Technologie we wnętrzu Jaguara XJ

Całkowicie nowy Jaguar XJ, dostępny w polskich salonach od maja 2010 roku, zaskakuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. Zgodnie ze swoim statusem topowej limuzyny Jaguara, XJ wykorzystuje zaawansowane technologie, wyświetlacze informacji dla kierowcy i systemy informacyjno-multimedialne ustanawiające nowy punkt odniesienia w tym segmencie. Zastosowane rozwiązania, mimo iż nowatorskie, są bardzo przyjazne i całkowicie intuicyjne w obsłudze dla każdego użytkownika.

W nowym Jaguarze XJ nie ma zestawu wskaźników znanych nam z innych samochodów. Wysokiej rozdzielczości 12,5-calowy ekran wyświetla wszystkie dane dotyczące pracy samochodu. Inżynierowie Jaguara skorzystali z wolności, jaką oferują elektroniczne wskaźniki, nadając najwyższy priorytet najistotniejszym informacjom.

„Zaawansowane wyświetlacze nowego XJ wykorzystują szereg technologii zapewniających intuicyjne sterowanie i pełną przyjemność z jazdy. Wyświetlane obrazy mogą być dostosowane do różnych warunków jazdy, tak, aby widoczne były tylko i wyłącznie te informacje, które są niezbędne w danym momencie” – powiedział Marcin Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Jaguar Land Rover.

Uruchomieniu silnika Jaguara XJ towarzyszy pojawienie się trzech wirtualnych obszarów: pośrodku znajduje się prędkościomierz, po prawej – obrotomierz, a po lewej – okno poziomu paliwa i temperatury. Dla zwiększenia przejrzystości i czytelności ekran doświetla obszary wskazujące najważniejsze informacje, takie jak aktualna prędkość lub obroty silnika. W razie potrzeby, np. kiedy kończy się paliwo lub gdy kierowca wybiera stację radiową – obrotomierz znika, a na jego miejscu tymczasowo pojawia się stosowne ostrzeżenie lub menu. Kiedy kierowca pragnący bardziej sportowych osiągów i charakterystyki prowadzenia swojego XJ wybierze „tryb dynamiczny”, wskaźniki zabarwiają się na czerwono, a obok nich pojawia się informacja dotycząca aktualnie wybranego biegu.

Dopełnieniem wirtualnego zestawu jest duży, 8-calowy ekran dotykowy w konsoli środkowej, który zapewnia intuicyjny sposób sterowania wieloma funkcjami XJ, w tym klimatyzacją, wyposażeniem audio, funkcjami komunikacyjnymi i nawigacją.

Ekran ten wykorzystuje technologię Dual-View o wysokim poziomie zaawansowania, która pozwala kierowcy i pasażerowi siedzącemu z przodu na jednoczesne oglądanie zupełnie różnych obrazów na tym samym ekranie. Pasażer może na przykład oglądać telewizję lub film DVD, podczas gdy kierowca widzi mapę z trasą systemu nawigacyjnego. Ponadto, dzięki obsłudze słuchawek pasażer może słuchać muzyki nie rozpraszając kierowcy.

Interfejs dotykowy umożliwił ograniczenie liczby przycisków do minimum. Kierowca może również korzystać z interaktywnego głosowego systemu sterowania najnowszej generacji, wykorzystującego zestaw wskaźników do pokazywania listy podpowiedzi lub haseł służących do obsługi konkretnej funkcji. To nowe rozwiązanie – „powiedz, co widzisz” – pozwala kierowcy na użytkowanie systemów takich jak pokładowy telefon, nawigacja lub audio.

Nowy Jaguar XJ jest odważnym i nowatorskim projektem w segmencie samochodów luksusowych. Dostępne na polskim rynku wersje silnikowe to: 3,0 – 275 KM, silnik z dwiema sekwencyjnymi turbosprężarkami, 5,0 – 385 KM, benzynowy silnik wolnossący, 5,0 – 510 KM, benzynowy silnik z doładowaniem mechanicznym.

Zachęcamy również do zapoznania się z krótkim materiałem filmowym:

http://www.youtube.com/watch?v=NDmYodXF68g

źródło/autor: 38PR

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu