Dlaczego wymieniamy waluty przez internet?

Polacy wymieniający waluty w sieci robią to głównie dla pieniędzy i wygody – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu Walutomat. Co czwarty z ponad 700 badanych deklaruje, że dokonuje transakcji internetowych licząc na uzyskanie lepszego kursu.

Użytkownicy wysoko cenią także wygodę jaką daje internet. Tę cechę sieciowych narzędzi wymiany uważa za najważniejszą ok. 25 proc. respondentów. Bezpieczeństwo i szybkość transakcji to priorytety dla co piątej osoby.

Co trzeci internauta, obracający walutami w sieci, wymienia w ten sposób swoje wynagrodzenie lub zdobywa waluty potrzebne podczas podróży. Co czwarty użytkownik kupuje w internecie waluty na spłatę rat kredytów. Internauci chcą również zarabiać na wymianie. Co piąty dokonuje transakcji walutowych w celach inwestycyjnych. Jeden na siedmiu ankietowanych potrzebuje walut do międzynarodowych rozliczeń biznesowych lub z powodu chęci dokonania zakupów zagranicą.

– Poszukiwanie korzystnego kursu powoduje, że ankietowani poza siecią korzystają głównie z kantorów, które są bardziej opłacalne niż banki. Nastawienie na zyski sprzyja także alternatywnym rozwiązaniom internetowym, takim jak kantory działające online lub Walutomat będący społecznościową platformą wymiany – mówi Adrian Łaźniewski z serwisu Walutomat. – Możliwość uzyskania atrakcyjnego kursu przyciąga do nas coraz więcej nowych użytkowników i powoduje, że dzienne obroty Walutomatu przekraczają czasami nawet 1 mln. złotych – dodaje.

Nadal jednak dość dużą popularnością wśród internautów wymieniających waluty cieszą się tradycyjne usługi banków, z których można korzystać online. Najpopularniejszymi sposobami wymiany walut wśród badanych użytkowników Walutomatu jest także bankowość elektroniczna, z której korzysta 53 proc. badanych, oraz usługi kantorów dokonujących transakcji bezgotówkowych przez internet (18 proc.). Popularnością cieszą się także internetowe platformy pozwalające na handel na rynku Forex, z których korzysta co ósmy badany, oraz bankowe internetowe systemy walutowe umożliwiające wymianę po kursach z rynku międzybankowego.

Ok. 66 proc. badanych wymienia waluty o wartości do 5 000 złotych miesięcznie. Co czwarty mieści się w przedziale 5 001 – 25 000 złotych. Jeden na stu ankietowanych wymienia co miesiąc więcej niż 0,5 mln złotych. W sieci wymieniane są najczęściej euro, potem dolary amerykańskie, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Ponad połowa użytkowników wymienia waluty raz na miesiąc, kolejne 38 proc. raz na kilka miesięcy, a ok. 8 proc. przynajmniej raz w tygodniu.

W sondażu wzięło udział 727 osób, które posiadają konta w Walutomacie, czyli internetowej platformie wymiany walut. Wśród przebadanych przeważali mężczyźni, których było 89 proc., oraz ludzie młodzi. Ok. 38 proc. ankietowanych ma od 18 do 30 lat, wiek co trzeciego mieści się w przedziale 31 – 40. Tylko co dziesiąta osoba przekroczyła pięćdziesiątkę.

W grupie użytkowników najwięcej jest mieszkańców dużych miast. Trzy czwarte ankietowanych pochodzi z miejscowości mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Bardzo rzadko na wymianę walut online decydują się mieszkańcy wsi, których było tylko 6 proc.. Są to najczęściej osoby zatrudnione (60 proc.) lub posiadające własne firmy (25 proc.). Pojawiają się też studenci, których jest ok. 7 proc..

Walutomat to społecznościowy system wymiany walut pomiędzy użytkownikami internetu, który pozwala na eliminację pośrednictwa banków i kantorów. Waluty wymieniane są po kursie średnim, bez tzw. spreadu, co pozwala na oszczędności rzędu 2-3 proc. wartości transakcji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu