W co dziesiątym banku klienci zastanawiają się nad przeniesieniem konta

Wprawdzie wciąż w zdecydowanej większości banków (87 proc.) nie widać, aby ułatwienia w przenoszeniu kont między bankami wpłynęły na faktyczną mobilność klientów. Jednak w co dziesiątym banku można już odczuć skutki tego kroku – wynika z przedstawionych w tym tygodniu badań Pentora na temat rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej ROR-ów.

Gold Finance sprawdził bezpośrednio w bankach, jak wygląda sytuacja z przenoszeniem kont według uproszczonej procedury. Zainteresowaliśmy się też, jaki wpływ na rynek miały informacje podawane w mediach, zachęcające klientów do zmiany konta, z którego są niezadowoleni. Banki, które wykorzystały szum medialny i szybko wyszły z promocją i kampanią reklamową swoich ROR-ów, skorzystały z sytuacji i odnotowały atrakcyjny przyrost liczby kont. Zaprocentowała też nadgorliwość i przygotowanie bardziej wyśrubowanych standardów w przenoszeniu kont z innego banku, niż te zawarte w rekomendacji ZBP. W efekcie szczególnie zadowoleni z obrotu sprawy są: BZ WBK, Nordea, MultiBank, czy BPH.

Według Pentora, największą mobilność zdają się wykazywać klienci banków notowanych na giełdzie – w 14 proc. placówek zauważono większą skłonność do przenoszenia kont niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najmniejszą aktywnością pod tym względem wykazują się klienci banków spółdzielczych (5 proc. placówek). Jak podaje Związek Banków Polskich, w I kwartale tego roku zgodnie z procedurami wyznaczonymi przez nową rekomendację konto zmieniło 3307 osób. Przy czym z każdym miesiącem liczba ta się podwajała – mówi Norbert Jeziolowicz, z ZBP. Na tle liczby wszystkich rachunków to nadal bardzo mało.

Wiele osób, otwierając nowy rachunek, wciąż woli samodzielnie dopilnować wszystkich formalności z tym związanych – zauważa Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej Deutsche Bank PBC. Do przenoszenia rachunku zniechęcać też może konieczność wypełnienia formularza, w którym należy podać szczegóły dotyczące płatności, w tym np. zleceń stałych – dodaje Szlosek. Trzeba tam wpisać własnoręcznie zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Operacja ta właściwie byłaby dużo prostsza, gdyby wykonać ją w domu, na ekranie monitora, po zalogowaniu się na nowe konto. Między innymi dlatego jest to przede wszystkim usługa dla osób korzystających z tradycyjnych kont bankowych. Osoby otwierające nowe konto w Internecie szybciej poradzą sobie same – zwraca uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Z drugiej jednak strony, klient może przy okazji korzystania z ułatwiającej przenoszenie konta procedury poprosić bank o powiadomienie o zmianie rachunku bankowego ZUS, Urząd Skarbowy, pracodawców, itd. A to przecież bardzo zniechęca do wszelkich zmian numeru rachunku. Tu jednak od razu pojawia się ryzyko. Czy na przykład Urząd Skarbowy uhonoruje informację z banku, zamiast tej przekazanej na swoim formularzem przeznaczonym do tego celu?

Zdaniem Tomasza Geburczyka, dyrektora segmentów klientów indywidualnych w BZ WBK, możliwe, że potrzeba czasu, aby upowszechniła się wiedza o istnieniu takiego uproszczonego procesu. BZ WBK obecnie aktywnie promuje konto i za otwarcie rachunku daje nowym klientom 100 zł. Dziennie przychodzi do banku średnio 2,5 tys. nowych klientów, tymczasem w całym I kwartale z ułatwień rekomendacji skorzystało około 800 osób. Niewykluczone, że obawiali się, że zanim uda się przenieść konto, skończy się promocja i 100 zł przejdzie im koło nosa.

Czas przeniesienia rachunku zależy bowiem od czasu oczekiwania na informacje z poprzedniego banku. Termin określony Rekomendacją ZBP na przekazanie informacji to 7 dni, ale zdarza się, że jest przekraczany. Cały proces, jak informują banki, trwa od 10 dni do dwóch tygodni, ale potrafi też przeciągnąć się do ponad trzech tygodni.

Spytaliśmy banki, jakie są najczęściej spotykane problemy w dopełnianiu formalności za klienta. Dominują niezgodność podpisu, złożonego przez klienta na dokumentacji, dotyczącej przeniesienia rachunku z Kartą Wzorów Podpisów w dotychczasowym banku, a także niewystarczające środki na pokrycie opłat i prowizji w „starym banku”. Problemem jest również wykorzystany limit kredytowy w rachunku, (nie każdy nowy bank „weźmie” klienta z długiem) i niezgodność danych na wniosku z danymi w dotychczasowym banku. Zdarza się także, że wniosek dotyczy innego typu rachunku, niż ROR-u lub podpisany jest przez pełnomocnika, który nie posiada uprawnień do rozwiązania umowy rachunku. W efekcie np. w ING Banku Śląskim na 244 wnioski o przeniesienie konta w I kwartale roku udało się to zrobić w 184 przypadkach. W Citibanku Handlowym w I kwartale 2010 r. w ramach procesu określonego w Rekomendacji ZBP zgłosiło się 89 osób. Pomyślnie procedury przeszło 71.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu