Firmy IBM i WINUEL opracowały pierwszy polski pakiet oprogramowania klasy Smart Metering

IBM i WINUEL S.A. (spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Sygnity) wyprodukowały pierwszy polski pakiet oprogramowania klasy Smart Metering opracowany wspólnie w Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie. Umożliwi on inteligentne zarządzanie energią w ponad 15 milionach gospodarstw domowych w Polsce. Obie firmy będą wspólnie oferować pakiet oprogramowania Smart Metering na rynku.

Oprogramowanie Smart Metering oparte jest na architekturze SOA wykorzystującej komponenty programowania firmy WINUEL oraz rozwiązanie IBM WebSphere. Rozwiązanie umożliwia przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, jak i klientom końcowym zarządzanie zużyciem energii poprzez szczegółowy i dokładny monitoring w czasie rzeczywistym. Dzięki temu operatorzy będą mogli mierzyć pobór energii oraz wystawiać klientom rachunki na podstawie rzeczywistego zużycia energii. Obecnie rozliczenia finansowe oparte są na danych szacunkowych, co wydłuża proces ich przygotowywania oraz sprawia, że rozliczenia są mniej dokładne. Wspólne rozwiązanie Smart Metering IBM Polska i Winuel SA może pracować na platformach każdego operatora bez ograniczeń, co sprawia, że może być zaimplementowane nie tylko na rynku polskim, lecz również w innych krajach.

„Europejskie regulacje i względy finansowe powodują, że jesteśmy zmuszeni ograniczać emisję dwutlenku węgla. Będzie to możliwe m.in. przez wykorzystanie inteligentnych sieci energetycznych”, mówi Anna Sieńko, Dyrektor Generalna IBM Polska. „Połączenie technologii firm WINUEL oraz IBM pozwoliło na stworzenie uniwersalnej platformy przystosowanej do potrzeb rynku energetycznego korzystającego z różnorodnych rozwiązań do przesyłu oraz mierzenia zużycia energii.”

Jak wynika z danych International Energy Outlook 2009, w związku z niewystarczającymi danymi na temat zużycia energii, każdego roku na świecie jest marnowanych około 170 miliardów kilowatogodzin, podczas gdy technologia inteligentnych sieci przesyłowych daje możliwość zredukowania emisji CO2 w sektorze energetycznym aż o 14% do końca 2020 (dane za: „Smart 2020 Report” wydany przez The Climate Group oraz McKinsey & Co.). Jak przewiduje IDC w raporcie Energy Insight, wartość rynku Zarządzania Danymi Liczników wzrośnie o prawie 30% do 869.1 milionów dolarów w 2013 roku.

„Rozwiązanie wypracowane wspólnie z IBM skierowane jest do firm z sektora energetycznego, jednak w dalszej perspektywie będzie służyło również użytkownikom końcowym. Największa zaleta naszej współpracy to bezpośredni dostęp do bogatej ekspertyzy firmy IBM i jej know-how związanego z pomyślnym wdrażaniem projektów na całym świecie. Obejmuje to modele danych, standardy, architekturę, podejście do gromadzenia danych od konsumenta masowej energii itp. Te doświadczenia pomagają nam przygotować własne rozwiązania szybciej i w znacznie bardziej kompleksowy sposób” – mówi Adam Orzech, dyr. Generalny Pionu Utilities w Grupie Sygnity i jednocześnie prezes WINUEL SA.

„Rynek energetyczny jest jednym z priorytetów dla Grupy Kapitałowej Sygnity. Dlatego z determinacją będziemy rozwijać nasze portfolio produktów dla klientów z tego sektora. Oprogramowanie IBM oraz ekspertyza Laboratorium IBM w Krakowie uzupełnia naszą strategię ekspansji na nowe rynki i lepsze dostosowanie oferty do potrzeb naszych klientów. Nasz wspólny pakiet produktów klasy Smart Metering będziemy oferować na rynku w Polsce, którego wartość szacujemy na 100 mln PLN w ciągu paru najbliższych lat, jak i za granicą.” – mówi Norbert Biedrzycki, prezes Sygnity SA.

Założeniem wspólnie oferowanego systemu jest jego modułowość, zorientowanie na wsparcie otwartych standardów oraz elastyczność w zakresie dopasowania do wymogów klienta końcowego.

Rozwiązanie Smart Metering składa się z elementów programistycznych WINUEL i IBM.

Komponenty programowe WINUEL:

  1. System akwizycji danych pomiarowych z różnych typów i modeli liczników energii
  2. System centralnej kolekcji i walidacji danych pomiarowych w jednolitym formacie
  3. System obsługi pomiarowej odbiorców
  4. System obsługi pomiarowej sieci

Komponenty programowe IBM:

  1. Szyna integracyjna Websphere ESB umożliwiająca podłączenie wielu systemów akwizycji oraz konwersje interfejsów do wspólnego standardu CIM. Szyna będzie również umożliwiać podłączenie pozostałych systemów Utility biorących udział w typowych procesach biznesowych AMM.
  2. System Websphere Process Server do automatyzacji typowych procesów biznesowych AMM
  3. Dashboard’y Websphere Business Space – umożliwiające użytkownikom końcowym całościowy nadzór nad systemem AMM w oparciu o zdefiniowane KPI’s (Key Performance Indicators), realizacje zadań według zdefiniowanych procesów biznesowych AMM.
  4. System Websphere Business Monitor do kalkulacji zdefiniowanych KPIs (Key Performance Indicators).

źródło/autor: IBM Polska

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu