkowy smak i powodzenie u klientów. Kiełbasa „Podwawelska” to produkt doceniany przez kilka pokoleń, który znakomicie smakuje na zimno i na ciepło, jest też najlepszym produktem na grill.

Program ministerialny „Poznaj Dobrą Żywność” ma na celu rozpowszechnienie informacji o wysokiej klasy produktach żywnościowych. Stanowi pewnego rodzaju wskazówkę dla świadomych konsumentów, dla których jakość kupowanego produktu nie jest obojętna. Tytuł przyznawany jest tylko tym wyrobom, które spełniły rygorystyczne kryteria Kolegium Naukowego ds. Jakości Produktów Żywnościowych.

Znak „Poznaj Dobrą Żywność” przyznawany jest na trzy lata, aby zapewnić stały, wysoki poziom jakości wyróżnionego produktu.

źródło/autor: Toolbox Creative Communications

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.