Czy rozkwitnie rynek domen z drugiej ręki?

Większość atrakcyjnych nazw domen jest już od dawna zajęta. Firmy i internauci apelują o nowe rozszerzenia domen, ale nie zawsze jest to możliwe. Co zatem zrobić, jeżeli wybrana nazwa domeny nie jest dostępna, a nie chcemy korzystać z nie zawsze tanich aukcji? Rozwiązaniem może być tak zwana opcja na domeny.

Według informacji podawanych przez NASK, który pełni rolę krajowego rejestratora domen .pl, rok 2009 zakończył się rekordową liczbą zarejestrowanych domen polskich – 1 630 000. Ten imponujący wynik ma także swoją negatywną wymowę, zwłaszcza dla tych, którzy teraz szukają internetowego adresu dla swojej firmy lub nowego projektu. Większość atrakcyjnych nazw jest już zajęta.

Znalezienie ciekawej i dobrze pasującej do naszego przedsięwzięcia domeny nie jest zadaniem łatwym. Oczywiście, jeżeli interesująca nazwa jest już zajęta, to możemy próbować ją kupić bezpośrednio od właściciela lub na aukcji domen, ale takie transakcje rzadko należą do tanich. Pamiętajmy, że obrót domenami to coraz bardziej dochodowy biznes i o okazję tutaj jest bardzo ciężko – mówi Michał Trziszka, dyrektor zarządzający INFO-CAL.

Tymczasem jak twierdzi NASK, w ostatnim kwartale minionego roku liczba przedłużonych domen .pl wyniosła zaledwie 58,12%. Co więcej, wskaźnik przedłużanych domen systematycznie spada – w pierwszym kwartale 2009 wynosił on 66%, w drugim 61,85%, a w trzecim 60,17%. Co dzieje się z domenami, których właściciele postanowili nie przedłużać? Znów są dostępne, oczywiście do czasu, aż ktoś je zarejestruje.

W przypadku domen obowiązuje zazwyczaj zasada kto pierwszy ten lepszy. Jednak polowanie na okazje jest bardzo trudne. Zdecydowanie lepiej skorzystać z tak zwanej opcji na domenę. Tego typu usługę świadczy sporo rejestratorów domen. – dodaje Michał Trziszka.

Czym jest opcja na domenę? To usługa pozwalająca zarezerwować wybraną nazwę domeny krajowej (obsługiwanej przez NASK) na okres 3 lat. Jeżeli w tym czasie domena nie zostanie przedłużona to osoba, która wcześniej złożyła taką rezerwację ma pierwszeństwo w rejestracji. Koszt usługi zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt złotych na trzy lata i jest niższy niż większość odnowień. Tak popularne ostatnimi czasy giełdy domen są rozwiązaniem bez porównania droższym. Ceny domen na aukcjach znacznie przekraczają wysokość opłat w przypadku tzw. opcji.

Dane liczbowe podawane za NASK „Rynek domen w Polsce – Q4 2009”

http://dns.pl/NASK_Q4_2009_REPORT.pdf

źródło/autor: wlmedia

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu