Przejdź do treści

I kwartał 2010 r. Nie brakuje chętnych na mieszkania do 400 tys. zł

Nadal nie zmieniają się preferencje nabywców mieszkań. Z ankiety przeprowadzonej na stronie metrohouse.pl wynika, że zdecydowana większość Internautów poszukuje mieszkań nie droższych niż 400 000 zł.

W ankiecie na stronie www.metrohouse.pl pytaliśmy internautów, jaką kwotę są w stanie zapłacić za mieszkanie. Wyniki nie są zaskakujące, jeżeli weźmiemy pod uwagę charakterystykę zeszłorocznych transakcji i medianę ceny transakcyjnej mieszkań sprzedawanych za pośrednictwem Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości w pierwszym kwartale br. (310 000 zł w skali całego kraju). W zeszłym roku transakcje mieszkań sprzedawanych za pośrednictwem Metrohouse w 75 proc. nie przekraczały kwoty 400 000 zł. W pierwszym kwartale tego roku w tych samych widełkach cenowych zawarto 72 proc. transakcji. Podobny trend przedstawiają wyniki naszej ankiety, w której 70 proc. internautów deklaruje zakup mieszkania do ww. kwoty.

W ankiecie wzięło udział ponad 500 internautów i ze względu na sam fakt, że była to internetowa sonda, nie można traktować tych wyników jako wykładnię zachowań klientów na rynku. Jednak jest to pewien sygnał, który pozwala przewidywać, że także w tym roku sprzedaż będzie dotyczyć głównie mieszkań z segmentu popularnego. 11 proc. ankietowanych deklaruje zakupy mieszkań droższych niż 600 000 zł. Podobnie preferencje dominowały na rynku w zeszłym roku – tylko 9 proc. transakcji Metrohouse dotyczyło mieszkań powyżej tego pułapu cenowego.

Na podstawie transakcji przeprowadzonych w I kwartale br. przez Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości stworzyliśmy wykres, który przedstawia przekrój cenowy zawartych w tym roku w obu firmach transakcji mieszkaniowych w porównaniu do oczekiwań cenowych odzwierciedlonych w ankiecie internautów.

Na uwagę zasługują istotne rozbieżności w dwóch segmentach cenowych. W przedziale cenowym do 200 tys. zł przeprowadzono 14 proc. transakcji, z ankiety zaś wynika, że co piąta osoba jest zainteresowana zakupem mieszkania w tej cenie. Odwrotną sytuację obserwujemy w przedziale 200-300 tys. zł. W I kw. 2010 r. co trzecia transakcja mieściła się w tych kwotach, podczas, gdy „tylko” 25 procent internautów deklaruje taki zakup. Mimo deklaracji 18 proc. ankietowanych o chęci zakupu mieszkania w cenie powyżej 500 tys. zł, odsetek transakcji w tym przedziale jest o kilka punktów procentowych niższy i wynosi 14 proc.

Pierwszy kwartał 2010 r. na lokalnych rynkach – komentarze Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości

Warszawa

W pierwszym kwartale utrzymuje się zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami od 30 do 50 m kw. w cenie do 400 tys. zł. Najwięcej kupujących poszukuje mieszkań 2-3 pokojowych przy metrażu ok. 50 m kw., przy czym zakupy w większości przypadków są finansowane z kredytów hipotecznych. Nadal popularny jest kredyt „Rodzina na swoim”

Przy wyborze mieszkania głównymi czynnikami są cena, metraż oraz lokalizacja. Osoby o mniejszej zdolności kredytowej skupiają się na poszukiwaniach w rejonach, gdzie znajdą większe mieszkanie w niższej cenie. Duża grupa osób poszukujących bierze pod uwagę lokalizację i dobry dojazd. Pod koniec kwartału odnotowaliśmy nieznaczny wzrost zainteresowania większymi i droższymi nieruchomościami powyżej 700 tys. zł.

Agnieszka Włodarczyk, dyrektor biura Metrohouse w C.H. Arkadia

Trójmiasto

W pierwszym kwartale tego roku wyraźnie obserwujemy zainteresowanie mieszkaniami tańszymi w kwocie do około 280 000 zł. Do tej grupy cenowej zaliczyć można mieszkanie 2-3 pokojowe w tańszych dzielnicach – tzw. sypialnie, czyli wielka płyta zaczyna wracać do łask. Kupujący bardzo poważnie podchodzą do zakupu mieszkania i przede wszystkim mierzą siły na zamiary. Z uwagi na odwilż w polityce udzielania kredytów, w porównaniu do stycznia czy lutego, marzec charakteryzuje duże ożywienie na rynku. Jednak dotyczy to właśnie mieszkań dwupokojowych o średnim metrażu około 50 m kw. Nadal kredyt jest głównym źródłem finansowania zakupu nieruchomości, ale nie jest on tak łatwo dostępny jak w okresie boomu. Dużą rolę odgrywa także program kredytów „Rodzina na swoim”.

Jolanta Starnawska, dyrektor oddziału Gdynia w Partnerzy Nieruchomości

Wrocław

Pierwszy kwartał tego roku był bardzo zmienny. Początek przebiegał spokojnie, z czasem jednak wszystko nabierało prędkości. Koniec marca to lawina klientów kupujących, których preferencje w dużej mierze dotyczą mieszkań 2-3 pokojowych w granicach do 330.000 zł o powierzchni około 50 m kw. Coraz częściej docierają do nas klienci, którzy mają ściśle określone oczekiwania, chcą kupić szybko, nie za kilka, czy kilkanaście miesięcy. Ożywienie na rynku nieruchomości jest widoczne, klienci zdają sobie sprawę, że nadszedł czas na „zakupy”, a decyzje nie mogą być odkładane na później. Drugim segmentem poszukiwanym przez klientów są kawalerki do 220.000 zł. Zdecydowana większość klientów przy zakupie nieruchomości będzie posiłkowała się kredytem hipotecznym.

Jarosław Janczyński, dyrektor regionalny Metrohouse we Wrocławiu

źródło/autor: Metrohouse