Faktoring – usługa odporna na kryzys

Z opublikowanych danych dotyczących rynku faktoringowego na świecie w 2009 roku wynika, że pomimo globalnego kryzysu na rynkach finansowych, faktoring nadal rozwija się, a znaczenie tej usługi w handlu niezmiennie rośnie.

Factors Chain International (największa międzynarodowa organizacja faktorów zrzeszająca 242 firmy faktoringowe z 65 krajów) opublikowała raport podsumowujący kondycję rynku faktoringowego w 2009 roku.

Globalne obroty firm faktoringowych w minionym roku osiągnęły całkowitą wartość 1.283.559 mln Euro (1.835.489 mln. dolarów) co oznacza spadek o 3,14 % w stosunku do 2008 roku. Ten nieznaczny spadek oznacza, że rynek faktoringu przetrwał światowy kryzys w dużo lepszej kondycji niż przewidywały prognozy, a trwający już od IV kwartału 2009 roku wzrost może wskazywać, że niebawem rynek powróci do swoich wartości sprzed kryzysu.

Jak zauważył Jeroen Kohnstamm, Sekretarz Generalny FCI, widać coraz większą popularność i znajomość zalet usług faktoringowch, takich jak zapewnienie płynności finansowej w firmie, poprawa konkurencyjności na rynku oraz doskonałej spójności z innymi usługami finansowymi (kredytem, leasingiem i innymi). Przewiduje on, że firmy faktoringowe będą odgrywac coraz większą rolę w dostarczaniu kapitału obrotowego i usług zarządzania ryzykiem dla coraz większej grupy Klientów. Dodał również, że widać wyraźnie, że usługi faktoringowe nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla usług bankowych.

Zarówno Według danych FCI jak i Polskiego Związku Faktorów, rośnie wartość rynku usług faktoringowych w Polsce. W roku 2009 obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) osiągnęły wartość nieco ponad 30 mld zł. Oznacza to spadek o 8,6% w stosunku do roku poprzedniego, ale dzięki rekordowemu rozwojowi rynku w 2008 r. firmy PZF odnotowały wzrost obrotów o prawie 60% na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Zarządzający Bibby Financial Services, podkreśla że „Rynek faktoringowy w Polsce jest jednym z dominujących pod względem dynamiki wzrostu. Jest to dla nas ogromne pole do wykorzystania międzynarodowego doświadczenia Bibby Financial Services. W Wielkiej Brytanii, gdzie usługi faktoringowe mają kilkudziesięcioletnią tradycję, zajmujemy pozycję lidera i dzięki temu mamy doskonałe wzorce do zastosowania w Polsce. Okres kryzysu był ciężki dla naszych Klientów, ale dołożyliśmy wszelkich starań, by pomóc i doradzić najkorzystniejsze rozwiązania. Takie działania dały nam pewną pozycję na rynku faktoringu krajowego i przełożyły się na rekordową liczbę podpisanych umów w I kwartale 2010r.”

źródło/autor: Main Message

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu