Co trzeci student zakwalifikowany na praktyki w centrali Microsoft w Redmond pochodzi z Polski

Aż 17 studentów z polskich uczelni pojedzie zdobywać wiedzę i doświadczenie w głównej siedzibie firmy Microsoft w Stanach Zjednoczonych. Polska reprezentacja jest najliczniejszą z całej Europy.

Łącznie z naszego kontynentu w tegorocznej edycji praktyk studenckich weźmie udział 47 młodych ludzi z czego, poza Polakami, aż 15 studentów z Europy Środkowej i Wschodniej.

W gronie 17 studentów z Polski najsilniej reprezentowany będzie Uniwersytet Warszawski. Aż 5 studentów z tej uczelni wyjedzie na praktyki do Redmond, głównej siedziby Microsoft.

Z Uniwersytetu Poznańskiego i Jagiellońskiego wyjedzie po trzech studentów, po jednym z AGH, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Rzeszowskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Rekrutacja przebiegała kilkustopniowo. Zaczęła się już w styczniu tego roku kiedy zainteresowani praktykami studenci wysyłali swoje C.V. Po wstępnej weryfikacji dokumentów w pierwszym etapie przeprowadzane były z nimi rozmowy telefoniczne. Finałowa grupa kandydatów została wyłoniona w trakcie bezpośrednich spotkań rekrutacyjnych, które odbyły się w Londynie.

„Najciekawsze były rozmowy w Londynie. Rozwiązywaliśmy tam zadania – nie tylko stricte programistyczne. Pracownicy Microsoft pytali nas o nasze spostrzeżenia dotyczące m.in. testowania oprogramowania. Mieliśmy również okazję porozmawiać na tematy związane z nowoczesnymi technologiami i narzędziami stosowanymi przez programistów. Głównym celem wszystkich rozmów – jak dziś sądzę – było sprawdzenie, czy potrafimy myśleć szeroko, dostrzegając w najmniejszych i bardzo prostych elementach logiczne powiązania” – wyjaśnia Marcin Jamro z Politechniki Rzeszowskiej.

„Microsoft od wielu lat ściśle współpracuje z polskimi szkołami wyższymi. Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość nauczania. Jednocześnie widzimy niesamowitą aktywność polskich studentów w regionalnych i międzynarodowych zawodach programistycznych. Daje im to możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności kreatywnego tworzenia rozwiązań informatycznych pod presją czasu. Polscy studenci bardzo ciężko pracują w szkolnych kołach naukowych. Ma to ogromny wpływ na zdobycie doświadczenia w pracy zespołowej, a w przyszłości w pracy zawodowej.” – mówi Holly S Peterson, International Recruitment Program Manager w Microsoft Corporation.

„Polacy, ale także studenci z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej zdeklasowali konkurentów w walce o miejsca w tegorocznym programie praktyk. Aż 2/3 młodych informatyków pochodzi właśnie z krajów tego regionu. Świadczy to zarówno o bardzo wysokim poziomie nauczania informatyki w tej części Europy, jak i niesamowitym zaangażowaniu młodych ludzi w zdobywanie wiedzy i rozwijanie praktycznego doświadczenia. Z ogromnym optymizmem patrzę na przyszłości informatyki w Polsce i Europie Centralnej i Wschodniej. Z takimi ludźmi mamy szansę zbudować drugą Dolinę Krzemową.” – powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft.

Studenci podczas praktyk będą pracowali w grupach projektowych na takich stanowiskach jak: Software Development Engineer, Software Development Engineer in Test, Program Manager, International Project Engineer i Audio Engineer.

W 2009 roku Polskę reprezentowało 7 osób, a w 2008 roku 11.

Wielu studentów, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego programu praktyk startuje także w olimpiadzie technologicznej Imagine Cup. W tym roku polskie krajowe finały odbędą się 19 maja, natomiast finały światowe w lipcu w Warszawie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu