Przejdź do treści

Bezpieczna przegladarka przekonuje Polaków

Opublikowanie ostatnich wyników bezpieczeństwa pracowni NSS Labs, z którego wynikało, że najbezpieczniejszą obecnie przeglądarką na świecie jest Internet Explorer 8.0 skutecznie przekonało Polaków. Po publikacji raportu tylko produkt Microsoftu zanotował zwiększenie udziału w polskim rynku. Konsekwetne od dwóch tygodni udział IE 8.0 rośnie notując dziś wzrost poziomie 2,65 procent.

„Cieszymy się, że Polacy tak entuzjastycznie przyjęli wyniki raportu NSS LAB. Trzeba zdać sobie sprawę z tego co jest najistotniejsze w surfowaniu po internecie. Przy różnicach czasu ładowania poszczególnych strony dochodzących do części sekundy już nie szybkość – bo takie różnice maja znaczenie w Formule 1 – a bezpieczeństwo jest najistotniejszym czynnikiem opisującym jakość przeglądarki i komfort sufrowania” – wyjaśnia Patryk Góralowski, z polskiego biura Microsoft.

Z opublikowanego na poczatku kwietnia raportu NSS LAB wynika, że aż o 56 procent ogólnej ochrony przeglądarka Internet Explorer 8 wyprzedza konkurencyjne produkty Safari 4 i Firefox 3.5. Testy dotyczyły ochrony przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym inżynierię. Wskaźnik ogólnej ochrony ósmej wersji Internet Explorera wyniósł 85 procent, podczas gdy Safari 4 i Firefox 3.5 zapewniają ochronę na poziomie 29 procent.

W testach sprawdzających średni czas blokowania złośliwych stron, Internet Explorer 8 również zdystansował swoich konkurentów. Przeglądarka firmy Microsoft chroni przed liczbą złośliwych adresów o 55 procent szybciej niż druga w zestawieniu Safari 4. Przeglądarki Chrome 4, Safari 4 oraz Firefox 3.5 wykazują podobny wskaźnik ochrony, na poziomie bliskim 35 procent. Co najmniej połowa pełnych zabezpieczeń ze strony wszystkich przeglądarek uczestniczących w teście pojawiła się w chwili wykrycia strony (tzw. „godzina zero”). Jedynie Internet Explorer 8 wciąż dodawał do 30 procent dodatkowych zabezpieczeń w ciągu trwania całego testu. Inne przeglądarki wprowadzały między 2 a 14 procent dodatkowej ochrony.

Średni czas blokowania strony w teście wyniósł 23,7 godziny, co jest sztucznie zawyżoną wartością z powodu opóźnień spowodowanych przez Operę. Poniższa tabela prezentuje średnie czasy dodania strony do czarnej listy niebezpiecznych stron przez producentów przeglądarek. Wyniki obejmują jedynie te strony, które zostały zablokowane w trakcie trwania testu.

W ostatnich testach używano tej samej metodologii badania, co w ich poprzednich dwóch edycjach przeprowadzonych w pierwszym i trzecim kwartale 2009 roku. Pozwala to na proste i miarodajne porównanie zmian, jakie zaszły w wynikach. Internet Explorer podniósł skuteczność ochrony o 4 procent w stosunku do testu z trzeciego kwartału 2009 roku oraz o 16 procent w stosunku do wyjściowego testu z pierwszego kwartału tego samego roku. Z wyjątkiem przeglądarki Opera (spadek w stosunku do poprzedniego testu do wartości poniżej 1 procenta), wszystkie pozostałe zwiększyły wskaźnik ochrony pomiędzy 1 a 9 procent.

W teście wzięły udział następujące wersje przeglądarek internetowych:

  • Internet Explorer 8 (build 8.0.7600.16385)
  • Firefox 3.5.7
  • Safari 4.0.4(531.21.10)
  • Chrome 4.0.249.78
  • Opera 10.10 (build 1893).

źródło/autor: Microsoft