Stowarzyszenia linii lotniczych apelują do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o pilne wprowadzenie ulg dla przewoźników

Trzy stowarzyszenia linii lotniczych – ELFAA (Zrzeszenie Europejskich Przewoźników Nisko-kosztowych), ERA (Stowarzyszenie Linii Lotniczych Regionów Europy) oraz IACA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) wezwały Komisję Europejską oraz państwa członkowskie o udzielenie wsparcia liniom lotniczym dotkniętym przez kryzys spowodowany unoszeniem się nad Europą wulkanicznego pyłu.

Podczas gdy europejska przestrzeń powietrzna jest zamknięta, linie lotnicze borykają się z ogromnymi kosztami i wyzwaniami logistycznymi. Rządy państw europejskich nie mogą ignorować faktu, że ich decyzje powodują potężne konsekwencje ekonomiczne dla linii lotniczych.

Zgodnie ze zobowiązaniem wynikającym z rozporządzenia 261/2004 przewoźnicy robią wszystko, aby zadbać o pasażerów i zapewnić im bezpieczny transport.

Cel ten nie może być osiągnięty bez aktywnego wsparcia ze strony rządów europejskich.

Rozporządzenie 261/2004 jest jedynym europejskim aktem prawnym, jaki nakłada na firmy komercyjne nieograniczone zobowiązanie w zakresie praw konsumentów na wypadek zdarzeń, które pozostają całkowicie poza ich kontrolą.

W trakcie tworzenia tego prawa ustawodawcy nie wzięli pod uwagę ostrzeżeń branży, że takie zapisy są nieadekwatne do sytuacji kryzysowej obejmującej całą Europę, tak jak obecnie. Zastosowanie się do tego rozporządzenia może mieć ogromny wpływ na ekonomię Europy i spowodować gospodarczy kryzys.

„Wizz Air jest zdecydowanie przeciwny jakiejkolwiek pomocy ze strony państwa na rzecz linii lotniczych. Zwróciliśmy się natomiast do Komisji Europejskiej o uchylenie obowiązku zapewnienia opieki i pomocy pasażerom linii lotniczych, którzy zostali dotknięci zakazem lotów, jak również o odstąpienie od konieczności pokrycia kosztów spowodowanych przez dotychczas odwołane loty. Zamiast bezpośrednich dotacji dla linii lotniczych zwracamy się z prośbą do rządów państw o udzielenie wsparcia ich obywatelom poprzez pomoc w organizowaniu transportu i jak najszybsze wyrównanie strat poniesionych przez pasażerów” – powiedziała Natasa Kazmer, Dyrektor ds. Komunikacji w Wizz Air.

ELFAA, ERA i IACA zaproponowały Komisji Europejskiej szereg rozwiązań operacyjnych i finansowych, które powinny być niezwłocznie wprowadzone, aby złagodzić finansowe problemy, z jakimi muszą się zmierzyć linie lotnicze. Stowarzyszenia wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie do jak najszybszego zastosowania tych rozwiązań.

Linia lotnicza Wizz Air należy do stowarzyszenia ELFAA.

źródło/autor: Wizz Air

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu