Ponad 20 tys. placówek Visa cash back

Użytkownicy blisko 11 mln kart Visa wydanych przez 11 banków mogą korzystać z wypłaty gotówki w kasach ponad 20 tys. placówek detalicznych podczas płacenia kartą za zakupy; rozwój usługi Visa cash back w mniejszych miastach i miejscowościach

O ponad 40% zwiększyła się w ciągu 12 miesięcy liczba placówek handlowo-usługowych oferujących usługę Visa cash back. Wygodnych i bezpiecznych wypłat gotówki w sklepowej kasie przy okazji płacenia kartą Visa za zakupy można dokonywać już w ponad 20 tys. placówek detalicznych w całej Polsce.

Z usługi Visa cash back, która stała się istotnym uzupełnieniem sieci bankomatów, liczącej według danych NBP 15,9 tys. urządzeń, mogą korzystać posiadacze ponad 10,8 mln debetowych kart Visa wydanych w Polsce przez 11 banków. Zwiększenie dostępu do tej usługi odgrywa szczególnie istotną rolę w mniejszych miastach i miejscowościach.

„Rozszerzanie dostępu użytkowników kart do ciągle jeszcze potrzebnej gotówki za pośrednictwem usługi Visa cash back ma szczególnie duże znaczenie w mniejszych miastach i miejscowościach: tam, gdzie bankomatów jest mało, albo wcale ich nie ma” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor organizacji Visa Europe w Polsce.

Usługa Visa cash back jest wprowadzana w Polsce systematycznie od jesieni 2006 r. Na koniec lutego 2008 r. sieć placówek handlowo-usługowych oferujących tę usługę przekroczyła 6 tys.; w lutym 2009 r. liczba ta wynosiła 13,9 tys., a w lutym 2010 r. już 19,8 tys.

Usługa Visa cash back umożliwia wygodne, bezpieczne i oszczędzające czas wypłacanie jednorazowo do 200 zł w placówkach handlowo-usługowych – np. sklepach, supermarketach, restauracjach czy na stacjach benzynowych – podczas płacenia za codzienne zakupy debetową kartą Visa.

„Paradoksalnie, wypłata gotówki w powiązaniu z płatnością kartą Visa zachęca, poprzez osobiste doświadczenie, do używania karty zgodnie z jej podstawowym przeznaczeniem, czyli do płacenia” – uważa Jakub Kiwior i dodaje: „Visa Europe wierzy w rozwój tej usługi i jej potencjał w zakresie stymulowania obrotu bezgotówkowego, który jest korzystny dla wszystkich stron transakcji oraz dla gospodarki.”

Najwięcej punktów świadczących Visa cash back – 3 353 – jest w woj. śląskim, w którym dla porównania jest 1 906 bankomatów (dane dotyczące bankomatów za serwisem karty.pl). Na kolejnych miejscach znalazły się: woj. mazowieckie z 2 366 placówkami Visa cash back (bankomatów 2 865), woj. wielkopolskie – 2 023 (bankomatów 1 300), woj. małopolskie – 1 830 (bankomatów 1 302), woj. dolnośląskie 1 784 (bankomatów 1 241) oraz woj. pomorskie 1 253 (bankomatów 1 072).

Największą grupę placówek detalicznych oferujących usługę stanowią sklepy spoza branży spożywczej – 8 647 (43,7% wszystkich placówek oferujących Visa cash back), następnie sklepy spożywcze – 6 317 (32% całości), stacje paliw – 921 (4,7%), restauracje – 1 195 (6%) i usługi – 1 035 (5,2%).

Z usługi Visa cash back można korzystać zarówno w sklepach prowadzonych przez indywidualnych właścicieli, jak i w placówkach wielu lokalnych i regionalnych sieci oraz w niektórych sieciach ogólnopolskich, jak np. sieć hipermarketów Real, sieci sklepów Żabka, sieci stacji paliw BP, czy salony EMPiK.

Liczba placówek oferujących usługę Visa cash back jest już zazwyczaj większa niż liczba bankomatów nie tylko w dużych miastach; podobnie jest w większości mniejszych miast i miejscowości, przy czym w wielu z nich różnice na korzyść placówek Visa cash back są jeszcze większe. Przykładowo, w Sycowie w woj. dolnośląskim placówek Visa cash back jest 8 a bankomatów 5; w Mogilnie w woj. kujawsko-pomorskim odpowiednio – 12 i 6; w Lubartowie w woj. lubelskim – 26 i 11.

Placówki oferujące gotówkę z kasy sklepowej często są zlokalizowane w niewielkich miejscowościach, w których nie ma ani jednego bankomatu. Tak jest przykładowo w woj. dolnośląskim w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie, gdzie nie ma bankomatu, za to dwa sklepy oferują Visa cash back. Inne przykłady z tego województwa to miejscowości Męcinka (także dwa sklepy) czy Chobienia (jeden sklep). W woj. lubelskim w miejscowościach Stary Uścimów, Góra Puławska czy Izbica Wieś nie ma bankomatu – natomiast w każdej z nich jest jeden sklep spożywczy lub stacja paliw oferujące dostęp do gotówki.

Z usługi Visa cash back można skorzystać niezależnie od kwoty zakupu opłacanego kartą – nie ma znaczenia, czy wyniesie on 30 zł, czy 250 zł. Z tej formy wypłaty gotówki można przy tym korzystać wielokrotnie w ciągu dnia – za każdym razem, gdy płacimy kartą Visa za zakupy w punktach oznaczonych logo Visa cash back.

Placówki handlowo-usługowe oferujące usługę Visa cash back można najłatwiej zlokalizować (na liście i na mapie Polski) dzięki wyszukiwarce zamieszczonej na stronie www.visa.pl/cashback.

Z wypłaty gotówki może już korzystać 10,8 mln posiadaczy wszystkich debetowych kart Visa i Visa Business oraz Visa Electron i Visa Business Electron wydanych przez BRE Bank, PKO Bank Polski, mBank, MultiBank, ING Bank Śląski, Citi Handlowy (dla kart Visa Business), BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości i Zrzeszone Banki Spółdzielcze), Bank Zachodni WBK, Lukas Bank oraz SKOK – Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe oraz Volkswagen Bank direct.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu