Cisco Systems zamyka transakcję przejęcia firmy TANDBERG i rozpoczyna przymusowy wykup pozostałych akcji

Firma Cisco (NASDAQ: CSCO) ogłosiła przedstawienie dobrowolnej oferty przejęcia firmy TANDBERG (OSLO: TAA), światowego lidera w zakresie wideokonferencji. Sfinalizowanie transakcji i stworzenie obszernej gamy wspólnych produktów przyspieszy realizację wizji firmy Cisco, która zmieni sposób komunikowania się i współpracowania ludzi w oparciu o proste, unikatowe i uniwersalne funkcje.

„Cieszymy się z podjęcia bardzo ważnego kroku na rzecz naszych klientów, umożliwiającego w przyszłości swobodną współpracę ludzi i zasadniczą zmianę naszego sposobu pracy”, stwierdził Marthin De Beer, starszy wiceprezes Grupy Emerging Technologies w firmie Cisco. „Jesteśmy przekonani, że TelePresence – czyli wideokonferencje następnej generacji – wraz z bogatą ofertą produktów firmy Cisco umożliwiających współpracę – przyczynią się do popularyzacji nowego sposobu pracy pozwalającego na zwiększenie wydajności każdej osobie poprzez powszechne stosowanie wideokonferencji i metod współpracy opartych na spotkaniach osobistych.”

Pełna linia produktów firmy TANDBERG stanowi obecnie część portfolio TelePresenceTM firmy Cisco. Pakiet TelePresence firmy Cisco umożliwia klientom dostęp do całkowicie zintegrowanej architektury, kompleksowego sieciowego punktu końcowego i rozwiązań z zakresu infrastruktury, opracowanych w celu zapewnienia zgodności z wieloma dostawcami, jak też do bogatego zestawu funkcji, definiowalnych aplikacji i elastycznych modeli wdrażania.

Po sfinalizowaniu transakcji Fredrik Halvorsen, były dyrektor naczelny firmy TANDBERG, będzie pełnił funkcję starszego wiceprezesa i kierownika nowej grupy technologicznej TelePresence w organizacji Marthina De Beer’a. Ta nowo utworzona grupa obejmuje trzy całkowicie zintegrowane działy biznesowe, które będą się zajmować punktami końcowymi, infrastrukturą i usługami przetwarzania w chmurze TelePresence firmy Cisco.

Nowe kierownictwo oraz proces ujednolicenia linii produktów, pracowników i wizji umożliwi firmie Cisco dostarczanie klientom spójnych rozwiązań i ochronę ich inwestycji przy jednoczesnym przyspieszeniu innowacji, która wpłynie pozytywnie na tworzenie nowych rozwiązań w zakresie mechanizmów współpracy.

Warunki oferty przetargowej przewidują, że po zakończeniu przymusowego wykupu udziałów firma Cisco nabędzie wszystkie znajdujące się w obiegu akcje firmy TANDBERG za 170 koron norweskich za udział za łączną sumę ok. 19 miliardów koron norweskich (3,3 miliardów USD). Firma Cisco przewiduje, że nabycie spowoduje efekt rozwodnienia w odniesieniu do zysków w ujęciu nie podlegającym standardom GAAP w roku budżetowym 2010 oraz podniesienie tychże zysków w roku budżetowym 2011.

Nowe rozwiązanie TelePresence firmy Cisco: punkty końcowe, infrastruktura oraz usługi przetwarzania w chmurze

Firma Cisco oferuje unikatowe podejście do architektury współpracy, łącząc zalety rozwiązań sieciowych, otwartych, zintegrowanych i uniwersalnych. Od pomieszczeń wielofunkcyjnych i rozwiązań dających wrażenie uczestnictwa po systemy osobiste obejmujące klientów PC – połączone portfolio TelePresence firmy Cisco umożliwia zachowanie wszystkich punktów końcowych, produktów dotyczących infrastruktury i elastycznych opcji wdrożeniowych firm Cisco i TANDBERG. Klienci otrzymują także kompleksowy pakiet rozwiązań do aplikacji poziomych i przemysłowych. Firma Cisco zapewnia, że całe portfolio współdziała z systemami i klientami PC wideo innych firm, w tym z produktem Microsoft Office Communicator.

Zintegrowana infrastruktura zawiera oferty i usługi umożliwiające klientom korzystanie z wyjątkowych funkcji współpracy wewnątrz firmy i między różnymi firmami, wydajnych spotkań wielopunktowych oraz rozwiązań z zakresu zgodności uniwersalnej. Powyższe usługi i oferty umożliwiają także korzystanie ze stabilnych funkcji zarządzania i tworzenia harmonogramów oraz bezpiecznych funkcji użytkowych, np. „Obsługa jednym przyciskiem” i „Ciągła obecność”. Unikatową cechą rozwiązania TelePresence firmy Cisco jest pakiet usług medialnych do zaawansowanego nagrywania, strumieniowania, transkrypcji, przekodowywania i analizowania obrazu wideo.

Firma Cisco oferuje także szeroką gamę opcji serwisowych i wdrożeniowych dla rozwiązania TelePresence, zarówno w siedzibie organizacji jak i poza nią. Od kompleksowych usług zarządzanych, w tym dotyczących współpracy wielu firm, i partnerów będących najlepszymi dostawcami usług na świecie, aż po usługi umieszczone na serwerach, aplikacje przetwarzania w chmurze, a nawet opcje „zrób to sam”, klienci mają dostęp do elastycznych opcji wdrożeniowych i serwisowych, dostosowanych do ich unikalnych wymagań. Oznacza to, że klienci mogą wybrać odpowiedni zestaw opcji umożliwiających współpracę wielu firm w zależności od danego odbiorcy, miejsca i rodzaju połączenia.

Rozwój standardów i rozszerzonej zgodności przemysłowej

Oprócz zgodności wychodzącej poza granice przedsiębiorstwa, połączone portfolio TelePresence firmy Cisco oferuje bogaty wybór opcji ułatwiających wideokonferencje uniwersalne. Tego rodzaju opcje wsparcia dla wielu dostawców, wraz z naszym dążeniem do dostarczania uniwersalnych standardów przemysłowych przy użyciu protokołu TIP (Telepresence Interoperability Protocol) umożliwiającego zgodność na poziomie macierzystym, zapewniają klientom ochronę inwestycji i elastyczne opcje jej rozszerzania w celu tworzenia nowych form współpracy.

Protokół TIP stanowi podstawę skalowalnej i przełączalnej architektury wieloekranowej. Został on opublikowany w celu zapewnienia zgodności rozwiązań z zakresu teleobecności na poziomie macierzystym. Protokół TIP jest obecnie dostępny na licencji firmy Cisco. Zostanie on przekazany organizacji IMTC (International Multimedia Teleconferencing Consortium) lub innej niezależnej organizacji branżowej, aby ułatwić opracowywanie zgodnych rozwiązań.

Aby przyspieszyć rozwój rozwiązań z zakresu teleobecności na poziomie macierzystym, firma Cisco rozpoczyna projekt TIP Open Source. Opublikowanie bibliotek opartych na otwartym kodzie źródłowym nastąpi do dnia 1 lipca 2010 r. Do tej pory protokół TIP licencjonowało dziewięciu dostawców rozwiązań z zakresu teleobecności i wideokonferencyjnych.

Rozszerzone możliwości dla partnerów

Ogólnoświatowa sieć partnerów firm Cisco i TANDBERG, która dostarcza rozwiązania w zakresie teleobecności i wideokonferencji na światowym poziomie i oferuje wsparcie techniczne w tym zakresie, będzie nadal oferowała te usługi dla klientów. Firma Cisco będzie przestrzegać obecnych zobowiązań w zakresie usług i wsparcia technicznego wobec klientów firmy TANDBERG i partnerów za pomocą zespołu serwisowego firmy TANDBERG. Firma Cisco planuje opublikować zharmonizowaną strategię partnerską, łączącą w sobie najlepsze cechy programów firm TANDBERG i Cisco, aby zapewnić płynną obsługę istniejącym i nowym klientom, oraz dostarczać swym partnerom ekscytujące nowe rozwiązania.

Rozpoczęcie wykupu przymusowego

Firma Cisco zapowiedziała także, że firma Cisco Systems Netherlands Holdings BV („Cisco BV”), która jest spółką zależną będącą w 100 % własnością podmiotu nadrzędnego, nabędzie wszystkie znajdujące się w obiegu udziały w firmie TANDBERG, które obecnie nie znajdują się w posiadaniu firmy Cisco BV, w drodze przymusowego wykupu udziałów. Po zakończeniu wykupu przymusowego firma Cisco BV stanie się jedynym udziałowcem firmy TANDBERG.

Po zamknięciu oferty dobrowolnej firma Cisco BV posiada około 91,1 % kapitału udziałowego oraz praw do dysponowania głosami w firmie TANDBERG. Firma Cisco BV postanowiła skorzystać ze swego prawa do przeprowadzenia przymusowego wykupu udziałów w firmie TANDBERG zgodnie z norweską Ustawą o bezpieczeństwie obrotu papierami wartościowymi, art. 6-22, por. norweska Ustawa o spółkach akcyjnych, art. 4-25. Przymusowy wykup wejdzie w życie dzisiaj po zamknięciu giełdy. Dzisiejszy dzień będzie jednocześnie ostatnim dniem obrotu udziałami firmy TANDBERG na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo.

W ramach wykupu przymusowego, firma Cisco BV oferuje cenę 170,00 NOK za udział, co stanowi taką samą cenę jak w przypadku oferty dobrowolnej.

List zawierający informacje o cenie oferowanej i innych sprawach związanych z wykupem przymusowym zostanie wysłany do wszystkich udziałowców, których udziały podlegają wykupowi przymusowemu. Po zakończeniu wykupu przymusowego firma TANDBERG planuje złożyć podanie o wycofanie udziałów firmy z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo tak szybko, jak będzie to praktycznie możliwe.

Wykup musi zostać jeszcze oficjalnie zatwierdzony w Brazylii; zatwierdzenie to nie stanowi jednak warunku zamknięcia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu